Kdo se spojí s ďáblem? A otázky na tělo od Alex. Zprávy týdne

Co přinesl 7. týden roku 2017

Oblíbená vytáčka politiků o tom, že koalice se sestavují až po volbách, vzala tento týden za své. Poté, co premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka (stejně jako jeho předchůdce Jiří Paroubek) označil za přežité dvaadvacet let staré bohumínské usnesení, které socialistům zakazovalo vládní spolupráci s komunisty, rozjely se spekulace, jak by to tedy po podzimních volbách mohlo vypadat.

Zatímco sociální sítě to viděly jasně: Sobotka chce vládnout s komunisty, politologové upozorňovali, že nic takového neříká a jeho slova je třeba vnímat jako snahu odlákat levicové voliče hnutí ANO.

Lídr hnutí Andrej Babiš se do diskuse rovněž zapojil: “Pan Sobotka udělá cokoliv, aby byl zase premiérem, a s klidem se spojí i s ďáblem.”

Byl to ale právě vicepremiér a ministr financí, kdo loni usiloval v krajích o koalice s komunisty, jak mu připomněl komentátor Jindřich Šídlo:  “To je zase přehlídka zásadovosti. Andrej Babiš by NIKDY do vlády s KSČM nešel, jen chtěl s hejtmanem Bubeníčkem vládnout v Ústeckým kraji.”

Babiš pak přestřelku zakončil v rozhovoru pro deník Právo, kde řekl, že Sobotka je na něj ošklivý a ve vládě už by s ním sedět nechtěl. “Je pravda, že si to nyní těžko umím představit, když do mě od krajských voleb stále kope a sprostě o mně na veřejnosti mluví. Tím neříkám, že sám nemluvím jadrně, ale je to v kolektivu lidí, kteří jsou na to zvyklí. Takže mám problém s tím, jak se mnou pan Sobotka komunikuje a posílá vzkazy přes média. Je to nepříjemné, nejsem na takové jednání zvyklý a samozřejmě ta důvěra je narušena,” prohlásil.

A jedna personálie. Za Robertem Šlachtou – ústřední postavou loňské politické války o ovládnutí policejních složek – odchází na celní správu i jeho parťák Jiří Komárek. Novinky.cz uvedly, že exdetektiv Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) měl mít od příštího měsíce na starosti koordinaci Daňové kobry, tedy specializovaného společného týmu policistů, celníků a právě Finanční správy zaměřeného na daňové úniky. Připomínáme, že Komárek je ten, kdo obvinil policejního prezidenta Tomáše Tuhého z “brutálního úniku informací”. Azyl tedy nakonec našel stejně jako Šlachta u Andreje Babiše.

A pohyby jsme zaznamenali také na soupisce možných prezidentských kandidátů. Kromě Michala Horáčka a Zdeňka Škromacha, zvažují kandidaturu také bývalý šéf akademie věd Jiří Drahoš a nejnověji též diplomat Petr Kolář. Ten ovšem svoji kandidaturu podmiňuje tím, že do přímé volby půjde i Miloš Zeman.

Martin Nejedlý (nalevo) během prezidentské kampaně. Zdroj: SPOZ

Že do toho Miloš půjde je přitom už skoro jasné. V týdnu navíc televize Barrandov oznámila, že v březnu spustí pořad s prezidentem. Miloš Zeman v hlavním čase dostane prostor k vlastním vyjádřením a komentářům k politické scéně.

Televize ovládaná Jaromírem Soukupem a čínskou CEFC má k Hradu blízko už dlouho. Spojnicí je mimo jiné Zemanův nejbližší spolupracovník Martin Nejedlý, kterého se Soukupem pojí nejen přátelský, ale také příbuzenský vztah.

Aby bylo jasno, o jaký pořad jde: moderovat bude Alex Mynářová, manželka Zemanova kancléře. Jak jsme si už povzdechli na twitteru, kdo by před lety řekl, že i takhle bude jednou vypadat žurnalistika.

Tak schválně. Oznámí Miloš Zeman 9. března, že to balí a o post hlavy státu už usilovat nebude?

