Kauzy Arenbergera dostala na stůl policie

Na bývalého ministra zamířilo hned sedm trestních oznámení, úřad Bradáčové šest z nich postoupil k prověření

Potíže bývalého ministra zdravotnictví Petra Arenbergera se zatajeným majetkem a střetem zájmů jeho odchodem z funkce nekončí. Arenbergerovy kauzy dostala na stůl policie a státní zastupitelství.

Zjištění Neovlivní.cz potvrdilo Vrchní státní zastupitelství v Praze.


Petr Arenberger byl jednou z akvizic Andreje Babiše. Foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR

“V průběhu dubna a května 2021 bylo Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze doručeno celkem 7 podání, která směřovala proti jmenovanému,” uvedl žalobce Jaroslav Dolejší.

Jedno trestní oznámení žalobci rovnou takzvaně založili. Tedy hodili do koše, protože nemělo veškeré náležitosti a oznamovatel je nedoplnil. Tři podání z důvodu věcné a místní příslušnosti úřad Lenky Bradáčové postoupil na obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 a pro Prahu 2.

Z logiky věci tedy vyplývá, že některá trestní oznámení se týkají Arenbergerova působení v čele Vinohradské nemocnice, která sídlí právě na Praze 2. V prvním pražském obvodu pak má Arenberger trvalé bydliště, tudíž je pravděpodobné, že další trestní oznámení jsou spojená s jeho majetkem.

Petr Arenberger, kterého si vybral Andrej Babiš na post ministra zdravotnictví po Janu Blatném, musel rezignovat kvůli zatajení majetku ve svém majetkovém přiznání. A také kvůli střetu zájmů, kdy novináři Seznamu vypátrali, že si jím řízená nemocnice šest let pronajímala skladovací prostor přímo od něj.

Petr Arenberger veškerá pohybení odmítal a tvrdil, že šlo o nedorozumění a drobné nedostatky. “Nic na mě neprasklo. Já jsem jenom blbě vyplnil papíry,” říkal.


Časopis Neovlivní.cz: VIP ministr pro celebrity. To je Arenberger


Nakonec ale nebylo dne, kdy by novináři nepřišli s další jeho kauzou, a ministr nakonec musel rezignovat. Odůvodnil to tlakem médií na rodinu. “To, co jsem zažil poslední týden, připomínalo mediální lynč spíše než seriózní zpravodajství,” prohlásil při odchodu.

Policejní vyšetřování ale není jediný problém, který nyní exministra čeká. Po odchodu z ministerstva se vrátil do Vinohradské nemocnice. Aby ji dál řídil, na to potřebuje prověrku. Nařídil to u všech ředitelů státních špitálů už loni Adam Vojtěch, kvůli covidu to ale nikdo příliš neřešil. A nyní je prověrka opět ve hře.

„V nemocnici probíhají nějaké kontroly, které nařídila ministerstva zdravotnictví a financí. Navíc jsem ho požádal, aby si udělal bezpečnostní prověrku, kterou by měli mít všichni ředitelé nemocnic. Uvidíme, jaké budou výsledky, a podle toho zvolíme další postup,” uvedl minulý týden staronový ministr Vojtěch pro televizi CNN Prima News

Během prověrky musí žadatel mimo jiné transparentně doložit svůj majetek.

Aktualizováno 9:30 – Tři z oznámení se podle zjištění Neovlivní.cz týkala mimořádných opatření ministerstva zdravotnictví v éře covidu, která už státní zástupci v minulosti odmítli řešit. Politici podle nich trestní odpovědnost za tuto konkrétní věc nenesou. I podání na Arenberga tedy byla odložena. Tři další, která se týkají přímo exministra a jeho aktivit, úřady řeší.

Zdroj náhledové foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email