© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Odvolanému ministrovi Chládkovi nabízela “trafiku”. Přicházela s personálními nominacemi na ministerstvo školství. A nepohodlného poradce premiéra Františka Formánka zase “přesunula” ze Strakovy akademie na ministerstvo zahraničí. Případy z nedávné doby naplno odhalily vliv nenápadné úřednice Běly Hejné na Úřadu vlády. Hejná je dnes výkonnou silou premiéra Bohuslava Sobotky. Je bezpochyby jednou z nejvlivnějších žen v zemi.
Hejná téměř vůbec neposkytuje rozhovory, ráda se zdržuje v ústraní. Málokdo z politiků si dovolí o ředitelce kabinetu premiéra Sobotky veřejně mluvit. “Nechci poskytovat interview o svých kolegyních,” omlouval se šéfporadce premiéra Vladimír Špidla.
Byl to přitom právě on, kdo k Sobotkovi pracovitou úřednici přivedl. Znají se už léta, Hejná kdysi působila jako jeho náměstkyně na ministerstvu práce a sociálních věcí.
Když už o Hejné někdo ze sociálních demokratů veřejně promluví, je to výhradně v dobrém. “Pracovala jako má poradkyně na ministerstvu průmyslu. Je velmi pracovitá, má zkušenosti a státní správě rozumí,” říká bývalý ministr průmyslu, dnes poslanec ČSSD Milan Urban.
“Pracovitá, zkušená, inteligentní,” přidává se někdejší tajemník ČSSD Jiří Havlíček, který zná úřednici ze společného působení na Kutnohorsku.
“Našlapování” kolem Hejné tak trochu připomíná situaci před čtyřmi lety, kdy novináři začali pátrat po vlivu její předchůdkyně ve funkci Jany Nagyové, šéfky sekretariátu tehdejšího premiéra Petra Nečase.
Obě ženy mají něco společného: Hejné stejně jako její předchůdkyni premiér bezmezně věří, svěřuje jí mnohem důležitější úkoly, než spadají do její oficiální funkce. A především: je to ona, kdo razantně rozhoduje o všem podstatném na Úřadu vlády. A kdo do jisté míry řídí kroky premiéra.
Srovnávat Hejnou s Nagyovou by ale nebylo spravedlivé. Hejná nebere milionové dárky, vztah s premiérem má striktně pracovní a hlavně: jde o zkušenou kariérní úřednici. V minulosti vedla Úřad práce v Kutné Hoře, poté pracovala jako Špidlova náměstkyně na ministerstvu práce, jeho poradkyně na Úřadu vlády a neúspěšně také kandidovala za sociální demokracii do Senátu.
Sobotka se s ní podle svých slov seznámil mezi lety 2002 až 2006, kdy působil jako ministr financí. Oceňuje na ní, že se orientuje v problematice několika resortů. Před volbami v roce 2013 ji zaměstnal v Lidovém domě jako šéfku svého kabinetu, po nástupu do premiérského křesla ji poté přesunul na Úřad vlády.
“Běla Hejná má společně s právníkem Radkem Pokorným největší vliv na premiéra. Bezpochyby. Když ode mě Bohuslav Sobotka něco potřebuje, pošle ji,” tvrdí jeden z ministrů sociální demokracie.
Zatímco šéfporadce Špidlu či státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzu má Sobotka na odbornou agendu, Hejná je jeho výkonná síla. Zařizuje mu schůzky, program, ale i personálie. Když premiér potřebuje některému straníkovi najít místo ve státní správě, nastoupí Hejná.
Jako v případě exministra školství Marcela Chládka, který po svém podivném odvolání cítil křivdu a premiér se obával jeho neposlušnosti. S Chládkem si proto podle informací deníku Neovlivní.cz domluvila schůzku Hejná a nabídla mu práci na Univerzitě obrany.
Už dříve přitom za ním přicházela s personálními požadavky. A když se Chládek na školství zbavil letitého sociálního demokrata Petra Špirhanzla, vzala si ho Hejná na Úřad vlády. Měla tak dokonalé informace o dění na školství, které pak vyústily v Chládkovo odvolání.
Hejná nedávno řešila i problém se zahraničním poradcem premiéra Františkem Formánkem, kterého přesunula na ministerstvo zahraničí.