© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Marta Semelová skončila ve školských radách na čtyřech pražských školách. Politici současné vládní koalice v Praze její odvolání zdůvodňují tím, že bývalá komunistická poslankyně kvůli zpochybňování komunistických zločinů nemá jejich důvěru. Jak se ale členka KSČM, kde patří k zastáncům nejtvrdší linie, vůbec do škol dostala? Prošli jsme záznamy na pražském magistrátu, které dávají alespoň částečnou odpověď. A oslovili tehdejší politiky. K autorství nápadu se ale nikdo konkrétní nehlásí.
Hned dvakrát v loňské roce hlasovala bývalá koalice v Praze o tom, koho město coby zřizovatel pošle do školských rad v několika pražských školách. Vedle dalších bývalých politiků se tak na čtyřech školách uchytila poslankyně Marta Semelová.
První usnesení přijala rada hlavního města 16. ledna 2018. Semelovou poslala do školské rady obchodní akademie Vinohradská a na učňovské středisko na Ohradě. Návrh předložila radní pro školství Irena Ropková z ČSSD.
Podle zápisu tehdy Semelovou schválila rada ve složení: primátorka Adriana Krnáčová (ANO), náměstek Petr Dolínek (ČSSD), Eva Kislingerová (ANO), Libor Hadrava (ANO), Radek Lacko (ANO), Jana Plamínková (STAN), Jan Wolf (KDU-ČSL) , Daniel Hodek (ČSSD), Karel Grabein Procházka (ANO) a Petra Kolínská (Zelení) a předkladatelka Ropková. Celkem tedy jedenáct lidí, omluvený tehdy podle zápisu nebyl nikdo.
Druhé hlasování proběhlo v září, konkrétně 18. 9. 2018. Rada na něm přijala usnesení číslo 2471, kterým Semelovou poslalo do školské rady Gymnázia Budějovická a do Základní školy pro žáky se specifickými poruchami na Praze 5.
Návrh opět předložila radní pro školství Ropková (ČSSD) a rada rozhodla podle zápisu jednomyslně. Hlasování se neúčastnil jen radní Hadrava, který byl omluven.
Tehdejší radní, které redakce Neovlivní.cz nyní oslovila, tvrdí, že si konkrétní jména nevybavují. Hlasovali podle svých slov o celém balíku jmen, která vzešla jako návrhy všech zastupitelských klubů pražského magistrátu. Mezi nimi byli minulé volební období i komunisté.
“Jména navrhoval školský výbor ze všech zastupitelských klubů. Rada jen souhrnně potvrzovala,” reagoval na dotazy Neovlivní.cz tehdejší náměstek primátorky a dnešní poslanec Petr Dolínek z ČSSD.
Dolínek přitom odmítá, že by rada se jmény jakkoli licitovala. “V radě o tom rozhodně žádné dohody nebyly. Musíte se zeptat předsedy školského výboru,” dodal Dolínek.
Praxe totiž byla taková, že jednotlivé politické kluby navrhly své adepty Výboru pro výchovu a vzdělávání pražského zastupitelstva. A pak jej skrze radní Ropkovou poslali do rady. A jak poznamenala radní Ropková v jednom z přiložených dokumentů: “Návrh na jmenování zástupců zřizovatele ve školských radách při školách zřizovaných hlavním městem Prahou obdrželi členové Výboru pro výchovu a vzdělávání Zastupitelstva HMP k vyjádření a k předloženému návrhu neměli připomínky.”
Šéfem výboru byl část minulého volebního období dnešní poslanec Patrik Nacher z ANO. Členkou výboru byla i sama Semelová. Nacher dnes říká, že si nepamatuje, kdo ji navrhnul. Konkrétně v době, kdy byla jmenovaná, už v čele výboru nebyl.
“Nevím to. A kdo by tomu měl zamezit? Vždy je úspěch, že se podaří naplnit volná místa za zřizovatele, těžko můžete zvoleného zastupitele vyškrtnout. To by musela rada a tam jsem nebyl,” uvedl Nacher. Obecně to podle něj platilo tak, že se schvaloval dlouhý seznam jmen a nikdo neřešil konkrétní jednotlivce,
Sama Marta Semelová své odvolání hodnotí jako ideologické vyřizování účtů. “V pražské koalici očividně dochází k ideologickému zatmění, které má přikrýt koaliční neschopnost a politikaření. Je zvláštní, že moje dlouhodobě známé politické názory dosud nevadily. Naopak, nejednou jsem byla ze strany zastupitelů i jiných politických stran oceněna za pracovitost a odbornost v oblasti výchovy a vzdělávání. Pokud jde o moji činnost ve školských radách, kam jsem pravidelně docházela, vždy jsem se snažila být nápomocna při řešení problémů, které se naskytly. Rozhodnutí Rady hlavního města mně proto nestojí za delší komentář, jde o přízemní vyřizování si účtů s politickým protivníkem, bez argumentů, bez jakéhokoliv zdůvodnění,” napsala ve svém stanovisku.