© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Spolupracovníci zesnulého miliardáře v knize po letech promluvili o sponzoringu vládní partaje, píše časopis Neovlivní.cz.
Vedle tajného konta ODS to bylo jedno z největších tajemství spojených se sponzoringem tuzemských politických stran: kdo půjčil sociální demokracii desítky milionů, když měla na přelomu tisíciletí v éře Miloše Zemana obstavené účty kvůli neplacení daní.
Po letech se nyní objevil další střípek v celé mozaice. A to díky knize Sibiřský kšeft, v níž se nečekaně rozhodli promluvit spolupracovníci zesnulého miliardáře Petra Kellnera. Zejména Peter Fellegi, který sponzoring ČSSD tehdy procesoval.
Petra Kellnera v knize zobrazuje miliardář jménem Petr Kováč. Že jde ve skutečnosti o donedávna nejbohatšího Čecha, veřejně píše i šéfredaktor nakladatelství Bourdon František Kalenda: „O Kellnerových podnikatelských začátcích v Rusku mimochodem v románovém zpracování pojednává knížka Sibiřský kšeft, kterou vydalo naše nakladatelství Bourdon,“ uvádí.
Přesto v záhlaví knihy pro jistotu stojí, že je skutečnými událostmi jen „inspirována“. Podle autora knihy Joshe Havena má být reálných 80 až 90 procent vylíčených situací. I těch deset dvacet procent poskytuje slušný manévrovací prostor ve chvíli, kdy spoluautora knihy Petera Fellegiho konfrontujete s reálnou situací, která je v ní zachycena.
Konkrétně jde o pasáž ze strany 210, kde se Kováč-Kellner svému byznysovému příteli z Ameriky přiznává, že ač pravičák, na tajňačku sponzoroval českou levici. A že se kvůli tomu dokonce někdo pokusil zastřelit jeho účetního.
Jde o reálný příběh starý čtvrt století, který ve své době znamenal obří skandál v tuzemské politice. Ukázalo se, že se stranickým financováním může být spojený i vražedný útok.
Sociální demokracie vedená Milošem Zemanem tehdy měla před volbami obstavené účty, protože neplatila daně. Aby mohla partaj dál fungovat, straničtí pokladníci Ivo Svoboda a Barbora Snopková vymysleli fintu, že peníze na chod strany chodily přes několik spřízněných společností a nešly na partajní účet.
Tak na peníze nemohl finanční úřad, strana nezůstala před volbami na suchu a současně byli skuteční mecenáši či obchodní partneři ČSSD skryti i před veřejností.
Pečlivá konstrukce utajeného financování se začala hroutit v březnu 1999, kdy už ČSSD byla ve vládě. Kdosi se tehdy pokusil zabít majitele účetní firmy TIA Ivana Lhotského. Právě jeho společnost byla používaná jako prostředník, přes kterého proudily peníze mecenášů do firem spojených s ČSSD.
Do příběhu se vložila policie a bylo jen otázkou času, kdy zrekonstruuje tok milionů. Nešlo přitom na tehdejší dobu o drobné. Mezi dubnem a listopadem 1998 bylo na Lhotského firmu TIA převedeno 33 milionů korun z účtu irské společnosti Anverse. Ta byla ale opět jen prostředníkem. Během vyšetřování střelby na Lhotského se policii přihlásil podnikatel Karl Heinz Hauptmann a řekl, že půjčil Zemanovi 20 milionů.
Ještě rok a půl se to všem dařilo držet v tajnosti. Až v roce 2011 jsme se k této informaci dostali s kolegou Jirkou Kubíkem, když jsme tehdy v MF Dnes pátrali po zákulisí atentátu na Lhotského. Na přímý dotaz se nám tehdy Hauptmann přiznal.
„Státní orgány zablokovaly majetek ČSSD podle mého názoru bez právního podkladu. Považoval jsem to za jasné porušení pravidel demokracie,“ vysvětloval nám svou motivaci, proč sociální demokracii pomohl.
Mimochodem – i Hauptmann se vedle Fellegiho podílel s Kellnerem na obchodech s akciemi Gazpromu. Všichni tři se tedy znali.
Hauptmann nám tenkrát tvrdil, že ČSSD půjčil 20 milionů korun. Jak je ale výše popsáno, ve stejné době z irské schránky přišlo milionů nejméně 33. Kniha Sibiřský kšeft nyní přináší dialog, v němž se Kováč-Kellner hlásí k blíže neurčené částce pro českou levici.
„Byla to spousta peněz, zvlášť na tehdejší dobu. Ale dařilo se mi dobře. Každopádně jsem nechtěl, aby se vědělo, že ty peníze jsou ode mě. Nechtěl jsem, aby si lidé mysleli, že převlékám kabát, abych si koupil vliv. Tak jsem to udělal přes svého účetního,“ říká Kováč-Kellner. A doplňuje, že za jeho účetním následně přišli lidé z politiky a chtěli to jméno. „‚Řekl, že jim nemůže sdělovat soukromé informace o klientovi. Den nato k němu někdo přijde na chodníku, přiloží mu pistoli k hlavě a…,‘ Petr napodobil zvuk pistole,“ stojí v knize.
Pokud se tedy Hauptmann přihlásil k dvaceti milionům a opět někoho jen nekryl, pořád zbývá ještě minimálně 13 milionů. Byly ve skutečnosti od Petra Kellnera? Miliardáře, kterého si všichni spojovali s podporou Václava Klause a pravicovou politikou?
Co na odhalení z knihy říkají tehdejší kriminalisté, kteří sponzoring a útok na Lhotského vyšetřovali? Detaily přináší Letní speciál Neovlivní.cz. PŘEDPLATNÉ.
Zdroj náhledové foto: Neovlivní.cz