Komu dal stát vakcínu? Neřekneme, zní od Blatného

Stát tají, kdo dostal prvních 30 tisíc dávek vakcín proti covid-19. I to, kdy přesně přijde řada na běžnou populaci

Ministerstvo zdravotnictví odmítlo odpovědět na dotazy Neovlivní.cz, kolik lidí a z jakých struktur obyvatel bylo naočkováno prvními várkami vakcíny, které dorazily na konci a přelomu roku do země.

Stejně tak ministerstvo odmítá zveřejnit, jak přesně budou rozdělovány další vakcíny a odkazuje na státní strategii. Ta je však v těchto pasážích nekonkrétní. Není z ní možné vyčíst, kdy konkrétně přijde na vás řada, pokud nespadáte do rizikové skupiny a nepracujete v kritické infrastruktuře.

Ilustrace: Shutterstock

“Odpověď na váš dotaz získáte na úterní tiskové konferenci, která se bude věnovat mimo jiné i dosavadnímu průběhu očkování,” reagovala mluvčí ministerstva zdravotnictví Bára Peterová na žádost redakce o předložení detailních čísel o dosavadním očkování.

Konkrétní soupis mluvčí resortu neposlala ani po další urgenci.

Redakce pak Blatného ministerstvo požádala o zodpovězení ještě dvou dalších dotazů:

  1. Kdo další přijde na řadu v příštích týdnech? Prosím detailní soupis, kam konkrétně – do které nemocnice či regionu – konkrétní počet vakcín míří a komu bude určen?
  2. Kdy přijde v očkování na řadu padesátiletý člověk, který nespadá do žádné rizikové kategorie?

I na tyto otázky ministerstvo odpovědět odmítlo s tím, že odpovědi jsou v očkovací strategii. Jenže tam žádný takový soupis uvedený není. A nejsou tam uvedena ani žádná data, z nichž lze konkrétní odpovědi vyvodit.

Možné vysvětlení, proč ministerstvo zdravotnictví nechce požadovaná data poskytnout, je to, že je zkrátka nemá. Především hejtmani v posledních dnech upozorňují, že sice kraje mají nést na svých bedrech podstatnou část vakcinace společnosti, ale dosud o tom s nimi nikdo z vlády nejednal.

“V úterý chce ministr zdravotnictví Blatný diskutovat s hejtmany o očkovací strategii, kterou jsme zatím neviděli a videokonference se prý zúčastní i pan premiér Babiš. Následně pan ministr plán představí veřejnosti, které už pan premiér slíbil objednávkový systém fungující od poloviny ledna. Osobně bych preferoval nejprve diskusi nad návrhem a teprve potom mediální tvrzení a sliby,” napsal například liberecký hejtman Martin Půta.

V očkovací strategii, kterou premiér Andrej Babiš se slovy exkluzivně a navzdory zažitým pravidlům fungování standardních vlád zveřejnil ve svém nedělním hlášení, jsou uvedené počty vakcín a osob, které by jimi měly být letos naočkovány. Tabulka je ale doprovozena slovy “očekávaný harmonogram”. A navíc není dál nijak rozpracovaná.


Plánované očkování podle vládní strategie Zdroj: mzcr.cz

Nelze z ní tedy vyčíst, do kterého konkrétního regionu a do které ordinace v dané etapě vakcína poputuje. Vyčíst z ní ale jde fakt, že za první čtvrtletí počítá vláda s naočkováním necelého milionu lidí – přesně 952 349 tisíc.

Z dalších údajů je zřejmé, že v prvním kvartále se očkování zcela jistě nebude týkat lidí, kteří nepracují ve zdravotnictví nebo nepatří do rizikové skupiny. Kdy přesně na ně dojde řada, to ze státní strategie vyčíst nejde.

Přes výše uvedené se Babišově kabinetu daří válcovat veřejnost svým PR, že očkování je v plném proudu. Přitom například ve Švýcarsku s 8,6 miliony obyvatel vypukla veřejná diskuse, zda tamní politici očkování nepodcenili, když zatím mají k dispozici “jen” 107 tisíc vakcín. Kritici v souvislosti s tímto číslem mluví o “fiasku”.

Do České republiky zatím ve stejném období dorazilo necelých třicet tisíc vakcín.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email