Klíčové dokumenty k projektu Čapího hnízda se ztratily

Dokumenty, které měly doložit skutečné majitele luxusní farmy Čapí hnízdo v době, kdy projekt žádal o evropské dotační miliony, se ztratily. Andrej Babiš v březnu ve sněmovně tvrdil, že za anonymními akciemi se v té době skrývaly jeho děti plus bratr partnerky. Když to následně měla jeho firma doložit auditorům, podle zjištění Neovlivní.cz uvedla, že doklady se nepodařilo dohledat.

Pravdivost Babišových slov o dětech-majitelích šlo doložit snadno: listinami osob přítomných na valných hromadách společnosti Farma Čapí hnízdo. Nebo plnými mocemi, pokud se nechaly někým zastupovat. Jenže právě tyto dokumenty se v Babišově holdingu, který později farmu Čapí hnízdo oficiálně převzal, nepodařilo najít.

Uvádějí to ve své zprávě auditoři ministerstva financí, kteří na žádost Bruselu zjišťovali, jestli nejsou důvody k tomu, aby farma evropské miliony vracela. O detailech auditu ZDE »

Kontext:

Repro: Z prezentace ekofarmy Čapí hnízdo.
» Babišův Bureš píše Komisy: K Čapímu hnízdu důkazy sehnat neumím
 » Dilema úředníka Bureše, má dva měsíce na proklepnutí svého šéfa Babiše
 » Investigativní speciál: Všechny větvičky Čapího hnízda

“Auditorský tým v rámci emailové komunikace žádal dne 21. 3. 2016 o doložení podkladů pro auditní činnost, a to zejména: kopie ‘listiny přítomných’ vypracované v souladu s článkem II stanov a ‘prohlášení předsedajícího o účasti akcionářů na valné hromadě’ v souvislosti s valnými hromadami společnosti Farma Čapí hnízdo a.s. konanými v období let 2008 – 2010,  kopie plných mocí pro zástupce akcionářů k účasti na valných hromadách společnosti Farma Čapí hnízdo a.s. konanými v období let 2008 – 2010. Auditovaná osoba uvádí, že listiny přítomných a plné moci se jí nepodařilo dohledat,” píše se v auditní zprávě, kterou má redakce Neovlivní.cz k dispozici.

Jako doklad o podílu bratra Babišovy partnerky Martina Herodese, který měl podle ministra financí držet část firmy pro jeho dvě mladší děti, zase existuje jen čestné prohlášení. “Pravdivost údajů uvedených v tomto čestném prohlášení nemůže auditorský tým ověřit,” podotýkají autoři zprávy.

Odhalení pravých vlastníků farmy v době, kdy žádala o dotaci, je přitom jedním ze zásadních bodů celé kauzy. Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš v ní čelí podezření, že si k unijním milionům dopomohl podvodnou kličkou.

Společnost Farma Čapí hnízdo, která původně patřila do Babišova holdingu Agrofert, získala padesátimilionovou evropskou dotaci v rámci projektů určených pro malé a střední podniky. Než ale o unijní miliony v roce 2008 požádala, akcie firmy byly převedeny na anonymní formu akcií na doručitele. Agrofert jako obří holding totiž nesplňoval dotační podmínky. Po pěti letech, po které farma Čapí hnízdo musela tyto dotační podmínky dodržovat, se společnost zase vrátila do Babišova koncernu.

A když se zjara politik dostal pod tlak, protože měnil výpovědi » a odmítal odkrýt anonymní akcionáře, nakonec jako vlastníky uvedl své děti. (Zde najdete přepis », co přesně o majitelích hnízda nakonec AB řekl.)

Jenže, jak upozorňují v auditu jeho vlastní podřízení: “Nedoložení výše uvedených dokumentů a neposkytnutí vysvětlení objasňující účast na uvedených valných hromadách je stále další indicií, která zvyšuje riziko, že Farma Čapí hnízdo, a.s. byla jednou hospodářskou entitou se společností Agrofert Holding.”

Tedy, že neměla na dotační injekci nárok. Sám Andrej Babiš i jeho koncern striktně odmítají, že by v souvislosti s dotací nastala jakákoli pochybení. “Jsme přesvědčeni, že ke stejnému závěru dojde i Evropská komise,” konstatoval mluvčí holdingu Karel Hanzelka.

Kromě auditorů totiž dotaci pro Čapí hnízdo zkoumá i evropský Úřad proti podvodům OLAF a tuzemská policie.