Kleslová na nahrávce: Šéf ví o všech mých smlouvách. Všude

Ač to Andrej Babiš veřejně popírá, o milionové smlouvě místopředsedkyně ANO Radmily Kleslové ve společnosti ČEZ údajně věděl. Tvrdí to alespoň sama Kleslová na nahrávce, kterou má deník Neovlivní.cz k dispozici. Kleslová se na ní mimo jiné chlubí, jak velké důvěře “šéfa” se ona sama těší

Nahrávka je z letošního června. Jde o telefonický rozhovor mezi tehdejším náměstkem ministra financí Lukášem Wagenknechtem a právě Kleslovou. Záznam byl pořízený několik dní poté, co deník Neovlivní.cz s odvoláním na anonymní zdroje poprvé informoval o detailech smlouvy místopředsedkyně ANO a starostky Prahy 10 s polostátní elektrárenskou společností ČEZ (zde »).

Politička v rozhovoru Wagenknechtovi, který je i po odvolání z resortu financí dál členem dozorčí rady ČEZ, vyčítá, že si v elektrárenské společnosti nechali předložit její smlouvu. A viní členy dozorčí rady – zejména Jiřího Tyce – že se údaje o kontraktu dostaly na veřejnost.

K Andreji Babišovi pak výslovně uvádí: “A jestli si pan Tyc myslí, že šéf neví, jakou mám smlouvu na ČEZu, tak se pochopitelně mýlí. Šéf ví o všech mých smlouvách, které mám. Všude. Jo, takže nepotřebuje on, aby mu pan Tyc zjišťoval nějaký moje vztahy někde ve společnostech.”

A aby nebylo o jejím vztahu s lídrem hnutí ANO a vicepremiérem Babišem pochyb, Kleslová ještě Wagenknechta upozorňuje: “Protože za patnáct let má ke mně šéf takovou důvěru, že ví, že to, co mu řeknu, tak je. Takže nepotřebuje, aby mu to někdo zjišťoval.”

Autenticitu záznamu potvrdil deníku Neovlivní.cz sám Wagenknecht. Političku si nahrál podle svých slov, protože šlo už o druhý telefonát, v němž na něj tlačila.  “Normálně takové věci nedělám, ale dostal jsem prostě strach,” zdůvodnil Wagenknecht, proč si telefonát s místopředsedkyní ANO nahrál.

Lukáš Wagenknecht. Repro: ČT • Přečtěte si rozhovor
s Lukášem Wagenknechtem,
ve kterém otevřeně hovoří o svých obavách.
Interview naleznete zde »»

Kleslová se k záznamu nevyjádřila. Na otázky zaslané přes sms zprávy neodpověděla.

Z nahrávky je zřejmé, že v případě smlouvy pro Kleslovou někdo nemluví pravdu. Buď lže ona, když říká, že Babiš o všem věděl. Nebo vicepremiér Babiš. Ten totiž smlouvu své blízké spolupracovnice s firmou ČEZ dva měsíce zlehčoval a následně tvrdil, že o ní nic neví.

Tehdy v červnu Neovlivní.cz poslal sms, v níž napsal, že ho to vůbec nezajímá. “S paní Kleslovou jsem to neřešil, zeptejte se pana Beneše. To je záležitost managementu,” tvrdil.

Když se případ před pár dny otevřel znovu, původně toto stanovisko zopakoval. Pod tlakem veřejnosti a médií ale o pár hodin oznámil, že se mu smlouva nelíbí a Kleslová má spolupráci s energetickou firmou ukončit. A ihned (více zde »). Místopředsedkyně ANO se k tomu ale neměla, nakonec minulý týden otočila a ČEZ oznámil, že smlouva skončí už ke konci září.

Andrej Babiš pak následně v rozhovoru pro Hospodářské noviny na otázku, jak mohla Kleslová – coby starostka a místopředsedkyně hnutí s přísnými etickými pravidly – obnovit smlouvu v ČEZ, výslovně odpověděl: “Ale já nemůžu vědět, kde má paní Kleslová smlouvy.”

A jaké všechny smlouvy měla Radmila Kleslová na mysli, když mluvila, že o nich Babiš ví? Jeho vlastní Lidové noviny v pátek přinesly následující výčet jejích aktivit: je členkou představenstva Pražské teplárenské a předsedá dozorčí radě Pražské energetiky, působila jako předsedkyně představenstva Pražské teplárenské Holding, připravovala právní poradenství pro České dráhy a pracovala pro státní strategickou firmu Čepro.

Co dalšího Kleslová říká na nahrávce? Kdo má myslet politicky? A s kým “má problém”? Již brzy na Neovlivní.cz

K této kauze

» Babiš otočil. Kleslovou měsíce neřešil, teď chce, aby hned skončila
» Analýza: Pravda a lež v příběhu milionové smlouvy pro Kleslovou
» Hlas z dozorčí rady ČEZ: Smlouvu s Kleslovou mi nepřísluší hodnotit
» Dokument: Za co si ČEZ platí Kleslovou?
» Potvrzeno: ČEZ platí Kleslové 100 tisíc měsíčně
» Jak padl Wagenknecht? Postěžoval si na Kleslovou a šel
» Babiš odvolal prvního náměstka Wagenknechta
» Smlouva s ČEZ: Sto tisíc měsíčně pro Kleslovou