Kdo se promlčel 17. listopadem a kdo chce trestat slova o Zemanově viróze

Co přinesl 46. týden roku 2016

Byl to týden, který zase ukázal, jak s námi mají politici rozdané karty. 17. listopad považuje podstatná část lidí za jedno z nejdůležitějších výročí. Hlava státu ovšem během oslav pádu komunismu v roce 1989 neřekla ani slovo. Miloš Zeman strávil 17. listopad na zámku v Lánech.

Možná to bylo rozumné rozhodnutí. Rozhodně lepší, než když před dvěma lety vystoupil na stejném pódiu s extremistou Martinem Konvičkou. Každopádně Hrad se nechal slyšet, že prezident si výročí připomene během své návštěvy Ústeckého kraje, kam se chystá následující týden.

O důvodech Zemanovy neviditelnosti můžeme jen spekulovat. Třeba i na základě tohoto tweetu mluvčího Jiřího Ovčáčka:

ovce

Každopádně ti, co chtěli uctít památku 17. listopadu, si to zjevně užili. A svátek navíc očividně patřil studentům. Mezi jejich hosty vyčníval Petr Pithart, někdejší premiér, jehož politická kariéra už podle všeho skončila. Pithartův projev nicméně podle našeho názoru patřil k tomu nejlepšímu, co jsme 17. listopadu – možná i za poslední roky vůbec -slyšeli. Na rozdíl od bezobsažných vět aktivních politiků. Pithart varoval před úmyslným dělením společnosti na “kavárnu” a “venkovskou hospodu”.

“Vy víte z vlastní zkušenosti, že v mnohých částech země se nežije lidem stejně, že je to stále větší a větší problém. Ale není tomu tak proto, že by se pomyslná pražská kavárna nadřazovala venkovské hospodě. Taky nevím nic o tom, že by se tady někdo sám označoval za elitu,” řekl studentům a dodal, že naopak považuje za výsadu české společnosti, že v hospodách spolu sedí u jednoho stolu inženýr se zedníkem. “A musíte udělat všechno pro to, aby to tak zůstalo,” vyzval studenty.

A přidal i varování pro příští rok, namířené proti hnutí ANO Andreje Babiše: “Na podzim si můžete mezi politickými stranami vybrat i firmu. Dokonce rodinnou…Ve firmě se ale nehlasuje a nevhodní lidé se propouštějí.”

Zmiňovaný Babiš je evidentně z jiného těsta. U příležitosti 17. listopadu prohlásil, že svoboda a demokracie v České republice rozhodně nejsou ohroženy.

Abychom nebyli na pochybách, jak vážně to myslí: jeho vlastní poslanci z hnutí ANO se připojili k těm zákonodárcům, kteří u příležitosti oslav konce komunismu oznámili, že chtějí obnovit zrušený paragraf o hanobení hlavy státu. Ti, co ošklivě mluví prezidentovi, by podle jejich plánů měli jít natvrdo sedět. Už by se třeba nesmělo říkat, že má prezident virózu.

yakub88 / Shutterstock.com

Prezidentova viróza u korunovačních klenotů

Jak vysvětlil jeden z autorů návrhu, komunista Zdeněk Ondráček v Babišových Lidových novinách: “Společnost celkově hrubne. Bez vulgarit a urážek jako kdybychom se nedokázali vyjadřovat. Myslím si, že to není cesta. A když to nejde po dobrém a lidé nechtějí pochopit, že se dá komunikovat, aniž bychom se vzájemně uráželi, tak musí být nastavené mantinely.”

Je dobré vědět, že Ondráček patří do bezpečnostní mapy Andreje Babiše. Ten jej před lety dokonce oslovil, aby mu pomohl založit bezpečnostní divizi Agrofertu. Psali jsme v tomto textu.

Poté, co se proti paragrafu vzedmula vlna odboru, Andrej Babiš zavelel a poslanci ANO z podpory plánu začali couvat. Uvidíme, kdy se přidají znovu. Mimochodem Babišovi politici se při podpoře hanobícího paragrafu dali do holportu s komunisty Miroslavem Grebeníčkem, Martou Semelovou a osvědčenými kádry z řad ČSSD jako je Vítězslav Jandák nebo Jaroslav Foldyna.

Ve zkratce ještě dvě zprávy minulého týdne, které stojí za pozornost. Těžební společnost OKD podala žalobu na firmu NWR a podnikatele Zdeňka Bakalu. Žádá více než 24 miliard, žaloba za další desítky miliard je navíc ještě ve hře. Bakalovi zjevně bude horko.

A bývalá manželka nově zvoleného amerického prezidenta Ivanka Trump by se ráda stala velvyslankyní USA v Praze. Křeslo bude volné, Andrew Schapiro už balí kufry. Do Prahy jej vyslala Obamova administrativa, tudíž počítá se svojí výměnou.

A co jsme uplynulý týden psali na Neovlivní.cz:

Policie chystá výslech Zdeňka Bakaly

Ve stejné době, kdy přišla zpráva, že OKD hodlá u soudu dostat z Bakaly a spol. miliardy korun, přišli jsme na to, že policie chystá výslechy v celé kauze. A předvolaný bude i Zdeněk Bakala, který většinu času tráví ve Švýcarsku. Celá kauza OKD mu zničila pověst strážce Havlova odkazu, kterou si roky pečlivě budoval.

