Pomohl Babišovi s rekordní daňovou úlevou pro Duslo, teď radí Hünerovi

Ministr průmyslu Tomáš Hüner si přivedl na post svého poradce bývalého slovenského politika Tomáše Malatinského. Ten ještě coby tamní ministr schválil stamilionové daňové úlevy pro chemický podnik Duslo Šala ovládaný Andrejem Babišem. Hüner říká, že si Malatinského vybral pro jeho zkušenosti.

Informace o angažování Malatinského získala redakce ze zdrojů ministerstva průmyslu a obchodu. Hünerův úřad je následně na dotaz Neovlivní.cz potvrdil.

“Tomáš Malatinský zastává funkci poradce ministra. Jakožto bývalý ministr hospodářství vlády Slovenské republiky radí ministrovi při stanovování priorit ministerstva a konkrétních scénářů jejich naplňování,” stojí v odpovědích ministerstva.

Bývalý slovenský ministr hospodářství a dnešní poradce českého MPO Tomáš Malatinský. Zdroj: Nová Európa

Tomáš Malatinský byl od dubna 2012 do června 2014 ministrem hospodářství ve Ficově vládě. Do centra pozornosti se dostal mimo jiné proto, že schválil obří daňovou úlevu pro společnost Duslo Šala dnešního českého premiéra Andreje Babiše. Finanční úleva byla stanovena na deset let se startovním datem rok 2017. Celková výše má dosáhnout až 58 milionů eur, což je přes jeden a půl miliardy korun. Úlevu následně Ficova administrativa poslala do Bruselu a Evropská komise ji coby investiční pobídku schválila.

Případ na Slovensku vyvolal bouřlivé diskuse mimo jiné proto, že proběhl v utajení a podle opozice navíc k daňové úlevě pro Duslo nebyl důvod.  “Smeru se podařilo největší státní pomoc za poslední roky schválit tak, aby se o tom veřejnost dozvěděla, až když už se nedalo nic změnit,” napsal slovenský Denník N a dodal: “Robert Fico se vyhne tomu, aby se musel postavit před kamery a vysvětloval, proč souhlasil s odpuštěním téměř 60 milionů euro na daních pro Duslo Šaľa Andreje Babiše.”

Duslo Šaľa a politické souvislosti:

 

» Agrofert spouští projekt se stínem financování SMERu
» Nahrávka o Babišovi otřásla slovenskou vládou
» Audio: Skryté financování SMERu?

Podruhé se Malatinský dostal na titulní stránky poté, co slovenská média vypátrala, že už coby ministr pronajímal za 50 tisíc eur ročně luxusní vilu v Bratislavě Jaroslavu Haščákovi ze skupiny Penta. Přišlo se na to v době, kdy Slovenskem rezonovala kauza Gorila, pojmenovaná po spise popisujícím tamní propojení byznysu a politiky. Jaroslav Haščák ve spise hrál jednu z hlavních rolí.

A z jakého důvodu si Tomáše Malatinského vybral na pozici poradce český ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner?  “Tomáš Malatinský je uznávaným a respektovaným odborníkem v oblasti energetiky a má bohaté manažerské zkušenosti také s řízením ministerstva,” stojí ve stanovisku jeho úřadu.

Oba odborníci na energetiku se znají roky. Setkali se například v letech 2002 a 2003 v představenstvu slovenské energetivké společnosti Elektrovod, kde tehdy vlastnila výše zmiňovaná skupina Penta poloviční podíl a Malatinský ji šéfoval. Oba muže dnes pojí osobní přátelství. Ostatně vyznal se z něj sám Hüner, když coby český manažer před lety připravoval při předávání Medailí Jiřího z Kunštátu a Poděbrad laudatio právě pro oceněného Malatinského.

O svém dnešním poradci tehdy napsal: “S Tomášem Malatinským mě spojuje dlouholeté přátelství. Během let se vedle profesního vztahu zrodil i ten cennější – lidský….K jeho povahovým rysům jako je píle, houževnatost, serióznost, schopnost vést lidi a hladu po dobrém výsledku přistupuje touha po svobodě a vnitřním klidu.”