Kdo je muž ze snímku se Schillerovou

Zatímco některé novináře ministryně odháněla, Jiří Forman ji doprovázel při návštěvě rodin postižených tornádem. Náhoda, říká.

Ministryně Alena Schillerová čelila podezření, že si s sebou na inspekci obcí zasažených tornádem vzala osobního fotografa. Jiří Forman ze serveru Aktu.news byl narozdíl od jiných novinářů v těsné blízkosti ministryně i ve chvíli, kdy si Schillerová dle vlastních slov nepřála publicitu, nechtěla fotit a odmítala přítomnost žurnalistů.


Foto: Hnutí ANO

Dokazuje to například twitterový příspěvek snímek reportéra Aktuálně.cz Radka Bartoníčka, kterému podle jeho slov právě Forman bránil v přístupu k Schillerové během její návštěvy v domě Kučerových, jedné z postižených rodin.

“Život přináší politikům občas i tyto úsměvné situace 🙂 “To je moja mamka. Vy ste kdo? Aha. Já vás nepoznám,” uslyšela ministryně financí Alena Schillerová. Zaznamenal jsem dnes, 25/6 2021, v Moravské Nové Vsi. Musím ale dodat, že tuto návštěvu nechtěla ministryně zachytit, proto jsem musel zůstal před dveřmi a natočil jen tento moment. Dovnitř s ní šel jen její fotograf, který mi bránil v natáčení,” napsal dlouholetý politický reportér Bartoníček.

Alena Schillerová i sám Jiří Forman popírají, že by byl fotografem ministryně. “Nemám žádnou smlouvu s hnutím ANO ani s ministryní ani s ministerstvem. Byla to naprostá náhoda. Nepracuji pro ni. Zadarmo ani za peníze,” uvedl v rozhovoru pro Neovlivní.cz Forman.

A stejně mluví i ministryně: “Pána jsem viděla poprvé a rozhodně to není můj fotograf ani nikdo z mého týmu. Nevím, o koho jde. Ani jaká byla jeho role na místě.”


Situaci před domem Kučerových zachytil reportér Aktuálně.cz Radek Bartoníček. Jiří Forman v bílém tričku Foto: Radek Bartoníček

Ve veřejných registrech skutečně na jméno Jiřího Formana žádná smlouva, která by prokazovala jakoukoli vazbu na Schillerovou, neexistuje. V příběhu je ale navzdory shodnému tvrzení ministryně i Formana hned několik děravých míst.

  • Ministryně patří mezi chráněné osoby, tělesného strážce s sebou měla i během návštěvy zničených vesnic. Pokud tvrdí, že Formana viděla poprvé a vůbec nevěděla, “jaká byla jeho role na místě”, šlo o zásadní pochybení bodyguarda, který zcela cizí osobu nechal v blízkosti ministryně. Nic takového ochranka podle předpisů udělat nesmí.
  • Ministryně tvrdí, že neví, “jaká byla jeho role na místě.” To je ale v rozporu s tvrzením samotného Formana, který v rozhovoru pro Neovlivní.cz uvedl, že ministryni sám do domu k rodině Kučerových, kde byly pořízeny snímky reportérem Aktuálně.cz, dovedl.

“Pohyboval jsem se na místě a potkal ministryni. Říkala, že jsou to hrozné příběhy a já jsem před tím mluvil právě s Kučerovými. Tak jsem jí říkal, že jestli chce slyšet příběh, ať promluví s nimi. A ona to udělala. Je škoda, že tam nakonec novináři nebyli. Reakce ministryně byla nesmírně lidská, normálně se rozplakala,” uvedl Jiří Forman.

A do třetice není jasné, jak to, že syn paní Kučerové ministryni nepoznal. Jak sám říká na Bartoníčkově záznamu. Jde přitom o Jaroslava Kučeru, který v roce 2018 kandidoval coby jednička na kandidátce ANO v komunálních volbách.

“Myslete si o tom, co chcete, ale je to opravdu náhoda. Nelustroval jsem ty lidi, když jsem připravoval reportáže, jestli jsou z ANO,” trvá na svém Forman.

A stejně odpovídá i na otázku, jak si vysvětluje, proč jeho ministryně narozdíl od Bartoníčka na návštěvě u Kučerových strpěla. “Možná se jí líbilo, jak jsem se tam choval. Zastal jsem se jí, když jsem okřikl pana Bartoníčka, protože se tam choval nevhodně. Opravdu jsme se nikdy před tím neviděli. Ale dala mi pak svůj telefon, že jí můžu kdykoli zavolat, kdybych něco potřeboval,” dodal Forman.

Radek Bartoníček přitom patří mezi nejzkušenější politické reportéry a je známý tím, že si dává pozor na to, aby vůči politikům i dalším respondentům vystupoval vždy korektně a slušně. A trvá na tom, že nevhodně se nechoval ani při jednání s ministryní. “Naopak to byl pan Forman, kdo mi bránil v práci. A vystupoval jako jakýsi “ochránce” ministryně. Proč, to nevím. Je možné, že jen tak ze svého osobního přesvědčení,” řekl Bartoníček.

Jiří Forman pracuje pro web Aktu.news, který prodává záznamy většinou dopravních nehod nebo jiných neštěstí dalším médiím. Z insolvenčního rejstříku vyplývá, že kvůli třímilionovému dluhu skončil před lety v insolvenci. A dodnes dluží firmám a soukromníkům stovky tisíc korun. A také dluží státu na zdravotním a sociálním pojištění.

“To je sice pravda, ale snažím se vše splácet. Nejsem žádný podvodník. Tyhle problémy začaly v době, kdy mě vyhodili z Primy, kde jsem nechtěl dělat určité věci a šéfredaktorovi jsem to taky tak řekl. Šel jsem potom s příjmy dolů, ale snažím se vše řešit,” uvedl ke svým dluhům.

Redakce Neovlivní.cz přitom na Jiřího Formana již v minulosti jednou narazila. A to v příběhu kompromitujících nahrávek, které stály post šéfa hradního protokolu Jindřicha Forejta. Na záznamu, který pak skupina lidí prodala serveru Hlídací pes, byl zachycený obnažený Forejt, jak šňupe bílý prášek.


ČTĚTE TAKÉ: Další kompro. Lidé z kauzy Forejt kauzy mluví o nahrávce ministra


Stejní lidé, kteří pořídili Forejtovo video a následně ho nabízeli médiím, mluvili o tom, že existují i další nahrávky na politiky. Včetně minimálně jednoho člena vlády.

A prostředníkem k jejich získání měl být právě Jiří Forman. Redakce Neovlivní.cz s ním o tom mluvila už v roce 2018. Forman však nikdy žádné nahrávky nezveřejnil.

“Tehdy to řešila policie, pak se ten případ předal někam do Plzně a už se mi nikdo neozval. Už jsem v tom potom aktivně nijak nevystupoval. Ty nahrávky jsem nakonec do ruky ani nedostal. Šlo to celé do ztracena,” uvedl nyní Forman.

Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email