Kdo vynesl svazky agentů StB. Doznání po 30 letech

Covid zametený pod koberec, Rok do voleb: Něco se chystá, Babišovo čekání na zásah shůry a jeden z nejlepších rozhovorů poslední doby o tom, že “Každému musíte dát zažít úspěch” v aktuálním vydání časopisu Neovlivní.cz

Milí čtenáři,

už jednou jsem psala, že spousta příběhů, které vám za ty roky přinášíme, potřebuje čas. Jejich mozaika do sebe zaklapne až po letech, když nastane ta správná chvíle. A tu nejde zpravidla nijak urychlit.


Ilustrace: Neovlivni.cz

Tentokrát vám přinášíme jeden z takových příběhů. Jeho “zaklapnutí” trvalo vážně dlouho, přes třicet let. Během nich jsme jako novináři sepsali stovky článků o postavách z veřejné sféry, které si zadaly s StB. Nebo naopak o obyčejných lidech, kteří se stali obětí tajné komunistické policie. Nejdřív to byla v devadesátých letech aféra někdejšího šéfa lidovců Josefa Bartončíka, později třeba šéfa Fondu národního majetku Jana Stiesse nebo Sobotkova náměstka na financích Jaroslava Šulce. Až po Radmilu Kleslovou či Andreje Babiše z doby nedávné.

Co však širší veřejnosti zůstávalo utajeno, byla jména lidí, kteří očistný proces po roce 1989 pomohli nastartovat. Tím, že pirátsky získali a prostřednictvím Petra Cibulky zveřejnili databáze spolupracovníků StB. Jsem přesvědčená, že bez nich by otevření estébáckých archivů trvalo mnohem déle. A možná by se to vůbec nestalo.

Jména těch, kteří z registrů svazků StB seznamy vydolovali a připravili k vytištění, kolovala v bezpečnostní komunitě už pár let. Před dekádou se poprvé případu věnoval také časopis Týden.

Nezbylo než čekat, až to někdo z nich poví sám. Ten okamžik právě nastal. Jeden z nich mi potvrdil, že to byl on a jeho přátelé, bez nichž by se seznamy hned tak k lidem nedostaly. Prostě už k tomu nazrál čas. “Taky jsem chtěl, aby se vědělo o těch, co se na tom podíleli a třeba už zemřeli. Zaslouží si to,” řekl mi. A jeho verzi pak potvrdili i další aktéři.

Jejich jména přináší časopis Neovlivní.cz. PŘEDPLATNÉ.


Foto: Neo

Věřím, že vás místy skoro neuvěřitelný příběh spojený s mnoha náhodami, vtáhne do historie stejně, jako jsem ho se zaujetím po těch letech poslouchala já.

Kromě dvaatřicet let starého doznání přináší tištěný magazín Neovlivní.cz také informace o tom, jak rok před volbami vznikají obrysy příští vlády. Tedy několika vlád. Kdo je chystá? Jaká je role komunistky Kateřiny Konečné a jaká je role miliardářů v pozadí? A proč má Kalousek na svůj projekt hodně peněz a co mu naopak chybí?

Popisujeme také, že Covid-19 se vrací. Nejde jen o to, že se v některých okresech podílí na epidemii respiračních onemocnění. Ve světových médiích stále častěji probleskují připomínky toho, co lidé před čtyřmi lety po příchodu dosud neznámého viru zažili. Co se nám to tehdy stalo? A proč je chyba, že si tu otázku v Česku neklademe?

V časopise se věnujeme tématu s titulkem Bariéry proti Číňanům: Začíná nová epocha světového obchodu. “Obchodní války zasáhnou Evropu. Přesněji řečeno – začnou v listopadu, až Evropská unie vyhlásí až 45,3 procenta vysoká cla na elektromobily z Číny. Očekává se, že Čína vrátí úder,” píše časopis Neovlivní.cz.

Osobně nicméně považuji za nejlepší kus v časopise rozhovor s Ivanou Sedlákovou, ředitelkou Středního odborného učiliště a Praktické školy Kladno-Vrapice. Má spoustu nabídek, aby šla “za lepším.” Jenže ona se našla v práci s dětmi a mladými lidmi, nad nimiž by většina z nás zlomila hůl. A ukazuje nám tak jednu z cest. Jak totiž o svých svěřencích říká: “Každému z našich démonů musíme najít něco, v čem zažije úspěch. Musíte hledat cesty, kde se dá každému jednomu poznat, že je v něčem dobrý. Že si zaslouží pochvalu.”

Pěkný podzim Vám přeju!

Vaše Sabina slonková

Zdroj náhledové foto: Neovlivní.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email