© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Je to na první pohled jen detail, ale přesně ilustruje současné propojení dvou světů Andreje Babiše: byznysu a politiky. Když stát loni připravoval mantinely pro čerpání dotací v programu OPPIK, vyjednávalo se ve stranických prostorách Babišova hnutí ANO. A schůzky se účastnili manažeři jeho Agrofertu.
Jednání, kde se Babišovi spolupracovníci z politiky i byznysu společně zasadili o to, aby ministerstvo průmyslu a obchodu otevřelo cestu Agrofertu pro čerpání většího balíku peněz z unijních dotací, proběhlo 25. května 2015. Přímo v parlamentních prostorách hnutí ANO.
Upozornil na to anonymní odesilatel ve stížnosti, kterou koncem loňského roku odstartoval vyšetřování Evropského úřadu proti podvodům. Deník Neovlivní.cz má plné znění dokumentu k dispozici.
Schůzku v prostorách ANO následně potvrdil náměstek ministra průmyslu a obchodu Tomáš Novotný. “Ano, to je pravda,” sdělil Neovlivní.cz náměstek, kterého na MPO vyslala sociální demokracie. Potvrdil i to, že se na schůzce jednalo o zvýšení stropu čerpání pro velké firmy. Tedy i pro Agrofert, který je mezi českými firmami šampionem v získávání eurodotací.
Stížnost adresovaná do Bruselu uvádí, že setkání svolal do parlamentu dlouholetý zaměstnanec Agrofertu a místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek. Ten to na přímý dotaz Neovlivní potvrdil.
“Schůzka s panem náměstkem Novotným byla oficiální a transparentní, a protože šlo o efektivní čerpání dotací, což je priorita této vlády i pana prezidenta, vyhověl jsem žádosti několika členů a rád nabídl jako místo jednání neutrální parlamentní prostory,” uvedl Faltýnek.
Setkání se podle něj zúčastnilo přibližně dvacet sdružení, asociací a zástupců ministerstev. Šlo například o ČEZ, TAČR, Svaz průmyslu a dopravy, Agrární komoru, Hospodářskou komoru a další, napsal Faltýnek v sms zprávě redakci.
Na jednání pak byl rovněž místopředseda představenstva Agrofertu Petr Cingr, který následně odeslal náměstkovi Novotnému dopis, v němž znovu intervenoval za zdvojnásobení limitu čerpání pro velké firmy.
Právě tento dopis (přečíst si ho můžete zde ») je stěžejním důkazem ve stížnosti adresované do Bruselu.
Andrej Babiš se od případu již v úterý distancoval se slovy, že s tím nemá nic společného. Manažeři jeho Agrofertu následně oznámili, že Cingr v tomto případě nevystupoval za firmu, ale za Svaz chemického průmyslu. Cingr se totiž v dopise, v němž u náměstka Novotného lobboval za lepší podmínky pro Agrofert, zaštítil svou funkcí prezidenta svazu.
A právě tím Agrofert odráží veškeré pochybnosti. “Vždy vystupoval a mluvil jménem Svazu chemického průmyslu ČR, nikoli jménem Agrofertu. Odešel jeden standardní a transparentní dopis, který nežádal o možnost získávání větších dotací pro kohokoliv. Nic víc, nic míň. Odmítáme jakékoli spojování této záležitosti s naší firmou,” stojí v oficiálním prohlášení společnosti.
Podobně hovoří i Faltýnek. “Pan Cingr se schůzky neúčastnil jako manažer Agrofertu, ale jako prezident Svazu chemického průmyslu. O změny v čerpání dotací se zasadil, jak píšete vy, přibližně jednou dvacetinou vlivu,” uvedl v narážce na další účastníky schůzky. “Podle mě je skvělé, že se všichni tito klíčoví hráči umí dát dohromady pro pozitivní věc, která přinese více peněz českým firmám. A ne jak tomu bylo v minulosti, kdy Česká republika nevyčerpala desítky miliard korun. Mělo by být povinností všech poslanců pomáhat českému hospodářství.”
Případ je tedy nyní v rukou Evropského úřadu proti korupci, výsledky jeho práce nelze očekávat v řádech dnů. Úřad navíc pracuje v naprostém utajení a o konkrétních případech na veřejnosti nemluví.
⇒ Plné znění stížnosti, která odstartovala vyšetřování v Bruselu, již brzy na Neovlivní.cz