Kdo je tajemný muž, který covid analýzami řídí premiérovy kroky

Andrej Babiš o něm řekl, že v březnu přišel s modelem, který fungoval. Pak ale přišel až v srpnu. A nikdo jiný prý vládě nic nedoručil, proto zaspala, tvrdí premiér.

V té premiérově nesrozumitelné větě se skrývá klíč k pochopení, proč se epidemie covid-19 vymkla Babišově administrativě z kontroly. Je z pondělní pozdní tiskovky a doslovně zní: “V březnu někdo přišel s tím matematickým modelem a v srpnu někdo, sice byl to ten samý člověk, ale už přišel v nějakém čase. A ty, který měli přijít, nepřišli.”

Jasněji se premiér vyjádřil v rozhovoru pro svůj list Mf Dnes z 1. října: “Za první vlny přišel externí expert s matematickým modelem na základě situace v Itálii, který fungoval. Proto jsme udělali ihned ta opatření, šli vlastní cestou, byli první v Evropě, zachránili tisíce životů a nenastal scénář jako v Itálii. Ano, pak jsme rozvolnili. Ale první matematický model, se kterým přišel stejný expert, byl až 31. srpna. První matematický model z ministerstva zdravotnictví od pana profesora Duška přišel dokonce až 18. září.”

Premiér tedy tvrdí, že se on osobně a jeho vláda rozhodovali v případě ochrany lidských životů na základě jediného “externího experta” a v celém státním aparátu ani soukromém sektoru nebyl nikdo, kdo by jim doručil analýzy dřív než zmiňovaného 31. srpna. Andrej Babiš současně také říká, že expertní tým šéfa zdravotních statistiků Ladislava Duška selhal.

Ladislav Dušek premiérova slova nekomentoval. Každopádně za pozornost stojí onen “externí expert”?

Redakce Neovlivní.cz na něj narazila už během první jarní vlny. Spolupracoval totiž s Janem Hamáčkem, šéfem ústředního krizového štábu.

A dodával mu matematické modely, které přispěly k březnovému zavření země. Jeho čísla vycházela mnohem dramatičtěji, než vyznívaly tehdejší propočty experta najatého Neovlivní.cz.

Spolupracovníci premiéra Babiše nyní po podmínkou anonymity uvedli, že jde o stejného muže. “Je to člověk z IT prostředí, který se specializuje na matematické modely. Byl spojený s Hamáčkem,” uvedl jeden z premiérových spolupracovníků.

Vicepremiér Hamáček to pak na dotaz Neovlivní.cz potvrdil. “Ano, to je on. Známe se,” uvedl Hamáček.

Nic bližšího ale o “expertovi” prozradit nechtěl, stejně jako zprostředkovat kontakt. “Nezlobte se, respektuju jeho přání a nebudu o něm nic říkat. A o rozhovory nestojí,” dodal.

Zdroj náhledové foto: Vlada.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Štítky: , , ,