Klausův muž shání podpisy pro odchod z NATO

Petr Hájek, bývalý vicekancléř Pražského hradu a blízký spolupracovník někdejšího prezidenta Václava Klause, zveřejnil petici za odchod České republiky z NATO. Hájek je současně jedním z nejhlasitějších stoupenců ruského prezidenta Vladimira Putina v českém mediálním prostoru.

“Petici, vyzývající české politiky, aby ve veřejném prostoru zahájili diskusi o odchodu naší země z NATO, jsme zveřejnili ve čtvrtek (12. března). To proto, že právě 12. března uplynulo šestnáct let od okamžiku, kdy jsme do Severoatlantické aliance vstoupili. K petici Protiproudu se za necelé tři dny svým podpisem připojilo bezmála tři a půl tisíce občanů a stovky dalších podpisů každou hodinu přibývají,” oznamuje na svém webu Hájek.

Důvod k opuštění Severoatlantické aliance by se podle někdejšího hradního vicekancléře dal shrnout do jediné teze: “Do NATO jsme vstupovali v přesvědčení, že jde o obrannou alianci, která je otevřena každému státu, který se chce podílet na vyšší míře mezinárodní bezpečnosti po skončení studené války – tedy na příklad i Ruské federaci. NATO se však od té doby přeměnilo v útočnou pěst, v níž dominují zájmy Spojených států,” tvrdí Hájek.

Mimochodem, byl to právě Hájkův bývalý šéf Václav Klaus, který se jako premiér České republiky o vstup do NATO přičinil.

Web bývalého prezidentova spolupracovníka vychází v češtině a ruštině, jeho obsah je výrazně proputinovský: píše o kyjevských pučistech a zločinných Američanech, straší plánem na okupaci ČR ze strany NATO a údajnými záměry USA na zotročení Česka.

 

Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha

osf