Kokain v řiti, oholený p… a milenka. Proč policie dává do obvinění intimity

Kompromitující informace se objevily i v policejních dokumentech k případu podezření z korupce v největší nemocnici v Motole. Blažek si myje ruce: Je to mimo naši jurisdikci.

V trestních kauzách, kde je větší počet obviněných a jde o veřejně exponované postavy, je v podstatě jen otázkou několika hodin, kdy se žádosti žalobců o domovní prohlídky či texty policejního obvinění dostanou na veřejnost. Mají je novináři, lobbisté, nejrůznější zákulisní hráči i podnikatelé.

Ilustrace: Shutterstock.com

Hned v několika třaskavých případech se přitom v textech policejních dokumentů objevily i informace z osobního života podezřelých. A to často popsané do nejmenších detailů.

Nejnověji se to stalo v případě korupce, kterou policie vyšetřuje v největším tuzemském špitále v pražském Motole. U jednoho z aktérů tentokrát detektivové do dokumentů, které má k dispozici policie, žalobci, soud a desítky advokátů a jejich spolupracovníků, podle zjištění Neovlivní.cz napsali, že má milenku.

Policisté v neoficiálních rozhovorech říkají, že na první pohled kompromitující informace mají ve spise zpravidla své opodstatnění: podporují teorii daného trestného činu, jinak by tam nebyly.

Současně ale přiznávají, že jde svým způsobem i o formu nátlaku na obviněné. Psychicky rozložený člověk je náchylnější k přiznání nebo dohodě o spolupráci s policií.

Oficiálně k tomu policie žádné stanovisko nezaujala. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek, který dlouhodobě bojuje proti samotným únikům z vyšetřování, si v případě intimit z motolské kauzy myje ruce. Případ kvůli evropské dotaci poskytnuté na jeden z vyšetřovaných motolských projektů řeší úřad evropského prokurátora. „Já jsem sdělení obvinění neviděl – a činit de juře nemohu nic – evropská prokuratura i policie je mimo mou jurisdikci,“ sdělil Neovlivní.cz.

Na dodatečný dotaz k předchozím podobným případů, které v české jurisdikci byly, už ministr spravedlnosti neodpověděl.


ČTĚTE TAKÉ: Kauza Hlubuček. VIP děsí záznamy z kokainových večírků


Naposledy se podobná věc s kompromitujícími intimitami odehrála v kauze Dozimetr, kde texty obvinění unikly vzápětí poté, co policie posbírala jednotlivé aktéry. V pasáži dokumentu, v němž kriminalisté zdůvodňovali, proč stíhají ústřední postavu Michala Redla za distribuci drog, explicitně a do nejmenších detailů popisovali jeho intimní chvíle s ženou, kterou policie označila za společnici. A které podle kriminalistů nabídl kokain.

A výslovně uváděli, že k celé situaci mají k dispozici obrazový a hlasový záznam. Policisté pak detailně popisovali, co přesně Redl se společnicí dělal, včetně vulgarismů, které u toho používali. A jde přesně o ty pasáže, které pak v médiích posloužily jako ilustrace morálního rozměru celé kauzy. Jak souvisely třeba vulgarismy s trestným činem distribuce drog, to policie nevysvětlila.

Nikdo z vyšetřujících úřadů neozřejmil ani to, nakolik je nutné popisovat do úředních dokumentů intimní život podezřelých. „Další informace vzhledem k fázi trestního řízení není možno k věci sdělit,“ uvedl tehdy státní zástupce Adam Borgula.

Není tedy jasné, zda tyto a další pasáže z večírků popsané v textu obvinění tehdy také nebyly ve skutečnosti vzkazem pro aktéry celého příběhu: nahrávky existují, víme o vás všechno. Každopádně jsme popsali, že po zveřejnění této kauzy zavládla mezi pražskými VIP panika. A to proto, že bujarých večírků s lidmi z kauzy Redla se účastnilo mnoho z nich.

A do třetice ještě starší obdobný příběh: kauza Rath. Kterou shodou okolností v policii i státním zastupitelství zpracovávali stejní lidé jako nyní aféru v Motole.

Spolu s někdejším hejtmanem Davidem Rathem byl zatčený i někdejší politik ODS Petr Kott a jeho partnerka Kateřina Pancová. Policie jejich korupci dokládala odposlechy, na nichž se bavili o převzatých úplatcích či je přepočítávali. „Přijedu domů, spočítám dvanáct mega a voholím si ptáka,“ citovaly Petra Kotta policejní přepisy odposlechů, které se pak přehrávaly i veřejně u soudu.

Proč bylo nutné k počítání dvanácti milionů dodávat i „holení“, to policie nikdy nevysvětlila. Sám Kott měl jasno: „Má to ukázat, jací jsme amorální.“

Policie by přitom měla důkazů dost i bez „holení“. Případ byl zpracovaný pečlivě a korupce precizně doložená. Kott, Rath i Pancová byli nakonec odsouzení k několika letům vězení. Vypuštění „holení“ by na tom nic nezměnilo.

Ilustrace: Neo

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email