© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Policejní prezident Jan Švejdar opakovaně odmítl říct, že vicepremiér nechystal handl s Ruskem
V celé té smršti výroků a veletočů v kauze Vrbětice a podezření z ruského handlu u vicepremiéra Jana Hamáčka zapadá jedna zásadní věc: klíčový svědek schůzky, na níž se podle SeznamZprávy o výměnném obchodu s Ruskem mluvilo, čelí trestnímu oznámení.
Tímto svědkem je nejvyšší šéf policie Jan Švejdar, který gesčně spadá pod Hamáčka coby ministra vnitra. Švejdar jako jediný odmítl veřejně cokoli o obsahu inkriminované schůzky říkat.
Odmítl tedy jednoznačně říct, že informace o Hamáčkových plánech na výměnný obchod jsou lživé.
Místo toho policejní prezident na sociální síti oznámil, že sám čelí trestnímu řízení. Podle jeho slov na něj bylo podáno trestní oznámení pro údajný únik informací.
Kdo jej podal, to už neuvedl. Z kontextu jeho slov je patrné, že vyšetřování považuje za vykonstruované.
“Přestože jsem se k věci vyjadřoval výhradně na jednáních v utajovaném režimu, čelím trestnímu oznámení pro vyzrazení utajované skutečnosti. Informace, které jsem se v této souvislosti dozvěděl, nejsem ochoten dále vůbec komentovat, tím méně jejich politické souvislosti,” uvedl na Twitteru a dodal: “Je jisté, že moje vyjádření bude součástí spisu. Více se k tomu vyjadřovat nebudu.”
Ostatní účastníci schůzky narozdíl od Švejdara uvedli alespoň obecná vyjádření k obsahu jednání. Která se ale dají vykládat oběma způsoby: Jan Hamáček si je vykládá jako slova na svoji podporu. Faktem ale je, že nikdo z nich také výslovně neřekl: Ne, nic takového tam nezaznělo.
Nejvyšší žalobce Pavel Zeman například řekl, že za jeho přítomnosti žádné věty o handlu nepadly. Ovšem dodal, že přijel později.
Šéf vojenského zpravodajství Jan Beroun zase tvrdil, že Hamáček nepodnikal kroky k utajení vrbětické kauzy. A šéf civilní rozvědky Marek Šimandl ve svém prohlášení napsal: “O čem jsme spolu konkrétně jednali, rozhodně komentovat nebudu. V každém případě všechna jednání byla vedena v zájmu ČR, a to jak z pohledu zahraniční politiky, tak i bezpečnosti státu.”
Švejdarovo svědectví je klíčové. Narozdíl od ostatních účastníků se totiž v uplynulých měsících mezi svými spolupracovníky nechal slyšet, že mu na jeho funkci nesejde. Mluvil tak v souvislosti se zákulisními spekulacemi, že by měl v pozici policejního prezidenta skončit.
“Říkal, že hodnost generála a s tím spojené výsluhy už má zajištěné, takže je mu fuk, co se stane,” uvedl vysoce důvěryhodný zdroj z bezpečnostních složek.
Sám Jan Hamáček jakýkoli plán na výměnný obchod s Ruskem popřel. A ve středu oznámil, že na novináře Seznamu podá trestní oznámení a žalobu o deset milionů korun. Redaktoři kontrovali sdělením, že si za svými informacemi stojí a doloží je u soudu.
Zákulisí kauzy Vrbětice a jejím dopadům na politickou scénu se věnujeme i v květnovém časopise Neovlivní.cz. Předplatné ZDE:
Zdroj náhledové foto: Policie ČR