Kdo je poslankyně, která podezřívá homosexuály ze sexu s dětmi

Sociální demokratka Pavlína Nytrová doposud patřila mezi neviditelné poslance. Tedy ty, kteří nevynikají velkou aktivitou, ani ničím výrazným nedokázali zaujmout. To se změnilo ve středu, kdy během projednávání zákona o osvojování dětí registrovaných párů prohlásila, že homosexuálové se budou snažit zlegalizovat sex s dětmi. Kdo je tedy Pavlína Nytrová?

Kdyby se vedení sociální demokracie víc zajímalo o to, co dělají jejich poslanci, když zrovna nesedí v poslanecké lavici, nebylo by pro ně včerejší vystoupení kolegyně Nytrové takové překvapení. Moravskoslezská poslankyně totiž už loni iniciovala vznik petice proti adopci dětí homosexuály. Na webových stránkách petice se také už včera obratem rozjela akce na podporu poslankyně.

Poslankyně Pavlína Nytrová Zdroj: Pavlína Nytrová

Poslankyně Pavlína Nytrová Zdroj: Pavlína Nytrová

Své názory, kvůli nimž ji například ministryně Michaela Marksová vyzvala k odchodu z ČSSD, poslankyně nijak neskrývá.

“Homosexuální lobby usiluje postupnými plíživými kroky (nejdříve registrované partnerství, nyní adopce, co můžeme čekat příště?) ničit staletí osvědčený a fungující model rodiny,” píše například na stránkách petice.

“Ona to ale neříká proto, že by chtěla někomu ublížit. Ona tomu prostě věří, někdo jí to takto řekl a ona je přesvědčená o své pravdě,” snaží se vylepšit obraz její stranický kolega Ladislav Šincl, který s ní sedí v poslanecké lavici.

Kde čerpá informace pro své postoje – například o tom, že největší procento pedofilů je mezi homosexuály – odhalila vystudovaná ekonomka v rozhovoru pro Respekt. “Z internetu. A z knížek…Četla jsem například knihu, už nevím, kdo ji napsal, že když se s homosexualitou pracuje, dá se i potlačit, že to jde,” prohlásila.

Poslankyně usedla do sněmovních lavic v roce 2013, věnuje se sociální problematice. I někteří dlouholetí členové ČSSD oslovení redakcí ale mají problém si ji někam zařadit.

“Já se přiznám, že znám většinu severomoravských poslanců, ale kolegyni Nytrovou ne. Ani nevím, jestli působí ve sněmovně druhé nebo první období,” svěřil se Neovlivní.cz jeden z matadorů sociální demokracie.

Další kolegové si vybavují, že ve sněmovně se pohybuje už mnohem déle, než od voleb v roce 2013. Dělala totiž asistentku poslanci Radimu Turkovi. Politickou kariéru bezpečnostního experta ukončily opilecké excesy, díky nimž se dostal na nevolitelné místo na kandidátce. Ve sněmovně jej pak nahradila za Moravskoslezský kraj právě Pavlína Nytrová.

“Na ta přední místa kandidátky se dostala díky rozkolu uvnitř místní ČSSD,” popisuje další člen sociální demokracie.

Psali jsme o ČSSD:

» Příměří mezi ANO a ČSSD v nedohlednu, ministři na sebe posílají policii
» Smlouva k pandurům: Půl miliardy pro firmu blízkou ČSSD
» ČSSD šetří a propouští, pro své lidi má místa ve státní správě
» Nová fakta deset let poté: Poslanec ČSSD mohl zastavit Kubiceho zprávu, neměl čas

Mimochodem zmiňovaný Radim Turek se stal asistentem poslankyně Nytrové, jen si tak prohodili role.

Jedním z mála, kdo severomoravskou poslankyni alespoň trochu zná, je již citovaný Ladislav Šincl. Kromě času stráveného ve společné poslanecké lavici se znají i díky tomu, že jsou oba ze severní Moravy.  I přes to, že Šincl zdůrazňuje rozdílné názory, má pro ni pochopení.

“Má vyhraněné názory, často se neshodneme. S ní je potíž, že si nechce nechat svoji pravdu rozbourat. Chybí ji diplomacie a schopnost vysvětlovat podrobně a pomalu. Ale není zlá,” říká Šincl.

Pavlína Nytrová patří uvnitř ČSSD mezi sólisty. Není to ovšem tak, že by si tuto roli sama vybrala. “Kvůli svým často extrémním názorům má potíž shánět spojence. Stojí dost mimo. A velmi špatně vychází v ČSSD se ženami,” popisuje další poslanec.

Nyní to ovšem Nytrová schytala nejen od žen, ale i od politiků ČSSD. Premiér a lídr sociální demokracie Bohuslav Sobotka se od jejích slov striktně distancoval. Vylučovat ze strany ji ale nechce.

“Názory a zejména předsudky paní poslankyně Nytrové nesdílím a paní Nytrová v tomto nevyjadřuje postoj ČSSD. S předsudky, které reálně mezi lidmi, zdaleka nejen mezi poslanci, existují, je potřeba bojovat debatou a trpělivým vysvětlováním, ne vylučováním,“ sdělil iDnes.cz premiér.