Kdy začal Vojtěch řešit infekční lůžka? 12. září

Dramatický nárůst čísel o nákaze covid -19 sám o sobě nemusí být katastrofou. Mnohem důležitější je, nakolik je český zdravotnický systém připravený na případný stejně strmý nárůst pacientů s vážným průběhem. Lékaři ministra zdravotnictví přitom už během léta varovali, že pokud bude nákaza dál stoupat stejným tempem, nebude dost infekčních lůžek. Vojtěch to ale začal řešit až minulou sobotu.

Byla polovina září. Pacientů s covid-19 začalo strmě přibývat. A zdravotníci především z regionálních nemocnic začali zjišťovat, že nemají dost infekčních lůžek pro covid pacienty. A velké nemocnice v Praze jim je odmítali přijímat.

Když své zkušenosti popsali na sociálních sítích, následovala blesková reakce Babišova týmu: lůžek je dost, nešiřte paniku.

Jenže tuhle veřejnou reakci provázela i ta tichá, co nebyla vidět. V sobotu 12. září se do problematiky lůžek vložil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Podle svědků, s nimiž redakce Neovlivní.cz hovořila, byl informací, že nemocnice nemají dostatečné množství infekčních lůžek, upřímně zaskočený.


Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch Foto: FB AV

“Zřejmě to nevěděl, jejich čísla totiž ukazují něco jiného. Byl konfrontovaný s konkrétními čísly z nemocnic a jeho lidé taky. A je pravda, že od té soboty to začal řešit. Mimo jiné se konečně začaly napojovat záchranné služby na informační systém, který hlídá počty lůžek. Do té doby tam kromě Prahy připojené nebyly,” uvedl jeden ze zdravotníků, kteří problematiku s ministrem a jeho lidmi řešil.

Oficiální statistiky a čísla Vojtěchova resortu ohledně lůžek skutečně vypadají velmi optimisticky. A stejně vyznívá i červnová analýza profesora Vladimíra Černého, který je šéfem klinické skupiny Covid na ministrstvu zdravotnictví a je “vrchním guru” přes lůžka. I v tomto dokumentu jasně stojí: “Systém zdravotní péče je na infekční nemoci podobné povahy (např. chřipka) nachystán v ČR dostatečně.”

Jenže během léta se situace v nákaze covid změnila a jak už jsme popsali, z ministerstva ani z Babišovy vlády na ni nikdo dostatečně nezareagoval. “Měli na to přece myslet posledního půl roku, aby přišli s nějakou koncepcí, vizí. Ať řeknou: fajn, připravili jsme dalších x lůžek, otevřeme záložní infekční nemocnici v Těchoníně. Prostě cokoli. Ale nepřišli s ničím. Řeklo se, že každý jede sám za sebe,” otevřeně popsal pro Neovlivní.cz manažer jedné z regionálních nemocnic.

Dojdou kapacity, nebo vlastně ne

Rozpor mezi oficiálními čísly a realitou dokumentuje i čtvrteční příběh ze schůzky starosty Prahy 7 Jana Čižinského s hygienou. Po jejím skončení starosta vydal na Twitter prohlášení: “Milí sousedé, vím, že jste na tyto zprávy alergičtí, ale dnes zaznělo na poradě s hygienou, že pokud se bude situace vyvíjet jako dosud, v listopadu dojdou nemocniční lůžka a hlavně personál k nim. Samozřejmě to budeme řešit, ale všichni dodržujme 3R Ruce Rouška Rozestupy! Díky!.”

A jak redakci Neovlivní.cz potvrdili účastníci tohoto setkání, hygiena následně musela své tvrzení revidovat. “Na příkaz shora, kapacit je přece dost,” popsal jeden z aktérů příběhu.

A tak starosta pár hodin po prvním tweetu přidal další: “Hygiena nyní své tvrzení zmírnila s tím, kapacity v Praze jsou dostatečné a je možné další přidat, na čemž budeme spolupracovat.”

Dnes už se starosta k průběhu schůzky vracet nechce. Jen říká, že se i na jejím základě coby městská část rozhodli nachystat na možný nápor pacientů. “My můžeme pomoci především v tom, že zajistíme pro sestry a lékaře podporu, aby nemuseli zůstávat doma v případě karantény dětí. Jsme schopni se o ně postarat,” uvedl Čižinský.

