Kdo byl na vládě proti plánu zlevnit pivo? Babiš. Teď to navrhuje

Vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš znovu potvrdil, jak neřízenou střelou v politice je. Ve čtvrtek večer v televizi oznámil, že chce zlevnit sudové pivo. Opozice ho kritizuje kvůli populismu, vládní partneři proto, že s nimi věc nekonzultoval. A konkrétně lidovci se zlobí, že to byl právě Andrej Babiš, kdo nedávno návrh na snížení spotřební daně na pivo na vládě striktně odmítl.

Pokud byste politiku omezili na sledování Andreje Babiše na sociálních sítích, byla by to dokonalá zkratka. Ve čtvrtek se omluvil z účasti na jednání ve sněmovně kvůli jiným pracovním povinnostem. Pak si pověsil na Facebook fotku z restaurace U Glaubiců, na níž je záběr talíře s gulášem a půllitrem piva, který okomentoval poznámkou: “Příprava na Máte slovo s paní Jílkovou”.

Repro: Facebook AB

Repro: Facebook AB

O pár hodin později v tomto pořadu řekl, že navrhne snížení DPH u sudového piva ze současných 21 na 10 procent. “Já chci oznámit všem – celému našemu národu – že navrhnu zlevnit sudové pivo,” zní doslovná citace.

Opozice jej okamžitě obvinila z předvolebního populismu (“po koblihách pivo”). Ale divili se i jeho vládní partneři.

Premiér Bohuslav Sobotka Babišovi připomněl, že nemůže svévolně měnit spotřební daně. “Musíte se obrátit na Evropskou komisi, protože daň z přidané hodnoty má určitá pravidla. Podívejte se na evropskou směrnici, která říká, jaké sazby můžou být u jakých položek,” řekl premiér serveru Aktuálně.cz.

Snížení DPH v případě alkoholických nápojů totiž evropská legislativa v současnosti neumožňuje; leda by se na mok zažalo nahlížet nikoli jako na zboží, které se v restauracích prodává, ale jako na “službu”.

“Pan Babiš se v případě návrhu na snížení sazby DPH v případě sudového piva z 21 na 10 procent chce svézt na sílících protievropských (nebo možná přesněji protievropskounijních) náladách,” komentovala to poslankyně z klubu TOP 09 – Starostové Věra Kovářová.

Miliardář Andrej Babiš a jeho tažení za levnější pivo. Foto: Twitter AB

Miliardář Andrej Babiš a jeho tažení za levnější pivo. Foto: Twitter AB

Vládní KDU-ČSL pak Babiše v podstatě označila za korouhvičku.

“S podnětem, aby stát snížil spotřební daň na pivo, přišli majitelé pivovarů a pivovarníci na ministerstvo zemědělství již před půl rokem,” napsal v tiskovém prohlášení místopředseda KDU-ČSL a ministr zemědělství Marian Jurečka. “Tento návrh jsem tehdy projednával s koaličními partnery a proti byl především ministr financí. Odůvodnil to tím, že by nastal výpadek příjmů do státního rozpočtu. A dnes tento návrh prezentuje jako svůj nápad? O tom ať si obrázek udělá každý sám.”

Lidovci také připomněli, že to je jen pár dní, co vláda přijala Akční plán pro oblast alkoholu, tabáku a hazardu. Ze studie k Akčnímu plánu vyplynulo, jak vážná situace v Česku – pokud jde o pití alkoholu a mladistvé – je. “Téměř dvacet procent patnáctiletých pije pravidelně alkohol. Pan ministr Babiš jim to tedy ještě usnadní. Rád bych mu připomněl, že vláda se zavázala do roku 2020 snížit konzumaci o 5 % čistého alkoholu. Prostě podle Andreje Babiše na pivo bude, i kdyby na pivo nebylo,” řekl Jan Bartošek, místopředseda KDU-ČSL.