Kdo nám slídí v počítačích? ptají se na financích

Vybraní zaměstnanci ministerstva financí zaznamenali v uplynulých dvou týdnech znepokojivé dění ve svých počítačích. Podle informací deníku Neovlivní.cz zjistili, že jim kdosi techniku monitoruje. Minimálně v jenom případě to byl dokonce online monitoring.

“Řešil jsem to potom s kamarádem z oboru IT, který mé obavy potvrdil. Můj počítač byl sledovaný,” uvedl pro Neovlivní.cz pracovník ministerstva financí. Kvůli strachu z postihu od nadřízených trval na anonymitě.

On i jeho další kolega tvrdí, že cesta stahovaných paketů nasvědčovala tomu, že šlo o monitoring ze strany úřadu. Ministerstvo financí ale oficiálně uvedlo, že o ničem neví a žádnou kontrolu počítačů svých zaměstnanců nespustilo.

“O této záležitosti nemám žádné informace. Nemohu ji komentovat,” prohlásil mluvčí úřadu Radek Ležatka.

Ministerstvo by přitom podle platných zákonů mělo na takový postup právo. Zaměstnavatel může sledovat, co dělají jeho zaměstnanci na služebním počítači v pracovní době, existuje o tom už i pravomocný soudní verdikt.

“Názory právníků se dokonce shodují v tom, že pokud v práci využívám soukromý počítač, může zaměstnavatel sledovat i tento počítač. A to zejména z bezpečnostních důvodů,” potvrdil Karel Doležal ze společnosti RYANT, která vyrábí sledovací softwary pro firmy.

Potíž by nastala pouze v případě, že by sledovaná byla i emailová korespondence, nadto třeba soukromá. Tu už bez předchozího upozornění sledovat nelze (respektive nelze číst obsah mailů), jak potvrdil inspektorát práce.

Jednoznačně nelze vyloučit ani to, že počítače zaměstnanců ministerstva financí sledoval někdo zvenčí. Sítě státní správa obecně nejsou příliš zabezpečené. Monitoring nicméně přišel ve chvíli, kdy ministerstvo financí obhajuje výbušný audit na miliardovou zakázku ministerstva pro místní rozvoj na systém monitorující čerpání evropských dotací.