Kdo je Babišova náhradnice a jaký to má souvis? Zprávy týdne

        Co přinesl 19. týden roku 2017

V uplynulém týdnu jsme se od politiků naučili několik nových slovíček. Mezi nimi vyniká slovo “souvis”, kterým nás obohatil vicepremiér Andrej Babiš, t.č. pod tlakem. Babiš tento novotvar použil při své obraně, když kvůli němu už podruhé za volební období byla svolána mimořádná schůzce Sněmovny.

“Aký to má souvis, ako?” rozčiloval se během emotivního projevu, během něhož měl vysvětlit obsah diskrétních nahrávek, které unikly z jeho Sokolovny a dávají nahlédnout do jeho politické a byznysové kuchyně.

A ještě jednou nám poodkryl, jak ve skutečnosti přemýšlí, když vedle něj nestojí horda expertů na krizové pr a Babiš se neuhlídá. A to v rozhovoru pro Lidové noviny – t.č. zaparkované v Babišově svěřenském fondu – kdy zjevně nečekal žádnou zradu a nebyl ostražitý. V jedné odpovědi tak v klidu pronesl: “Kdyby nám premiér řekl, že se nebude chovat podle koaliční smlouvy, ale podle ústavy, tak bychom s ním do takové vlády nikdy nešli.”

Koaliční krize se podle očekávání táhne, Miloš Zeman odjel do Číny, aby měl čas v klidu popřemýšlet, jak naloží se žádostí Bohuslava Sobotky o odvolání Andreje Babiše. Senátoři mezitím na prezidenta chystají ústavní žalobu, premiér zase kompetenční žalobu. Tak uvidíme, s čím se prezident vrátí ve čtvrtek do Prahy.

Mezitím za sebe Andrej Babiš navrhnul náhradnici, která by jej mohla vystřídat v čele ministerstva financí. Je to jeho současná náměstkyně a největší opora na ministerstvu Alena Schillerová. Na první pohled vypadá jako nezávislá odbornice, která nemá s Babišem ani hnutím ANO žádnou společnou historii a mohla by tak být nezávislá.

Alena Schillerová, kterou za sebe Andrej Babiš navrhuje do čela ministerstva financí. FOTO: MF

Už loni jsme se ale rodině Aleny Schillerové věnovali na Neovlivní.cz a zjistili jsme, že její vzestup souvisí právě s Babišovým hnutím. Článek vyšel pod názvem Rodina Rusňákových: Vládci Brna v barvách ANO a s vazbou na Babiše. Text najdete tady ».

Popsali jsme, že dcera Schillerové Petra Rusňáková je radní za hnutí ANO na brněnském magistrátu. A její zeť David Rusňák patří díky vazbám na ANO mezi nové nejvlivnější hráče na Brněnsku. David Rusňák hnutí Andreje Babiše pomáhal v kampani, včetně finanční injekce. Rusňákův byznys přitom podle zveřejněné analýzy nepůsobí v ekonomických kritériích zdravě: Vysoké zadlužení, nebezpečně nízká likvidita. Ekonomický magazín Faktor S. loni popsal, že hlavní firma podnikatelova impéria se potýká se schopností splácet závazky věřitelům.

A další dozvuky má dotační aféra v čele se zatčeným fotbalovým funkcionářem Miroslavem Peltou. Český sport se kvůli podezření, že si pár vyvolených přihazovalo miliony na dotacích, ocitl ve finanční tísni. Ministerstvo školství pozastavilo podezřelé dotační programy. “Je ohroženo fungování českého sportu. Situace je horší, než byla při pádu Sazky,” prohlásil o víkendu předseda sportovní unie Miroslav Jansta, kterého policie také zadržela a po dvou dnech bez jakéhokoli obvinění propustila. “Je to vážné, protože není vyplaceno padesát procent programů, které měly být vyplaceny do konce března,” dodal.

Vláda by měla situaci ve sportu řešit na jednom z nejbližších zasedání.

A co jsme psali minulý týden na Neovlivní.cz:

Kam zmizel superguru V.B.

