Kdo protlačil Michla jako guvernéra a proč Dlouhý rezignoval

Klíčovou roli sehráli prezidentovi spolupracovníci. Ovšem nikoli ti, od nichž bychom to čekali.

Je to krok, který k dosavadní kariéře Vladimíra Dlouhého nesedí. Bývalý “devadesátkový” ministr a bankéř bouchl dveřmi a odešel z týmu poradců prezidenta. Důvody nesdělili, jak uvedl v pondělí v Respektu: “Bez dalšího komentáře.”


Vladimír Kruliš, Aleš Michl a Miloš Zeman Foto: Prezidentská kancelář

Ve skutečnosti to ale nebylo tak překvapivé. Podle zjištění Neovlivní.cz Vladimír Dlouhý v posledním půlroce investoval nezměrnou energii do toho, aby se stal guvernérem centrální banky. A zklamání bylo veliké.

“Velmi o to místo stál. Hledal podporu skutečně všude, kde mohl. Věnoval tomu neskutečně moc. Oslovoval lidi, kteří mají blízko k prezidentovi,” uvedl jeden z byznysmenů, na kterého se Vladimír Dlouhý rovněž obrátil.

Do poslední chvíle přitom doufal, že to vyjde. I lidé z prezidentova okolí jej totiž ujišťovali, že to je na dobré cestě. Vladimír Dlouhý kvůli tomu jednal dokonce i na Hradě s některými prezidentovými poradci. A dostávalo se mu informací, že je v nejužším výběru a má velké šance na jmenování.


ČTĚTE TAKÉ: Hradní klika se rozhodla užít si poslední rok


Jenže Miloš Zeman překvapil. Ve finále dal přednost mladému bankéři Aleši Michlovi, spojovanému především s lídrem hnutí ANO Andrejem Babišem. A to navzdory původnímu slibu, že současný guvernér Jiří Rusnok bude mít při výběru svého nástupce právo veta.

Vladimír Dlouhý měl navíc podporu klíčového prezidentova poradce Martina Nejedlého. Ten ale nakonec v bitvě o guvernéra ustoupil. Komu?

Prezidentovi spolupracovníci se shodují, že k Michlovu jmenování významně přispěl šéf prezidentova protokolu Vladimír Kruliš. Nenápadný muž, jehož vliv na hlavu státu pramení především z toho, že je s ním v podstatě neustále v osobním kontaktu a mají velmi blízký vztah na bázi otec-syn. V minulosti také Kruliš podle deníku Blesk chodil se Zemanovou dcerou Kateřinou.

“Vladimír Kruliš měl zkrátka více příležitostí přesvědčovat prezidenta, že Michl je nejlepší volba. Kruliš se Michlem dobře zná. Jejich vztah je na velmi přátelské úrovni. A Martin Nejedlý se tentokrát rozhodl, že kvůli Dlouhému do války nepůjde,” uvedl vysoce důvěryhodný zdroj, který je se zákulisím jmenování guvernéra obeznámený.

Sám protokolář Vladimír Kruliš na otázky zaslané redakcí Neovlivní.cz neodpověděl. Podle zdrojů z Hradu by přitom po odchodu z prezidentské kanceláře po skončení Zemanova mandátu rád nastoupil právě do ČNB.

Jeho vztahy s Nejedlým byly vždy přátelské, jejich vyhrocení by tedy nyní bylo pro prezidentův tým nepříjemné. “Je jedním z nejférovějších lidí, co znám, a je skutečným odborníkem a profesionálem,” říkával Kruliš o Nejedlém.

Co se za zdmi Hradu odehrává poslední rok Miloše Zemana ve funkci? Zákulisí aktuálních byznysových choutek hradní kliky přináší květnový časopis Neovlivní.cz, k mání v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Prezidentská kancelář

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email