© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Měla to být jedna z největších zahraničních investic posledních let. Místo toho hrozí, že americký konglomerát General Electric přehodnotí své plány a nebude v České republice stavět nové centrum pro výrobu a vývoj leteckých motorů. Američany podle zjištění Neovlivní.cz znejistil postup ministerstva financí, kvůli kterému přípravy nabraly zpoždění. O výstavbu nového centra se také ve středu rozhádala koaliční rada.
Investice do General Electric se měla do roku 2020 pohybovat kolem 400 milionů dolarů, tedy v přepočtu zhruba deset miliard korun. “Pokud se podaří investici zrealizovat, dojde v následujících letech k vytvoření více než 500 nových pracovních míst, což představuje 125 % nárůst zaměstnanců této firmy v České republice,” pochvaloval si letos v lednu premiér Bohuslav Sobotka, když s viceprezidentem GE Johnem Ricem podepsal memorandum o výstavbě “Turbovrtulového centra excelence GE”.
O půl roku je podle zjištění Neovlivní.cz všechno jinak. Přípravy váznou, Američané znervózněli a dali už CzechInvestu jako svému partnerovi najevo, že zvažují změnu plánu a nové centrum by mohli přesunout do Polska nebo na Slovensko.
“Informovali nás, že se jim nelíbí postup ministerstva financí, které začalo zpětně zpochybňovat již podepsané dohody a dožaduje se úprav smluv. Brzdí tak investiční pobídku,” uvedl státní úředník detailně obeznámený s celou kauzou.
Ministr financí Andrej Babiš na dotazy Neovlivní.cz ohledně svého postoje k výstavbě továrny nereagoval. Není tedy jasné, co přesně mu na již uzavřených dohodách vadí. Byl to přitom právě Babiš, kdo za českou vládu spolu s premiérem letos v lednu memorandum o spolupráci s GE podepsal. Tehdy žádné výhrady neavizoval.
Případ nechce – s ohledem na “mimořádný význam” investice – komentovat ani vedení CzechInvestu. “O konkrétní podobě avizovaného záměru se nyní intenzivně jedná. Podrobnosti proto nebudeme v tuto chvíli komentovat,” uvedla mluvčí Petra Menclová.
V politickém zákulisí se přitom případ horečně řeší už od jara. A to jak v Praze, tak na velvyslanectví ve Washingtonu.
Nyní se dostal i na koaliční radu. Na jejím středečním zasedání případ zvedli zástupci nejmenší vládní strany. Lidovecký místopředseda Jan Bartošek chtěl od ministra financí vysvětlení průtahů, ten však reagoval podle jednoho u účastníků schůzky velmi nedůtklivě. Dokonce během jednání koaliční rady podle informací Neovlivní.cz opět padala ze strany Andreje Babiše slova o tom, že ANO taky ve vládě nemusí vůbec pokračovat.
“Pohádali se kvůli tomu. CzechInvest informoval, že průtahy má na svědomí ministerstvo financí, kam společnost předala podklady a skoro čtvrt roku se kolem toho nic neděje. Je to špatný signál pro zahraniční investory, že nejsme schopni dodržet ani už podepsané dohody,” popsal jednání jeden z jeho účastníků.
Z průběhu koaliční rady je zřejmé, že ČSSD a lidovci trvají na dodržení schválených smluv, ANO má výhrady. Koaliční rada ovšem ve středu spor nevyřešila a přesunula jej na jednání předsedů všech tří vládních stran.
Americká společnost General Electric původně plánovala, že bude v České republice vyvíjet a vyrábět turbovrtulové motory pro menší a střední letadla. Z Česka by se tak brzy stal významný evropský výrobce v leteckém průmyslu. Výroba se podle původních plánů měla spustit v roce 2020. Jako první měly přijít na řadu moderní turbovrtulové motory ATP (Advanced Turboprop) pohánějící podle prospektů GE nový jednomotorový letoun americké společnosti Textron Aviation, který byl představen v listopadu 2015. Před otevřením centra hodlá GE v České republice tento motor vyvíjet a testovat.