Kleslová si uvědomila, že je politička, ČEZ jí smlouvu neprodlouží

Radmila Kleslová, aktuálně nejvlivnější politička hnutí ANO v Praze a blízká spolupracovnice Andreje Babiše, si uvědomila, že je – politička. S poukazem na to měla dnes sama požádat dozorčí radu společnosti ČEZ o ukončení spolupráce.

Energetický gigant si služby Kleslové začal objednávat už v roce 2000. Jak zveřejnil exkluzivně deník Neovlivní.cz, jen letos s ní polostátní firma, která spadá do sféry vlivu ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, uzavřela smlouvu, která jí garantuje do konce roku 100 tisíc korun měsíčně » za poradenské služby. V době, kdy s ní ČEZ smlouvu podepsal, už byla Kleslová starostkou Prahy 10. Za dva týdny se stala též místopředsedkyní celého hnutí.

Jaká odměna političce náležela podle starších smluv, není známo. Běžely ovšem i v letech, kdy byla Kleslová – tehdy ovšem za ČSSD – zastupitelkou městské části.

Sama Kleslová smlouvy zveřejnit nechce, vědomě tak nechává viset ve vzduchu podezření, že se její odměna po jejím mocenském vzestupu zvýšila.

Smlouvami Kleslové se dnes na žádost bývalého Babišova náměstka Lukáše Wagenknechta zabývala dozorčí rada ČEZ, jíž je Wagenknecht dosud členem. Zdroje v DR potvrdily v neformálních rozhovorech pro Neovlivní.cz, že spolupráce s Kleslovou dál pokračovat nebude.

“V souvislosti s jejím politickým angažmá sama navrhla ukončení smlouvy. Ta končí letos k 31. 12. a už nebude obnovena,” řekl pak serveru Aktuálně.cz to předseda dozorčí rady ČEZ Václav Pačes.

Citoval rovněž generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše, podle něhož jsou dokumenty, které Kleslová pro firmu dělala, “velmi kvalitní”. I tak dozorčí ráda práci političky prověří. “Požádali jsme generálního ředitele, aby nám byly předloženy také všechny faktury k činnosti paní Kleslové,” podotkl Pačes.

Sám nevěděl, kolik v minulých letech Kleslová inkasovala. “Není to tak, že by automaticky dostávala 100 000 po celou dobu, částky byly různé. Ale kolik to bylo, se teprve dozvíme,” řekl Pačes agentuře ČTK.

Kleslová se kvůli svým lukrativním smlouvám ocitla pod tlakem – nakonec i od svého šéfa Babiše. Ten prošel zajímavým názorovým veletočem. Nejprve případ bagatelizoval, pak řekl, že pokud smlouvy ČEZu vyhovují, nemá s tím problém, nakonec ale uvedl, že nechápe, proč už nejsou dávno ukončeny.

Poměrně jasný vzkaz jí přes Českou televizi poslal spolustraník Martin Kolovratník.”Já sám, když jsem vstupoval do politiky, tak jsem věděl, že se holt některých věcí budu muset vzdát. Byl jsem novinářem veřejnoprávního média a věděl jsem, že prostě budu muset přejít na druhou stranu barikády. Takže tady řeknu takový osobní apel: když někdo, nyní kolegyně doktorka Kleslová, jde do politiky, tak musí počítat s tím, že holt některých zakázek je vhodné a etické se vzdát. Tato je příkladem.”

Ozvali se i minoritní akcionáři ČEZ, například energetický analytik Michal Šnobr: “Z mého pohledu je smlouva minimálně vzhledem k současné angažovanosti paní Kleslové velmi problematická a k jejímu ukončení už mělo dávno dojít.”