Zářijový magazín Neovlivní.cz: Insider promluvil o pekle na silnicích

Milí čtenáři,

máloco mě tak spolehlivě dokáže vytočit jako jedna a ta samá rozkopaná silnice třikrát do roka. Letošní léto bylo v tomhle směru obzvlášť výživné. Uzavírky nebraly konce, stejně jako zácpy na dálnicích. Ale pracovní tempo stavebních firem přitom zůstalo nezměněné. Pátrali jsme po odpovědi na otázku Proč. A dobrali se unikátního rozhovoru s člověkem ze zákulisí politiky a byznysu, který měl na všechna naše proč odpověď. Jen si tedy teď nejsme jisti, jestli jsme to vůbec chtěli slyšet. Posuďte sami.

Magazín Neovlivní.cz právě tento týden míří k předplatitelům. Pokud předplatné nemáte, můžete si jej objednat na tomto odkazu ». Předplatné můžete věnovat také jako dárek.

Podívali jsme se také za fasádu jednoho domu v pražské ulici Politických vězňů. Sídlí tam komunisté, strana dosud vytlačená na okraj politického spektra, kde ji nikdo nebral moc vážně. To se letos změnilo, když poprvé od roku 1989 dostala KSČM příležitost znovu se podílet na moci. Že umí být užiteční, šéf komunistů Vojtěch Filip nezastírá. Byznysový vhled do aktivit KSČM připravila Marie Bastlová.

Lukáš Wagenknecht dva měsíce shromažďoval dokumenty, rozsudky a unijní nařízení, abychom mohli dát na stůl jasné argumenty o tom, zda má český premiér Andrej Babiš navzdory zákonu dál vliv na holding Agrofert. Text poslouží i jako návod, jak rozumět právní bitce, kterou v Bruselu kvůli vztahu premiéra a holdingu vyvolali Piráti a Transparency International. Ta může ve svém finále vyústit v rozhodnutí, že Agrofert musí vracet stamiliony na dotacích.

Sepsali jsme také, co se to odehrává mezi Andrejem Babišem a Jaroslavem Faltýnkem. Premiér letos svého nejbližšího spolupracovníka opakovaně klepl přes prsty. Může se stát, že pokořený Faltýnek vypoví svoji loajalitu?

Dlouhodobě sledujeme korupci ve zdravotnictví. I díky tomu můžeme nabídnout analýzu, která přináší překvapivé resumé: Možná se to s tím bojem s bílou mafií už maličko přehání. Taková vášeň pro boj s korupcí může totiž natropit víc škody než užitku.

V rozhovoru vás vezmeme na toulky zmizelou starou Prahou. Se spisovatelem Danem Hrubým si povyprávíme tajné příběhy domů. Všichni asi víme, kudy chodil Neruda, ale tušíte, kde to žilo po válce či v době normalizace?

Přeji krásný podzim všem. A šťastnou ruku v blížících se komunálních volbách.

Vaše Sabina Slonková