Za kulisy: Proč sestřelili Zimolu? Nešlo jen o chalupu na Lipně

Jihočeská koalice padla, následoval odchod Jiřího Zimoly z postu hejtmana. Bylo to ale jen víkendové sídlo na Lipně, které sociálnímu demokratovi s nálepkou zrádce z Lánské schůzky poničilo kariéru? Z rekonstrukce Neovlivní.cz vyplývá, že na sestřelení hejtmana se podíleli i jeho vlastní straničtí kolegové. On sám říká: “Byly za tím byznysové i politické zájmy”.

Boj o ovládnutí miliard spojených s krajskými nemocnicemi, stamiliony z evropských fondů a také budoucí souboj o to, kdo převezme otěže v sociální demokracii po odchodu Bohuslava Sobotky. To jsou tři hlavní důvody, které stály v pozadí pádu Jiřího Zimoly z vedení Jihočeského kraje. Spouštěčem se pak stala kauza jeho víkendového sídla na Lipně, kterou hejtman nedokázal mediálně vyhrát.

Vyplývá to z informací, které Neovlivní.cz v uplynulém týdnu nasbíralo mezi jihočeskými politiky a místními zákulisními hráči. Sám Jiří Zimola se do detailnějších spekulací nechce pouštět. Na otázku redakce, co stálo za jeho pádem, řekl pouze: “Byly za tím byznysové i politické zájmy”.

K této kauze

» Zimolova dača. Kdo je kdo v kauze, která otřásá hejtmanovou kariérou
» Šifra a dům hejtmana Zimoly
» TOP 10 vlivu v jižních Čechách. Kdo je číslo 7

Fakticky to bylo hnutí ANO , kdo dal tento týden ve smírčím řízení na stůl takové podmínky, že ČSSD nezbylo, než koalici ukončit: Zimola a další radní za ČSSD musí odejít a v krajských zdravotnických zařízení nastanou personální změny. Jenže jde jen o jihočeskou buňku ANO. Pražské centrále – především lídrovi Andreji Babišovi – se konec spolupráce se Zimolou nezamlouvá.

“Babiš je přesvědčený, že spolupráce se Zimolou je menší zlo než s tamní ODS , kterou považuje za kmotrovskou. A k nové vládě s ODS to celé zatím směřuje,” uvedl jeden ze spolupracovníků Andreje Babiše.

Ostatně místní politici, které vicepremiér řadí do kategorie kmotr, mají o vztahu Babiš-Zimola dlouhodobě jasno. “Takže v Jihočeském  kraji bude mít Andrej Babiš svého hejtmana a Bohuslav Sobotka o kraj přišel,” komentoval loňské znovuzvolení Zimoly předseda tamní ODS Martin Kuba.

Oč byly lepší vztahy Zimoly s Babišem, o to víc drhly právě s Kubou a spol. Jiří Zimola reprezentoval druhé křídlo, které Jihočeskému kraji vládlo a původní vládce, mezi nimiž byli zastoupeni i místní kmotři, vytlačoval na okraj. Vzájemná nevraživost mezi Kubou a Zimolou podle zjištění Neovlivní.cz naplno propukla už v roce 2009 kvůli unijním dotacím v rámci regionálního operačního programu Jihozápad. Zimola tehdy hlasoval proti zájmům Kuby a – Milana Chovance, tehdejšího náměstka plzeňské hejtmanky.

Tehdy se také zrodilo spojenectví Kuby a Chovance, které nyní – o několik let později  – přispělo podle sociálních demokratů i jihočeských politiků k Zimolově pádu.

“Není to tak, že by Milan Chovanec teď rozjel kauzu se Zimolovou chalupou na Lipně. Ale faktem je, že v zákulisí byl znát právě jeho tlak na to, aby současná koalice na kraji skončila a s ní tím pádem i Zimola,” uvedl jeden z vlivných krajských politiků.

Martin Kuba i Milan Chovanec sledovali stejný zájem – Zimola jim překážel. Kubovi v sestavení koalice s ANO a opětovné získání většího vlivu. A Chovancova motivace? Sami sociální demokraté mluví o tom, že ministrovi vnitra přijde vhod, když mu Zimola nebude stát v cestě, když se jednou rozhodne převzít ČSSD.

Oficiálně sociální demokraté případ Zimola nijak nekomentují, po celé tři neděle, po které trvá aféra s “dačou” na Lipně, ČSSD nevydala žádný komentář. A když byl Sobotka dotazován, zda by podle jeho názoru měl Zimola kvůli aféře s chalupou rezignovat, odpovědi se vyhnul: “Situace je v tuto chvíli v jižních Čechách pro ČSSD velmi obtížná. Myslím, že sociální demokracie by měla postupovat tak, aby obhájila své prvenství, které měla v krajských volbách.”

Zimola měl tedy podle zákulisních informací proti sobě měl tandem Kuba-Chovanec. O těchto dvou politicích se mimochodem zmiňuje i státní zastupitelství v obžalobě na někdejší úředníky z regionálního dotačního úřadu, v níž se žalobci odvolávají na odposlechy telefonů i osobních hovorů. “Záznamy hovorů dokládají, že obviněný Ing. Trnka vycházel nadstandardně vstříc zejména dvě členům výboru regionální rady: Martinu Kubovi, v té době 1. náměstek hejtmana jihočeského kraje, a Milanu Chovancovi, v té době 1. náměstkovi hejtmanky Plzeňského kraje. Obviněný věděl o zvýšeném zájmu jmenovaných o tom, aby se uskutečnilo financování těch projektů,které chtěli jako významní členové krajské samosprávy realizovat v rámci svých krajů,” stojí v obžalobě (kauza nakonec skončila osvobozením Trnky, odposlechy ale nikdo nezpochybnil).

A kromě Kuby a Chovance proti Zimolovi stála také zmiňovaná místní buňka ANO, která se od počátku vládnutí na kraji netajila snahou získat větší vliv na krajské nemocnice. Původně chtělo ANO podle tehdejších účastníků jednání přímo post předsedy představenstva holdingu Jihočeské nemocnice, nakonec se spokojila s pozicí místopředsedy. Tu obsadil Petr Novák, tajemník šéfky místního organizace a nejhlasitější Zimolovy kritičky Radky Maxové.

 Z výše popsaného je zřejmé, že šance udržet si hejtmanský post měl Jiří Zimola mizivé.