Vyšetřování se týká finančních operací majitelů dolů, u nichž existuje podezření, že ve výsledku poškodily OKD. Jde hned o několik transakcí, které nasvědčují tomu, že manažeři a majitelé nejednali s péčí řádného hospodáře a vyvedli z firmy stovky milionů korun. Kriminalisté se podle zjištění Neovlivní.cz zaměřili zejména na výplatu dividend, na niž si manažeři vzali úvěry, které byly následně nevýhodně přefinancovány. Detaily z policejního vyšetřování najdete zde »

Verdikt v kauze Čapí hnízdo se odkládá

Už je to bezmála rok, co policie zkoumá příběh možného dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdoministra financí Andreje Babiše. Ze zjištění Neovlivní.cz vyplývá, že letos už se verdiktu nedočkáme. Státní zástupce totiž policii prodloužil lhůtu, do kdy má rozhodnout, zda politik získal unijní miliony na výstavbu luxusního kongresového centra podvodem.

Farma Čapí hnízdo, Olbramovice. Foto: Radim Beznoska, Neo

Farma Čapí hnízdo, Olbramovice. Foto: Radim Beznoska, Neo

Původně měla policie rozhodnout letos na podzim, jenže nestíhá.

“Byla prodloužena lhůta, do kdy má padnout rozhodnutí. A to až do března roku 2017,” sdělila Štěpánka Zenklová, mluvčí městského státního zastupitelství, které na práci pražské policie dohlíží.

Verdikt tak přijde v roce, kdy bude Andrej Babiš usilovat o svoji dosud nejvyšší metu v politice: premiérský post. Rozhodnutí policie lze totiž ve skutečnosti s ohledem na ustálenou praxi očekávat zhruba před prázdninami. To už naplno poběží kampaň před podzimními volbami.

Policie nicméně trvá na tom, že nikdo vyšetřování záměrně nebrzdí. Jen je to prostě podle kriminalistů složitá kauza.

Budou rychlejší než bruselský úřad pro boj s podvody OLAF, který Čapí hnízdo také vyšetřuje? Čtěte v tomto textu »

O co jde v politice hazardnímu králi Valentovi

Na pozadí přetahované suveréna posledních voleb, hnutí ANO, a sociální demokracie o post partaje, která napříště dokáže oslovit nejvíc voličů, probíhá skrytá válka. Není o ní slyšet, o to je však osobnější. Miliardář, nekorunovaný král českého hazardu a senátor Ivo Valenta se rozhodl napřít své finance a využít veškeré konexe, aby postoupil do vyšších pater politiky. Spojí se s kýmkoli, kdo mu pomůže v boji s dalším miliardářem v politice. V boji s Andrejem Babišem. Který jím pohrdá.

Valenta své síly napíná k parlamentním volbám pro příští rok. Může vůbec uspět, zatím se mu daří jen v jeho Zlínském kraji, kde v krajských volbác získal osm procent hlasů a čtyři zastupitelské posty. Ve zbytku republiky zůstala koalice Soukromníků a Svobodných hluboko pod pěti procenty. Jeho plány přesto – zdá se – platí. Více o nich najdete v zevrubném textu Marie Bastlové »

Prezident, který stál za mrmlání

Vaclav_havel_Narodni_muzeum

K výročí 17. listopadu jsme požádali bývalého kolegu Jana Perglera, aby pro nás sepsal esej o Václavu Havlovi.

Honza spolu s dalším novinářem Janem Dražanem připravili vzpomínkovou knihu na bývalého prezidenta, v níž odkrývají dosud nezveřejněná tajemství Havlovy rodiny a přinášejí rozhovory s lidmi, kteří byli hlavě státu blízcí. Nebo jej zažili v konkrétních situacích. Oba autoři tak mohli nahlédnout na Václava Havla očima lidí, kteří na něj vzpomínají s odstupem. I na základě jejich svědectví Jan Pergler sepisoval svoji esej.

“Pravda. Byly doby, kdy jsem mrmlal i já. Ne hospodsky, ale z pozice novináře, který sledoval prezidenta republiky dennodenně. Kolem Václava Havla vytvářel jeho aparát zvláštní ochranný štít nedotknutelnosti a podrážděnosti vůči jakémukoliv kritickému hlasu. Začal se obklopovat zvláštním typem lidí a staré spolubojovníky z disentu, případné kritiky od sebe odháněl v houfech. Alespoň to tak navenek vypadalo,” píše například.

A k čemu dospěl? Esej o Václavu Havlovi si můžete přečíst zde »

Mecenáška českého umění: Neřešte, co bude.

Příští rok to bude dvacet let, kdy se francouzská šlechtična Marie Kinsky se svým manželem Konstantinem přestěhovala do Česka a  společně začali pečovat o rodový majetek. Žďárský zámek se za tu dobu proměnil v centrum, které přitahuje kultury-milné Čechy z blízka i daleka. Interaktivní muzeum, naučná stezka, různé workshopy a hlavně – tanec!

Tanec je tím, čím bije srdce šarmantní mecenášky českého umění. O tanci umí mluvit jako málokdo. Pojďme tedy v netradičním tradičním pátečním rozhovoru, který s ní vedl David Binar, mluvit o tanci. Čtěte zde »

Přejeme Vám úspěšný týden, ve kterém už budeme mít vytištěné další číslo magazínu Neovlivní.cz.