Kdo vydíral Dalíka? Policie zatkla hackera, který naboural jeho poštu

Policie dopadla muže z Olomoucka, který se v uplynulých měsících pokoušel vydírat bývalého Topolánkova přítele Marka Dalíka. Muž se naboural do Dalíkovy elektronické pošty, změnil mu heslo a chtěl po něm peníze. Někdejší vlivný lobbista měl ve schránce emaily za posledních deset let, řada z nich se týkala i politiky. Policie zkoumala i souvislost s nabouraným emailem premiéra Bohuslava Sobotky.

Případ se odehrál už v minulém roce, ale na veřejnost o něm informace dosud nepronikly.

Deník Neovlivní.cz zjistil, že hackerský útok na Dalíkovu poštu už přitom míří k soudu. Státní zástupce na dopadeného muže podal letos v dubnu obžalobu. Za trestné činy vydírání a neoprávněný přístup do počítačového systému mu hrozí až čtyři roky.

“Obžaloba byla podána, nyní je případ v rukou soudu,” potvrdila státní zástupkyně Jindra Janáčová.

Na policii se podle informací Neovlivní.cz obrátil sám Marek Dalík, když zjistil, že se nemůže přihlásit do své emailové schránky. Vzápětí mu dorazily na jeho mobilní telefon sms zprávy, v nichž ho neznámý hacker informoval, že mu změnil přístupové heslo do schránky. A výměnou za odblokování pošty požadoval peníze. Dalík nic nezaplatil a policie záhy muže dopadla.

Všechny případy:

» Souvisí útok na Sobotkův mail s Chovancovou nahotinkou?
» Útok hackerů: Vyšetřovatelé jdou po české stopě, Sobotka má alibi od NBÚ
» Hackerský útok na počítače Pokorného: Stopa míří do médií
» Chovanec poslal kvůli fotomontáži špiony na Babišova manažera
» Policie vyšetřuje, zda někdo hacknul i Babišův mail

Lobbistova pošta obsahovala tisíce položek, včetně dat z doby, kdy byl na vrcholu a byl jedním z nejvlivnějších zákulisních hráčů tuzemské politiky. Hacker nadto požadoval po Dalíkovi relativně nízkou částku – 50 tisíc korun. Policie proto zjišťovala, jestli útok na Dalíkovu poštu nebyl na objednávku a ve skutečnosti někomu nešlo právě o obsah schránky.

“Jeví se to ale jako nepravděpodobné. Pravděpodobnějším motivem toho dopadeného člověka byla jeho snaha dokázat si, že je fakt dobrý, že to dokáže,” popsal zdroj obeznámený s vyšetřováním případu.

Marek Dalík přitom nebyl sám, dopadeného muže policie podezřívá, že se naboural do emailových schránek i dalších lidí. A to i z politiky.

“Nikdo z nich nám to ale neoznámil, pan Dalík byl jediný. Ostatní to většinou vyřešili tím, že si změnili email. Potvrdili nám to, když jsme je zpětně kontaktovali,” dodal již citovaný zdroj.

Policejní experti zkoumali i možnou souvislost s loňským prolomením elektronické korespondence premiéra Bohuslava Sobotky a pokusem o hackerský útok na počítačovou síť jeho přítele a právníka Radka Pokorného. Žádné indicie, které by propojení obou případů nasvědčovaly, ale policisté podle informací Neovlivní.cz nenašli. Tyto kauzy na rozdíl od té Dalíkovy přitom kriminalisté přímo spojují s politikou.

Sám Marek Dalík případ nijak nekomentoval. Od rozsudku v kauze Pandury, kterým jej soud poslal na čtyři roky do vězení, se stáhl do ústraní.