Kleslová pod tlakem Babiše dala funkci k dispozici. Skutečně skončí?

Radmila Kleslová, žena, která ještě před měsícem pobírala statisíce od městských firem a fakticky vládla v Praze, v úterý oznámila, že hodlá rezignovat na svou funkci šéfky pražské buňky hnutí ANO. Ze zjištění Neovlivní.cz vyplývá, že ji k tomuto kroku přiměl zejména tlak Andreje Babiše.

Nejprve přišla o peníze z kontraktu s ČEZ. Pak rezignovala na post místopředsedkyně ANO. Minulý týden byla nucena ukončit svá angažmá v městských firmách. A teď navrch oznámila, že hodlá skončit v čele pražské organizace ANO.

Radmila Kleslová, obávaná politička, nad níž držel měsíce ochranou ruku Andrej Babiš, v prohlášení pro ČTK uvedla, že svolává krajský sněm, na kterém dá svůj stranický post k dispozici.

O situaci v Praze 

» Krnáčová se pokusí definitivně odříznout Kleslovou
» Rozkol pražského ANO: Pět členů šlo proti Kleslové
» Čistka na pražském magistrátu: Kleslová přišla o klíčové spojence i kontrakty
» Piráti: Kleslová má z městských firem 360 tisíc měsíčně
» Analýza: Krnáčová šla v Praze do bitvy, kterou nemohla a nemůže vyhrát
» Mocenská mapa Prahy. Hlavní slovo má tandem K+B

Několik zdrojů z hnutí, důvěrně obeznámených se situací, uvedlo pro Neovlivní.cz, že Kleslová v podstatě neměla na vybranou. Intenzivně na ni tlačil stranický šéf Babiš, který chtěl, aby se Prahy vzdala.

Pražská buňka hnutí je v podstatě v chaosu, štěpí se mezi Kleslovou a pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou. Ta byla podle informací Neovlivní.cz sama připravena navrhnout ve čtvrtek odvolání Kleslové. “Argument je jediný: dokud bude Kleslová řídit pražské ANO, klub nebude nikdy jednotný a vždy bude část stát proti vlastní primátorce,” sdělil již citovaný zdroj redakci (podrobněji zde »).

Kleslová Krnáčovou předběhla.

Tím, že svou funkci dá sněmu k dispozici, vyhoví Babišovi. A přitom se může pokusit vychýlit síly na svou stranu. Pražská buňka ANO totiž nemusí její rezignaci přijmout.

Babišově vůli navzdory už členové hnutí hlasovali v sobotu. Šéf strany výslovně žádal odvolání šéfa klubu zastupitelů ANO Michala Haška, odvolán ale nebyl. Andreje Babiše to nepotěšilo. Primátorce Krnáčové narýsoval mantinely, jak by měla vypadat příští vláda nad Prahou (na půdorysu současné vládní koalice), a pohrozil, že pokud ne, zruší jejich organizaci. To samé hodlá udělat, pokud se klub zastupitelů nesjednotí.

I na to Kleslová naráží v aktuálním prohlášení. “Hledala jsem konstruktivní řešení, které umožní identifikovat skutečné příčiny současných problémů a umožní těm, kteří tvrdili, že s Kleslovou v zádech nemohou Prahu řídit, aby se soustředili na práci a prokázali svoje politické, odborné i manažerské kvality,” napsala Kleslová, která je rovněž starostkou Prahy 10. A znovu se označila za oběť štvavé kampaně.