Kleslová ví, straší a úkoluje: Klíčové výroky z nahrávky

Přinášíme autentické výroky šéfky pražské buňky a místopředsedkyně ANO Radmily Kleslové. Jak politička využívá jména Andrej Babiš? A kolik toho ví o chodu strategické společnosti ČEZ? Jaké výhrůžky používá?

Nebýt jejich útoků na bývalého náměstka ministra financí Lukáše Wagenknechta, mohla mít Radmila Kleslová relativní klid. Místo toho ji kvůli nevybíravým metodám, které používá, čeká grilování na předsednictvu ANO. “Je to nepřípustné, budeme to řešit,” řekl k obsahu nahrávky telefonátu Radmily Kleslové, kterou zveřejnil deník Neovlivní.cz, Andrej Babiš. Jeho přízni se přitom Kleslová roky těší.

Přinášíme vám klíčové výroky, které během rozhovoru Kleslové s Wagenknechtem zazněly. Celou nahrávku, která má bezmála šestnáct minut, si můžete poslechnout zde ».

Ze záznamu jednoznačně vyplývá, jak moc politička usilovala o to, aby dozorčí rada skupiny ČEZ zametla otazníky nad jejím kontraktem v ČEZ pod koberec. (Wagenknecht je členem dozorčí rady společnosti.) A také, jak dobře a detailně je komunální politička, “pouhá” starostka Prahy 10, obeznámena s tím, co se uvnitř ČEZu děje.

 

Výstrahy

“Že to jde ze zdroje ANO, což je prostě blbý, politicky. Na svou předsedkyni a ještě to řeknou den po valný hromadě paní Slonkový, to volaj? Chápete to?”

“Takže panu Babišovi už jsem to přeposlala, protože se ho na to pochopitelně ptají taky. Tak jen abyste věděl, že úplně není dobrý, když takhle proti mně vyjíždíte.”

“Já jsem neříkala, že vás to bude ohrožovat. Já jsem jenom říkala, že až todle se dostane do médií, že to bude na ty, kdo si tu smlouvu vyžádal a šel se na ni podívat. To jsem vám jenom říkala. A jenom vám chci říct, že už je to tady a ten někdo čekal na valnou hromadu, protože kdyby se to náhodou dostalo dřív, tak by už nemusel v tý dozorčí radě být…”

“Já jsem jako nechtěla ječet na vás, jo. Já jsem jenom chtěla, kdyby něco takový, bylo jako abyste to brali jako v důsledku, jaký to může způsobit jako politicky. A jestli má pan Tyc se mnou problémy, tak ať to řekne šéfovi a nedělá to takhle hloupě. A já ode dneška mám velkej problém s nim teda…”

Úkolování

“Ale předpokládám, že tam reprezentujete skupinu za ANO nebo za ministerstvo financí. Tak já jenom chtěla, abyste na to dal pozor, s některýma členama, který jsou evidentní, abyste jim to vysvětlil, že tohle není úplně politicky dobře.”

“Já jsem jenom chtěla, abyste to vysvětlil tomu, co vám to řek, že prostě tohle není úplně dobře, když tohleto dělá.”

“Já jsem vás chtěla poprosit, abyste – protože si myslím, že tam jste jako vedoucí té skupiny -, nebo já nevím, neformální, že to vedete v tý dozorčí radě, tak abyste mu vysvětlil, že prostě todle jako dělat nemá.”

Argumentace Babišem

“Ani vůči tomu šéfovi to není fér, protože šéfovi pochopitelně psali, aby se k tomu vyjádřil, to si tam taky přečtete. Jsme si psali o tom.”

“A jestli si pan Tyc myslí, že šéf neví, jakou mám smlouvu na ČEZu, tak se pochopitelně mýlí. Šéf ví o všech mých smlouvách, které mám. Všude. Jo, takže nepotřebuje on, aby mu pan Tyc zjišťoval nějaký moje vztahy někde ve společnostech. Protože za patnáct let má ke mně šéf takovou důvěru, že ví, že to, co mu řeknu, tak je. Takže nepotřebuje, aby mu to někdo zjišťoval.”

” Takže jestli chce pan Tyc popravit mě, tak ať to dělá jinak a nedělá to přes toho šéfa, takhle. Jako aby ho ohrožoval, tak to jsem vás chtěla poprosit, abyste mi to třeba zavolali nebo to takhle neřešili.”

Co ví o chodu ČEZ

“Jedinej, kdo se tam byl podívat, je pan Tyc. A ten se netají tím, že to prohovořoval s vámi.” (Ve studovně na smlouvu Radmily Kleslové, pozn. red.)

“Ne, vyžádali jste si to vy dva, jo a Černej. Tři ste byli, já si to pamatuju. Vy dva a Černý se k vám jenom přidal. Vy dva jste to chtěli, Tyc to s vámi inicioval, ten se k tomu přidal. Borovec se k tomu nepřidal.”

Co jí nejvíc rozčílilo

“Já jsem vám to přece říkala: za patnáct let nemá nikdo žádnou mojí smlouvu v médiích a ve chvíli, kdy si jí vyžádaj, a von to tam ještě píše, že tam je takový datum, a že chtěl tamto datum, normálně to tam je. Normálně to tam jako je.”

“Počkejte, představenstvo a management jí má patnáct let, patnáct let a nic. A ve chvíli, kdy si to pan Tyc vyžádá a ještě tam píše, že nebyla daná za 2014,  management tam má všechny smlouvy, kdyby se chtěl podívat.”

“A ještě ten šéf se k tomu na začátku vyjadřuje, že je mu to jedno, že to nikoho nezajímá.”