© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Dvě ostře sledované kauzy poslední doby, v obou hrají roli odposlechy a u obou k nim soudy přistupují různě. Zatímco David Rath u odvolacího soudu dosáhl toho, že jsou pro údajnou nezákonnost z procesu vyřazeny, v případě bývalé šéfky sekretariátu premiéra Jany Nečasové-Nagyové dnes přispěly k jejímu odsouzení. U obou přitom existovala stejná námitka: soud při jejich povolení jen zkopíroval návrh žalobce. A tudíž byly podle obžalovaných pořízeny nezákonně.
Někdejší milenka a dnešní manželka Petra Nečase je podle úterního verdiktu soudu vinna, protože zpřístupnila utajované informace tajné služby lidem z okruhu lobbisty Ivo Rittiga. Díky nim pak podle žalobce mohl Rittig lépe torpédovat svůj byznys, věděl, co o něm tajná zpráva nasbírala za informace.
Nečasová-Nagyová vyvázla v procesu, v němž jí hrozilo až osm let a je jen jednou z větví jejího košatého trestního případu, s podmínkou jeden a půl roku. Rittig a jeho právník David Michal pak inkasovali podmínku v délce devíti měsíců.
Soud rozhodl o vině obžalovaných právě na základě odposlechů, které policie pořídila v Rittigově pražském hotelu Ventana. Bylo na nich zachyceno, jak Rittig úkoluje Michala, aby zprávu BIS sehnal. Ten se následně sešel s tehdejší šéfkou sekretariátu premiéra Nagyovou a vrátil se s informacemi z utajované zprávy,která byla původně určena pro premiéra Nečase.
“Neexistuje jednoznačný důkaz, jak se Nečasová k obsahu zprávy dostala, z odposlechů máme ale za prokázané, že se k němu dostala,” konstatoval dnes soud.
Ivo Rittig se snažil od počátku procesu vyřadit ze hry odposlechy, na rozdíl od Ratha ale neuspěl. Zatím. Případ bude ještě posuzovat odvolací soud.
Rittig přitom tvrdí, že soudce neměl odposlechy povolit, protože jen přejal argumenty státního zástupce, který nasazení štěnic požadoval. A soudce podle Rittiga vůbec nezjišťoval, jestli k tomu byl důvod.
Soudce, který dnes rozhodl o vině obžalovaných, měl ale jasno: S nařízením odposlechů nebyl problém.
To odvolací soud v kauze Davida Ratha, kde jsou důkazy mnohem jednoznačnější než v případě Nečasové-Nagyové, odposlechy smetl. Se stejným argumentem, s jakým se dnes vytasil Rittig.
Na stole tak máme krabici od vína napěchovanou miliony, kterou si bývalý sociálnědemokratický hejtman odnášel od svých přátel Pancové a Kotta. Ale kvůli rozhodnutí soudu nelze použít odposlechy, které jednoznačně prokazují, že šlo o úplatky za zmanipulované zakázky ve středočeském kraji.
Nyní bude na středočeském soudu, zda si dokáže poradit i bez odposlechů. Z historie přitom známe případ, kdy byl v mediálně sledované kauze někdo odsouzený za korupci, ačkoli soud nedokázal říct, za co přesně byl úplatek přijat.
Šlo o kauzu někdejšího šéfa Centra kupónové privatizace Jaroslava Liznera. Toho zatkla policie s kufříkem, v němž bylo osm milionů korun. Policie věděla, že je převzal v souvislosti s privatizací Mlékáren Klatovy, co přesně ale Lizner udělal, to nedokázala. Přesto soud Liznera poslal do vězení na šest let.