Koalice, která zhořkla

Jako by bylo hlavní město poslední roky zakleté. Po čtyřleté vládě Adriany Krnáčové a spol. přezdívané „nemehla z ANO“ převzalo správu města nesourodé uskupení v čele s pirátským primátorem Zdeňkem Hřibem. Hned první půlrok jejich vládnutí ukázal, že by byl zázrak, kdyby koalice vydržela celé čtyři roky. A pro samé hádky zbývá jen málo času na proměnu Prahy v místo, kde se dobře žije.

Když bývalé vedení Prahy nechtělo, aby existovaly záznamy o jejich diskusích nad klíčovými předpisy, uchýlili se radní do magistrátní kuchyňky. „V případě, že je svoláno jednání do kuchyňky, tak proto, že se projednávají politická témata, a to v přítomnosti úředníků nejde,“ vysvětlovala neobvyklé chování tehdejší primátorka Adriana Krnáčová.

Současní vládci nad Prahou dovedli snahy o „tutlání“ k dokonalosti.

Když rada koncem května projednávala zahájení geologického průzkumu kvůli stavbě metra D, hlasování o investici za 1,5 miliardy korun bylo poprvé v polistopadové historii pražského magistrátu tajné.

Zákulisí bitvy o Prahu popisujeme v červnovém magazínu Neovlivní.cz

Hloupé na tom je, že současná koalice svůj vznik – a pro mnohé pravicové voliče TOP 09 také překvapivé spojenectví s aktivisty s často levicovými postoji – obhajovala právě argumentem, že jde o to, aby se Praha začala konečně spravovat transparentně.

Ani Krnáčová by se nemusela stydět

„Bylo to nešťastné,“ sype si popel na hlavu radní za Piráty Adam Zábranský. „Ale byla to v tu chvíli jediná cesta, jak odblokovat zahájení stavby metra D,“ tvrdí.

Paradoxně to přitom byli právě Piráti, kdo se pravidlo transparentních jmenovitých hlasování marně snažil dostat už loni do koaliční smlouvy. Při hlasování k metru D se ale primátor za Piráty Zdeněk Hřib nechal přesvědčit náměstkem za Prahu sobě Adamem Scheinherrem. Byl to on, kdo podle celostátního lídra Pirátů Ivana Bartoše s návrhem přišel.

„Bylo nám řečeno, že to je opatření, aby nás policie nemohla za naše rozhodnutí stíhat. Abychom neskončili jako bývalí primátoři Hudeček a Svoboda,“ popisuje další z radních.

Když totiž policie nezjistí, kdo přesně a jak hlasoval, nelze politiky popotahovat za případná nehospodárná rozhodnutí.

Tajné hlasování přitom vyvolalo poprask nejen u opozice, ale především uvnitř samotné koalice. „Obětovali jsme transparentnost. A přitom to byl jeden z hlavních důvodů, proč jsme složili právě tuto koalici. Považuji za důležité dodržovat sliby, které jsme před volbami Pražanům dali: že chceme změnit Prahu, že chceme férové transparentní smlouvy,“ říká radní za STAN Hana Marvanová, která byla proti utajenému rozhodování.

Do příběhu se pak veřejně vložilo i vedení Pirátů, protože samotný primátor Zdeněk Hřib byl mezi těmi, kdo tajné hlasování podpořili. „Abychom to napravili, dohodli se pražští zastupitelé za Piráty, že už žádné tajné hlasování na radě nepodpoříme,” reagoval šéf strany Bartoš.

Náhoda? Ne, poslední týdny pravidlo

Výše popsaný rozkol v koalici naplno odhalil to, co v Praze probublávalo už několik měsíců. Vládu nad městem převzalo uskupení lidí, kteří jsou často zcela odlišného ražení. Na jedné straně protřelí matadoři, na straně druhé nováčci, kteří mohou možným neúspěchem v Praze ztratit v politice vše.

Ale hlavně: nikdo nikomu nevěří.

Vydrží pražská koalice do žní nebo do švestek? Kdo připravuje záložní plán? A jak se to projevuje na fungování hlavního města? Detaily jsme zpracovali v červnovém magazínu Neovlivní.cz. Cesta k předplatnému vede tudy: