Kdo se začal bát: Zatykač na oligarchu s kontakty do české politiky.

Miroslav Výboh se scházel s Mirkem Topolánkem coby premiérem. A prokazatelné spojení je tu i s poradcem prezidenta Martinem Nejedlým.

Slovenské úřady poprvé tvrdě zasáhly proti skutečnému esu z politického byznysu: vydaly zatykač na tamního oligarchu Miroslava Výboha. Podle slovenského portálu TVnoviny kvůli obvinění, že před sedmi zprostředkoval úplatek pro pozdějšího premiéra Petera Pellegriniho, tehdy náměstka ministra financí.

Výboh není jen obyčejný zbrojař. Jeho široký byznys do značné míry stojí právě na politických kontaktech, mezi jeho blízké přátele patří bývalý premiér Robert Fico.


Miroslav Výboh na zatykači slovenské policie Foto: MV SK

A svou nesmazatelnou stopu zanechal Miroslav Výboh i v Česku. A to v době éry Mirka Topolánka.

Redakce Neovlivní.cz před lety zveřejnila informace o jeho roli v kauze obrněnců Pandur. V té byl odsouzen Topolánkův přítel a rádce Marek Dalík. Dostal čtyři roky, protože si podle soudu řekl rakouským zbrojařům z firmy Steyr o půl miliardový úplatek v souvislosti s kontraktem na dodávku obrněných transportérů pro českou armádu. Dalík ovšem ve svém jediném rozhovoru po rozsudku pro Neovlivní.cz prohlásil, že nešlo o korupci, ale o obří provizní smlouvu.

A získat ji podle Dalíka chtěl právě Miroslav Výboh. “Výboh chtěl získat zastupování celého toho velkého kontraktu, to bylo jeho hlavním cílem,” řekl Dalík.


NEPŘEHLÉDNĚTE: Zpověď Marka Dalíka o schůzkách s Topolánkem a Ficem


Výbohovu roli tehdy zkoumala rakouská justice. Obvinění jej ale zprostila a důkazy označila za nedostatečné. “Skutečnost, že na Výboha pohlížíme jako na nevinného, nijak nemění ani fakt, že stejný typ důkazů – nepřímé svědecké výpovědi – dostal na čtyři roky do vězení jiného účastníka kauzy, Dalíka,” napsal tehdy Peter Schutz, komentátor deníku SME.

Podle Dalíka tehdy do hry o Pandury vtáhl Martin Nejedlý, dnešní nejbližší spolupracovník Miloše Zemana.

“Nejedlý začal zprostředkovávat schůzky s Výbohem a Ficem, kterých bylo několik. Byly to neformální schůzky, kam už jezdil Topolánek jako premiér. Odehrávaly se ve čtyřech:  já, Mirek Topolánek, Výboh a Fico. Nejedlý je zprostředkovával proto, že znal Výboha,” uvedl Marek Dalík.

Na schůzkách se tehdy jednalo mimo jiné o možnosti společných zbrojních tendrů obou zemí. Nejedlý se podle Dalíka navíc účastnil dalších schůzek už přímo k zakázce na Pandury, na nichž byli už jen Výboh, Dalík a tehdejší ministr obrany Martin Barták. Cílem schůzek bylo vyřešit problematický kontrakt na obrněnce, a to ke spokojenosti všech zainteresovaných stran.

Na jednání s rakouskými zbrojaři a jejich dodavateli Martin Nejedlý nechodil. „Ale pak se ptal, jestli už schůzky byly, jak to proběhlo, jak je to daleko. Účastnil se pak schůzek, kde jsem byl já, Výboh, Barták, tak tam byl i Nejedlý,“ dodal Dalík.


Časopis Neovlivní.cz: Dalík promluvil o skrytých aktivitách Martina Nejedlého


Proč by to Nejedlý vůbec dělal? „Myslím, že měl nějakou dohodu s Výbohem, že tam nějak zainteresovaný byl. Protože on se s tím Miro Výbohem opravdu se stýkal často a řešili i spoustu jiných věcí,“ tvrdil ve své zpovědi Dalík.

Martin Nejedlý tehdy pro Neovlivní.cz nepopřel, že Ficova přítele Miroslava Výboha zná. Striktně ale odmítal, že by v kauze Pandur sehrál nějakou roli.

„Je pravda, že Miro Výboha jsem znal. Ale nepoužíval bych slova jako ‘zprostředkoval schůzku’ nebo ‘dal dohromady’,“ říkal Nejedlý nejdřív.

Na další opakované otázky, co přesně tím myslí a jestli tedy Dalíka s Výbohem ani neseznámil, už tak jednoznačný nebyl: „Pokud se bavíme o tom, že byla nějaké společenská událost, na které byl Marek Dalík a Miroslav Výboh, že jsem je seznámil, to tak může být. Oba byli stíny svých šéfů.“ Hned ale dodal „Rozhodně to nebylo cílené nebo účelové kvůli něčemu. Neúčastnil jsem se toho řešení kauzy Pandur ani těch rozhovorů, takže nevidím důvod, proč bych měl něco iniciovat.“

Zemanův poradce také kategoricky popřel, že by měl s Výbohem nějakou dohodu. Dokonce trvá na tom, že spolu nikdy žádný byznys nedělali.  „Žádnou provizi jsem od Miroslava Výboha v souvislosti s Pandury slíbenou neměl. Nikdy jsme spolu byznys nedělali. Znali jsme se, to je pravda. Ale už vám neřeknu odkud. Jezdili jsme v té době s rodinou na Slovensko, chodili jsme na společenské akce.“

Miroslav Výboh žije většinou v Monaku. Jeho advokát tvrdí, že se před slovenskou policií neskrývá a je připraven vypovídat. Co všechno poví?

Zdroj náhledové foto: Ministerstvo vnitra SK

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email