Příběhy Andreje Babiše a Víta Bárty se začínají podobat čím dál víc. I VB bývaly plné noviny. Nejprve zpráv o tom, jak geniálně přivábil české voliče svým bojem proti politickým dinosaurům, pak o tom, jaké praktiky při řízení Věcí veřejných i ministerstev užívá. Dnes je o Vítu Bártovi slyšet vlastně jen v souvislosti se soudem, kde se – za účasti jedné z nejvlivnějších figur české justice, advokáta Tomáše Gřivny – domáhá dvacetimilionového odškodného za neoprávněné stíhání. Dal už Bárta, přezdívaný superguru, politice definitivně vale?
Příběh Babišova předchůdce nabízíme zde ».

Policie vyšetřuje, jak Babiš sbírá kompro na konkurenci

Jako první jsme přinesli zprávu, že se policie vložila do kauzy diskrétních nahrávek Andreje Babiše. Třetí nahrávka, kterou anonymní skupina skrytá za jméno Julius Šuman zveřejnila v pondělí, totiž představuje pro vicepremiéra velmi vážný problém. Policie rozjela vyšetřování, jak se mohl Babiš dostat k citlivým údajům a zda nespáchal trestný čin.
Předchozí dvě zveřejněné nahrávky mohl vicepremiér smést ze stolu s tím, že šlo o neškodné, byť vulgární tlachání o názorových oponentech. Nebo o ladění předvolební taktiky s vlastním zaměstnancem, byť novinářem. U té třetí to už tak snadno nepůjde.
Detaily případu jsme popsali tady ».

Agrofert navrhuje insolvenci pro sedláka, který bojuje s Babišem

Společnost Agrofert ze svěřenského fondu Andreje Babiše podala návrh na insolvenci firmy Agro Boskovštejn. Tu vlastní zemědělec Bohumír Rada, jeden ze současných nejhlasitějších kritiků ministra financí. Agrofert tvrdí, že mu Rada dluží peníze. Sedlák naopak postup Agrofertu hodnotí jako účelovou mstu za jeho slova o Babišovi.
Detaily příběhu nabízíme zde ».

Zeman letí do Číny. Jaký je hlavní program jeho spolupracovníků?

Prezident Miloš Zeman odletěl do Číny, kde má naplánované setkání s tamním prezidentem Si Ťin-pchingem i ruským protějškem Vladimirem Putinem. Zatímco Zemanovým oficiálním programem jsou schůzky se státníky, jeho nejbližší spolupracovníci mají úplně jinou misi: přimět během cesty Miloše Zemana, aby po návratu odvolal z vlády Andreje Babiše. “Problém je, že pan prezident prostě nedokáže překročit příkoří, která mu Bohuslav Sobotka podle jeho názoru v uplynulých třech letech připravil. Aniž budu konkrétní, obecně se dá říct, že šlo o situace, kdy premiér nedodržel slovo,” popsal Zemanovy pohnutky jeden z jeho spolupracovníků.
Detaily cesty jsme popsali v tomto textu ».

Michelinský šéfkuchař Kašpárek: Nekecat, neodmlouvat, dře se, jede se, nazdar

Jeho jídlo je v podstatě hlavolam. Dáte si sousto a začnete bádat, co to vaše chuťové pohárky vlastně registrují. Je to spíš slané, nebo trochu do kysela? Jak to, že list kadeřávku, který je zjevně osmažený a krásně křupe, neztratil barvu a nechutná… smaženě? Opravdu z toho cítím jehličí? Není to už trochu šílená kombinace? Radek Kašpárek se šílených kombinací nebojí. Rád jde až na hranu, mdlé ho nebaví, zajímají ho extrémy, výrazné chutě. Jejich spojení cítí v hlavě podobně, jako někdo dokáže slyšet uvnitř vlastní lebky tóny dřív, než je z notového papíru zahraje orchestr. Takže pojďme na to: Jak přemýšlí michelinský šéfkuchař?
Detaily příběhu nabízíme zde ».

Přejeme úspěšný týden. Předplatitelům jsme již odeslali květnový magazín. Návod, jak se k němu dostat, je zde:


Štítky: