Kolik dluží Šimáně premiérovi? Tajné

Vláda řeší pomoc pro Smartwings. Premiér ale současně tají, zda a kolik mu aerolinky dluží.


Kritizovaný plán na státní pomoc pro leteckého přepravce Smartwings má ještě jeden nepopsaný rozměr: jednotliví aktéři tají finanční vztahy mezi aerolinkami a leteckými opravárnami, které spadají do impéria předsedy vlády Andreje Babiše. Právě ve skupině Avia Prime servisují svá letadla Smartwings.

Porozumět vzájemným obchodním vazbám je přitom důležité proto, aby vláda rozptýlila pochybnosti, že pomáhá leteckému přepravci z protekce. Ty vyvolaly nejprve osobní vazby. Jak už jsme upozornili, jeden z majitelů Smartwings Jiří Šimáně je přítelem premiéra. Byl mu dokonce na svatbě, jak odhalily rodinné fotky ze sociálních sítí Moniky Babišové.

Babišovi a Vikovi na Kometě. Zdroj: Instagram Moniky Babišové

Babišovi a Vikovi na dovolené Zdroj: Instagram Moniky Babišové

Nejnověji se ale ukázalo, že i další z majitelů – podnikatel Roman Vik a jeho manželka – patří mezi lidi blízké premiérovi. Monika Babišová uveřejnila v minulosti společné fotky například z dovolené, či zápasu hokejové Komety.

Kromě přátelských vazeb je ale klíčový právě finanční vztah Avia Prime, do níž premiér vstoupil v roce 2017 skrze svůj fond Hartenberg,  a dopravce Smartwings.

Oficiální výroky vládních představitelů i Babiše samotného naznačují, že aerolinky na tom nejsou vůbec dobře. A pokud by skončily v insolvenci, je otázka, zda by případné nároky Babišovy Avia Prime byly uspokojeny. Tedy, že by dostal své peníze. Státní pomocí aerolinkám by tak pomáhal i sobě.

O insolvenci Smartwings mluvila například ministryně financí Alena Schillerová. “Buď ta společnost půjde do insolvence, což si myslím, že pokud to tak necháme, tak to tak dopadne, anebo do toho vstoupíme,“ prohlásila.

Insolvenci zmínil i ministr průmyslu Karel Havlíček: “Pokud by firma směřovala do insolvence a v příjmové stránce by ohrozila existenci Letiště Praha, měl by stát do firmy kapitálově vstoupit.”

A do třetice označil za neutěšenou kondici firmy přímo Andrej Babiš v korespondenci, v níž letos v lednu – ještě před koronakrizí – lobboval za Smartwings ve Spojených státech. Na hlavičkovém papíře s logem předsedy vlády poslal dopis firmě Boeing, aby Smartwings uznala škodu za uzemněná letadla Boeing 737 MAX. Dopis zveřejnila televize CNN Prima News. “Firma utrpěla do konce roku 2019 ztrátu více než 80 milionů dolarů. Tento fakt dostal vedení společnosti pod obrovský tlak. Bylo obtížné udržet společnost nad vodou s minimálními finančními rezervami, vedení se muselo spolehnout na bankovní půjčky, ovšem banky kvůli riziku už nechtějí půjčky prodlužovat,“ napsal podle televize premiér.

Smartwings nicméně rozsáhlé těžkosti popírá. “Smartwings byla před koronakrizí zdravou společností. Společnost Smartwings vykázala kladný hospodářský výsledek za účetní období 2018 a 2019,” reagovala na obsah premiérova dopisu mluvčí firmy Vladimíra Dufková.

Z výroční zprávy za rok 2018 skutečně vyplývá čistý zisk tři sta milionů, za loňský rok ještě firma údaje nezveřejnila.

Každopádně rozkrýt finanční toky mezi Smartwings a Babišovým Avia Prime mluvčí Dufková na žádost Neovlivní.cz odmítla. “Informace týkající se Linetech (Avia Prime) byly v médiích již komunikovány,” prohlásila. Konkrétní objem smluv ale nikde v médiích zveřejněn nebyl. Stejně reagovala mluvčí Dufková na dotazy, které se týkaly výše dluhů Smartwings vůči premiérově firmě.

A podobně zdrženlivá je i samotná skupina Avia Prime. “Naše smlouvy nám neumožňují zveřejňovat finanční podrobnosti o obchodech. Finanční aspekt naší spolupráce je však v souladu s tržními standardy před krizí i po ní,” reagoval na dotazy Neovlivní.cz šéf marketingu a PR opraváren Jakub Linda.

Jak Dufková, tak Linda tvrdí, že objem spolupráce je ve srovnání s jinými firmami vlastně zanedbatelný. “Linetech (Avia Prime) nám poskytuje v Polsku pouze tzv. traťovou údržbu a tato spolupráce je v porovnání s poskytovanou komplexní údržbou od Czech Airlines Technics, kterou vlastní stát, minimální,” říká Dufková a Linda ji doplňuje: “Smartwings představují méně než jedno procento podnikání Avia Prime po dobu kratší než několik po sobě jdoucích let.”

Jak už bylo výše uvedeno, zkontrolovat to nelze. Obě firmy data odmítají vydat a zveřejnit detaily spolupráce. Stejně jako samotný premiér, který na otázky Neovlivní.cz nereagoval.

Zdroj náhledové foto: Facebook Moniky Babišové