A co jsme psali na Neovlivní.cz:

Agrotec, Metrostav a ti druzí. Komu politici připravili únikové cesty

Prvním případem, kdy politici umožnili právní kličkou vyváznout firmě ze soudního procesu, se stala kauza zmanipulovaných zakázek na státní poště a firmy Agrotec z Babišova svěřenského fondu. Hustopečský Agrotec v tom ale není sám. Změna zákona jde na ruku také společnosti Metrostav, firmám stíhaným v kauze lobbisty Martina Dědice, či společnostem z “cinklých” IT zakázek.
Novela zákona, kterou ruku v ruce loni připravilo ministerstvo spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) a poslankyně Marie Benešová (ČSSD), fakticky zajistí beztrestnost firmám doposud stíhaným například za korupci či manipulaci při veřejných zakázkách. Nově stačí, aby podezřelé společnosti doložily, že mají natolik důkladné vnitřní mechanismy a etické kodexy, že se případnému nezákonnému jednání svých manažerů, zaměstnanců a členů statutárních orgánů snažily předejít.
Přehled firem, které uniknou soudům, jsme sepsali zde ».

Babišova finta v politicie: Mám problém? Vykoupím se charitou

Loni 50 milionů, letos dalších 50 milionů. Ministr financí Andrej Babiš přišel s novou metodou, jak vyřešit politický problém. Když neumí přesvědčivě vysvětlit soukromé finanční transakce, snaží se z případu vybruslit darováním peněz na charitu. Loni se tak pokusil přebít aféru kolem dotace na ministrovo Čapí hnízdo, nyní stejně řeší nejasnosti kolem osobního nákupu dluhopisů Agrofertu.
“Padesát dva milionů pro mě nehraje roli,” těmito slovy se o víkendu v České televizi ministr pokusil sprovodit ze světa aféru nezdaněných dluhopisů Agrofertu, které za nejasných okolností před čtyřmi lety nakoupil.
Detaily o tom, jak vicepremiér řeší své trable s Čapím hnízdem a dluhopisy jsme popsali v tomto textu ».

Miliony pro Bisony: Přehled kontraktů mezi státem a firmou Chovancova důvěrníka

Bison & Rose. Dnes už skoro mytická vlivová a PR agentura, která je díky jednomu z vlastníků Miloši Růžičkovi spojovaná se sociálními demokraty. Kdysi pracovala i pro Andreje Babiše, který ji sice dává svým současným píáristům za vzor, ale jinak jí nemůže přijít na jméno. Je podle něj součástí „oligarchického systému socialistů“. A co říkají čísla? Redakce Neovlivní.cz shromáždila detailní soupis zakázek, které agentura získávala ve státních firmách a na úřadech.
Český Aeroholding, pražský dopravní podnik, ministerstvo pro místní rozvoj, Státní pozemkový fond, pražský magistrát, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, Letiště Praha, Čepro, Česká televize, Správa Národního parku Šumava a ČEZ. Takový je výčet hlavních klientů, kteří Bison & Rose za jejich služby platili veřejnými penězi.
Další informace jsme sepsali zde ».

Za kulisy: “Intrika jako prase”. Proč ČSSD nezvládá bitvu s operátory?

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek v kauze mobilní operátoři dělá všechno proto, aby srazil volební preference sociálních demokratů co nejníže. Je však na vině jen on? Deník Neovlivní.cz pátral v zákulisí ČSSD a zjistil, že se ministr nechal vlákat do pasti, kterou mu připravili jeho vlastní kolegové. V partaji i v úřadu.
Nejprve slíbil podporu senátnímu návrhu, který posiloval postavení zákazníků vůči mobilním operátorům. Pak ji odvolal a novelu pomohl pohřbít. Následně brzdil další snahy o nastavení přísnějších mantinelů pro operátory. Ve finále pak politicky výbušnou agendu svěřil člověku, který zákazníky za levným voláním poslal do Polska. Za tento výrok pak odvolal šéfa tiskového odboru, protože prý nenaučil náměstka adekvátně mluvit na veřejnosti.
Detailní pohled do kuchyně ČSSD najdete tady ».

Politici rozhazují, protože mohou. Rozhovor s Wagenknechtem

Dokud bude z čeho krást, nemůžeme od politiků čekat, že se postaví podvodům z veřejných zakázek či dotací. Zhruba tak by se dala shrnout zkušenost Lukáše Wagenknechta s politiky a fungováním státní správy. Někdejší první náměstek ministra financí se věnuje i po odchodu do privátu tomu, co dělal vlastně celý profesní život – kontroluje, co se děje s penězi daňových poplatníků. Jen už to dnes dělá spíš jako hobby, živí ho obchod s elektronikou. Trendy při zneužívání veřejných peněz jej nenaplňují optimismem. „Je to pořád horší,“ říká poté, co si na to zpracoval analýzu.
Páteční rozhovor s Wagenknechtem čtěte zde ».

Úspěšný příští týden přejeme a další původní zprávy nabízíme v prvním letošním magazínu Neovlivní.cz. Návod, jak jej získat přikládáme.