Kdo chce odstavit komisaře Nevtípila, vyšetřovatele Čapího hnízda

Ta zpráva ke středeční policejní razii zněla jednoznačně: mezi zadrženými kvůli kauze vynášení informací má být i policista Pavel Nevtípil. Potíž je, že Nevtípil vůbec zadržený nebyl. A hlavně – jde o komisaře, který má přímo na starosti vyšetřování projektu Čapí hnízdo.

Dlouholetý policejní důstojník pražské kriminálky má do značné míry v ruce politickou kariéru vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše. Právě Pavel Nevtípil má podle informací Neovlivní.cz rozhodnout, jestli byla při výstavbě Babišova konferenčního centra porušená dotační pravidla a někdo by za to měl být trestně stíhán.

Kontext:

» Investigativní speciál: Všechny větvičky Čapího hnízda
» Babišův Bureš píše komisi: K Čapímu hnízdu důkazy sehnat neumím
» Na odboru, který vyšetřuje Čapí hnízdo, našli odposlechy
» Zlom: Brusel spustil oficiální vyšetřování Čapího hnízda

Jeho jméno ovšem nyní zveřejnil týdeník Respekt mezi zadrženými v policejní razii v režii žalobkyně Lenky Bradáčové, která je namířená proti dlouholetým únikům a pokusům o ovlivňování kauz na pražské policejní správě.

Deník Neovlivní.cz se Nevtípilovi dovolal, když podle svých slov právě řídil auto. V té době už přitom některá média zveřejnila zprávy, že byl zadržen.

“Do této chvíle mě nikdo nekontaktoval, nevyslýchal, neobvinil a ani nezadržel,” vyjádřil se pro Neovlivní.cz krátce před šestou hodinou večer Pavel Nevtípil.

K podezření, že vypuštění jeho jména může být účelové, aby se na něj zvýšil tlak právě kvůli případu Čapí hnízdo, se už ale Nevtípil nechtěl vyjadřovat. “Nezlobte se, ale nebudu nic komentovat. Nevím, o co tady jde, jaká hra se tady hraje,” dodal Nevtípil.

Jaké dopady bude mít středeční razie na vyšetřování Čapího hnízda, ukáží až příští dny, kdy bude jasné, kdo všechno nakonec bude kvůli podezření z vynášení informací obviněný.

Případné odstavení Pavla Nevtípila od případu by znamenalo minimálně jeho zdržení. Do podzimních voleb by tak zcela jistě kauza nebyla vyjasněná.