Kmotr Novák neměl být propuštěn, píše soudce v přezkumu

Je to právě rok, co soudce chomutovského soudu Ivan Novák vyhověl žádosti o podmínečné propuštění Alexandra Nováka. Ve věznici ve Všehrdech si odpykával čtyřletý trest za přijetí obřího, čtyřicetimilionového úplatku, jeho brány opustil po dvou letech poté, co soudci postačila záruka motorkářů z občanského sdružení Gryphons. Nejvyšší správní soud nyní řekl: Nemělo se to stát.

Soudce Jiří Palla z Nejvyššího správního soudu jako první prověřoval práci svého kolegy z chomutovského soudu a našel v ní závažná pochybení. Píše o tom online deník Aktuálně.cz, který získal Pallův přezkum. Uvedl v něm, že k propuštění vlivného severočeského podnikatele, někdejšího senátora ODS a jednoho ze symbolů kmotrovské politiky v Česku nebyl důvod.

TOP 20 vlivných v Ústeckém kraji:

Jan Dienstl, vládce Ústeckého kraje »
Vlivní na severu na pozicích 2 – 5 »
Vlivní na severu  na pozicích 10 až 5 »
Vlivní na severu na pozicích 20 až 10 »
Rozhovor s Hausenblasem z Pro! Ústí: Babiš spustil něco, co nedomyslel »
Analýza: Jak se přepsala mapa vlivu Ústecka? Kmotři jsou zpět »

Jiří Palla ve svém rozhodnutí uvedl, že chyboval jak soudce Ivan Novák, tak žalobce Ladislav Kosán. Toho už potrestal snížením platu o deset procent na devět měsíců.

Alexandr Novák o předčasné propuštění žádal několikrát. Soudce Ivan Novák mu vyhověl poté, co ve věznici získal jednu kázeňskou odměnu. “V jedné prokazatelně udělené kázeňské odměně nelze spatřovat žádný významný posun v chování odsouzeného,” cituje Aktuálně.cz Pallu.

Pozastavil se i nad tím, proč se chomutovští justiční činovníci nezabývali pozadím spolku Gryphons. “Vysvětlil, že Gryphons vzniklo krátce poté, co podnikatel před třemi roky skončil ve vězení. Novák se členem sdružení stal v lednu 2015 poté, co podal žádost o podmíněné propuštění. A motorkáři zažádali o jeho propuštění z vězení jen dva dny po zamítnutí předešlé žádosti,” napsal server.

Soudce Novák je momentálně mimo funkci, a to na základě rozhodnutí ministra spravedlnosti Roberta Pelikána – zprostil ho poté, co byl Ivan Novák obviněn z přijetí úplatku v případu jiného předčasného propuštění na svobodu (psali jsme zde »). Ivan Novák veškerá obvinění a výtky odmítá.

Alexandr Novák se mezitím bezpečně vrátil na pozice, které v regionu měl před svým uvězněním: znovu se začlenil mezi šedé eminence severu. Redakce Neovlivní.cz to zjistila během svého mapování vlivu v Ústeckém kraji. V žebříčku TOP 20 se Novák dostal do první desítky ».

Data: Neovlivní.cz, Grafika: NewslabData: Neovlivní.cz, Grafika: Newslab