Žebříček pro Prahu: 20 mocných v metropoli

Více než patnáct let ovládal Prahu mocenský kartel, který kdysi vytvořili lobbisté a podnikatelé společně s místními politiky. Nyní je však poprvé od 90. let všechno jinak: mapa vlivu v Praze se kompletně překresluje, nový lord Voldemort – jak se přezdívalo Romanu Janouškovi – se neobjevil.

Deník Neovlivní.cz dva měsíce podrobně mapoval změnu mocenských struktur v metropoli a přinesl řadu zjištění: o nestadardním postupu primátorky Adriany Krnáčové z ANO v kauze pronájmu Škodova paláce, o návratu bývalého federálního premiéra Mariána Čalfy k vlivu či o soustředění moci v rukou tandemu Radmila Kleslová a Karel Březina.

Nyní přinášíme souhrnný výsledek pátrání: kompletně novou mocenskou mapu v Praze. Dvacítku nejvlivnějších lidí, kteří dnes v hlavním městě rozhodují o miliardách či dokáží důležité věci ovlivnit. Jsou to nejen radniční politici, ale i úředníci, podnikatelé či manažeři městských firem.

Výměna “garnitur” přinesla pár překvapení: odstavila od vlivu třeba někdejšího hlavního hráče pražské ODS Tomáše Hrdličku. Ne, že by úplně zmizel, ale Radmila Kleslová už ho zkrátka nepotřebuje. Zvolení do europarlamentu zase oslabilo sociálního demokrata Miroslava Pocheho, bez něhož se v metropoli léta nic důležitého nestalo. Do dvacítky naopak díky úspěchu starostů (STAN) ve volbách pronikl jejich místopředseda a pražský právník Stanislav Polčák či ředitel nového Institutu plánování a rozvoje Prahy Petr Hlaváček, který má potenciál v budoucnu patřit mezi nejdůležitější hráče Prahy.

Kdo tedy má dnes v rukou osud hlavního města?  Jako první nabízíme přehled postav, které se dostaly do druhé desítky nejvlivnějších lidí v Praze.

Stanislav Polčák

• europoslanec a místopředseda Starostů, který stranu fakticky řídí
• Prahu a její mocenské zázemí dobře zná, léta tu působí jako advokát. Radní Plamínková, se s ním radí o všech podstatných věcech. Občas Polčák vyjednává i za celou Trojkoalici s ČSSD.
 Stanislav Polčák, europoslanec, STAN

 

Jan Wolf

• radní pro kulturu, předseda KDU-ČSL v Praze
• Majitel reklamní a tiskové agentury, autentický křesťan. A také ostřílený praktik, který si městské radě prosadí svou. Wolf aspiroval i na pozici v TOP 10, proti tomu ale mluví fakt, že si musí v důležitých věcech chodit pro rady k developerovi a šedé eminenci Lidovců Luďkovi Sekyrovi.
 Jan Wolf, radní pro kulturu, KDU-ČSL

 

Jana Plamínková

• radní pro infrastrukturu, členka vedení STAN
• Oblíbená starostka Prahy Slivence, žena činu. Neintrikaří v zákulisí, nestojí za ní žádní lobbisté. Záda ji ale kryje zkušený mocenský hráč, europoslanec za TOP 09 a STAN Stanislav Polčák. Její vliv umocňuje fakt, že v pražské radě má na starosti významný resort: infrastrukturu.
Jana Plamínková, radní pro infrastrukturu

 

Miroslav Poche

• europoslanec za ČSSD
• Léta byl jedním z nejvlivnějších mužů Prahy, kde působil jako zastupitel sociální demokracie a předseda významných výborů: finančního a pak i infrastrukturního. Udržuje velmi dobré vztahy s důležitými hráči v Praze – Březinou a Hulinským. Jeho moc ale oslabila po zvolení europoslancem, na pražskou agendu už nemá tolik času.
 Miroslav Poche, ČSSD, europoslanec

 

Jaroslav Ďuriš

• generální ředitel Dopravního podniku
• Když býval šéfem dopravního podniku Martin Dvořák, patřil k nejvlivnějším lidem v Praze. Šéf pražského dopravce totiž disponuje obrovskými penězi na zakázky, z nichž chtějí profitovat politické strany i lobbisté. Současný ředitel Jaroslav Ďuriš ale zdaleka nebuduje takovou mocenskou pozici jako jeho předchůdce, profiluje se spíš jako klasický manažer.
 Zdroj: ČT

 

Michal Hašek

• radní za hnutí ANO
• Šéf klubu ANO v pražském zastupitelstvu a radní pro správy majetku a majetkových podílů. Jeho pozici sráží závislost na šéfce ANO v Praze Kleslové. Je označován za člověka, přes něhož Kleslová vládne. Je to vidět na obsazování městských firem, kde jsou lidé blízcí Kleslové.
 Michal Hašek, hnutí ANO

 

Zdena Javornická

• úřednice magistrátu
• Zástupkyně ředitelky magistrátu pro finance a správu majetku, která má léta na starosti rozpočet Prahy. Málokdo na magistrátu rozumí penězům a majetku tak jako ona. Pro rady si k ní chodí i radní či zastupitelé. Na magistrátu se jí přezdívá “Janota hlavního města”.
 počítač

 

Jaroslava Janderová

• šéfka kontrolního výboru zastupitelstva
• Právničku z ODS zvolili do čela vlivného kontrolního výboru zastupitelstva, ač tato pozice spíše náležela silnější opoziční straně TOP 09. Jako jediná opoziční politička se tak účastní jednání rady či určuje agendu kontrolního výboru. Ví o všem podstatném v Praze.
 Jaroslava Janderová, ODS

 

Petr Hlaváček

• ředitel Institutu plánování a rozvoje Prahy
• Ředitel IPR může brzy bez problémů patřit do první pětky nejvlivnějších lidí v Praze. Úřad má na starosti rozvoj, tvorbu a správu Prahy. Záleží na tom, jak silný mandát si jeho šéf vybuduje. Zatím je to jen na druhou desítku žebříčku Neovlivní.cz.
 Zdroj: archiweb.cz

 

Marián Čalfa

• někdejší premiér, právník
• Své kroky s ním konzultují Hulínský s Březinou. Je považován za architekta městských holdingů, nyní sedí ve vedení Pražské energetiky,která je jedním z nejvýznamnějších dodavatelů elektřiny a město v ní drží podíl.
 Marián Čalfa