Lůžkové kapacity totiž v českém systému zdravotnictví nejsou jediný problém. Nemocnice i před covidem bojovaly s nedostatkem především sester. Stát je nedokázal zaplatit. A to se teď může ukázat jako fatální problém.

Není sestra, není pacient

Když nebude personál, nebude se mít o pacienty kdo starat.

“Už teď nejsou sestry. Jsme ve stavu, kdy máme na patře deset pokojů a tři jsou prázdné, protože nejsou lidi, kteří by je ošetřovali. Je to dlouhodobý problém, který se zkrátka neřešil a teď se nám to může vymstít,” popsal situaci lékař, který slouží v jedné z nemocnic.

Éra koronaviru zjevně naplno odkryla bolavá místa celého zdravotnického systému. “Aby se doplnily stavy sester, musela by na to teď vláda uvolnit peníze. Nemocnice na to prostě teď nemají, mají obří díry v rozpočtu ještě z jarní situace, kdy musely zastavit výkony hrazené pojišťovnou. Když bude příliv pacientů, budeme muset o to víc utlumit běžný provoz, aby se měl o ně kdo postarat. A budou to samozřejmě obrovské finanční ztráty,” nezastírá finanční situaci nemocnic již citovaný manažer.


Nejen lůžka, či personál. Vláda přípravu na podzim absolutně zazdila. Čtěte v zářijovém tištěném časopise Neovlivní.cz Předplácejte ZDE

O nedostatku sester zasvěcení věděli dlouho, stejně jako o situaci, kdy zdravotníci mají problém umístit specifické pacienty. “Obvoláváte, doprošujete se, funguje to na osobních vazbách. Osobně se mi stalo, že jsem resuscitoval pána a tři čtvrtě hodiny jsme hledali nemocnici, kam bychom ho mohli odvézt. V jednu ruce jsem ho držel a dýchal s ním, v druhé ruce telefon, skrz který jsem mu sháněl lůžko,” popisuje lékař ze záchranky.

Pro představu další příběh z praxe: sloužící lékař na příjmu má za noc tři pacienty, pro které potřebuje umístění na psychiatrii. Většinu noci jej zaměstná to, aby pro ně našel lůžko. A do toho má přijít pacient s covid. Ti zpravidla nevydrží sedět, potřebuje kyslík a do tří hodin mohou skončit na plicní ventilaci. “Umísťování pacientů je prostě třeba urychleně vyřešit. Potřebujeme mít možnost je posouvat tam, kde dostanou adekvátní léčbu a péči. A ne je nechat v místě, kde už jsem teď přetížený a musel bych ho dát na chodbu. Toho se bojíme. Abychom nemuseli volit, komu dám tu péči a komu ne,” říká výše zmiňovaný lékař.

Podle informací Neovlivní.cz také nevznikl jednotný manuál pro krajské nemocnice, jak mají teď na podzim postupovat. “U nás v jižních Čechách máme vlastní systém přípravy na tyto lůžka. Koncept stojí na tom, že všichni covid pacienti míří do nemocnice v Českých Budějovicích, aby takový pacient nezatížil okresní nemocnice a nemusel se omezovat jejich provoz. Pokud se to zhorší, na řadě je táborská nemocnice a teprve po naplnění jejích kapacit, by se teprve dalo uvažovat o omezení provozu dalších nemocnic,” popisuje bývalý ministr a lékař Martin Kuba.

Samotní lékaři i manažeři nemocnic dnes říkají, že situace v boji s covid-19 je nyní vlastně mnohem těžší než zjara. “Sice se tolik nebojíme, máme pomůcky a dokážeme se ochránit. Jenže chyba je, že se nebojí lidi a nedodržují základní hygienická opatření. Dokud se to nestane, nákaza dál poběží naplno,” shrnuje pocity lékařů jeden z nich.

Lékaři a manažeři nemocnic poskytli svá svědectví pro účely textu jen pod podmínkou anonymity. Nemohou veřejně zpochybňovat oficiální strategii: máme všeho dost a všechno je pod kontrolou. Nemocnice jsou totiž do značné míry závislé na státu, kolik peněz dostanou.

Zdroj náhledové foto: FB Adama Vojtěcha

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email