Kolonizátoři z Číny v zářijovém časopise Neovlivní.cz

Nejistý osud ministra Síkely, jak Agrofert vydělává na krizi, nová odhalení v Hlubučkově kauze a další čtení.

Milí čtenáři,

někdy se to tak sejde a v každém tématu, do kterého se pustíme, najdeme něco, co je vzájemně spojuje. Tentokrát popisujeme hned několik příběhů, které se dotýkají zlozvyku, co je spoustě z nás tak trochu vlastní.

Nepříjemné věci necháváme na poslední chvíli, problémy neřešíme, a teprve když to bouchne, zmobilizuje nás to k nějaké aktivitě. A stejné to zjevně mají i politici a úředníci.

Jen tak lze kupříkladu vysvětlit, jak je možné, že dlouhé roky tolerujeme, že se z České republiky stala kamionová republika. A když už jsme sem ty kamiony pustili, že nejsme schopni ochránit další řidiče kolem nich a vlastně ani samotným kamioňákům zajistit normální podmínky pro jejich práci. Nedávno jeden z nákladních vozů prorazil svodidla a v protisměru na dálnici zničil jednu celou rodinu. Přežila jen matka, její dvě malé děti a manžel umřeli. Není to přitom výjimečná nehoda, jenže nestalo se nic. A osobně si myslím, že se ani nestane, dokud nějaký tahač na dálnici nesmete školní autobus a nezemře tam dvacet dětí. Proč nám to stojí za to?

Nebo čínské kolonizační choutky. Před pěti lety jsme prvně psali, že je fakt rizikové pouštět firmy spojené s čínským komunistickým režimem do našich technologií. Překvapivě jsou tam dodnes a čínských kyberútoků naopak poslední měsíce ještě přibývá. Kromě politických proklamací však varování bezpečnostních složek ve skutečnosti nikdo neřešil. Jako bychom čekali, až nás Čína vypne.

A do třetice se jistý nechumelismus objevuje i při pohledu do politického zákulisí. Pomoc lidem v energetické krizi vzniká taky tak trochu až pod tlakem a na poslední chvíli. Přitom je to vedle vypořádání se s válkou na Ukrajině hlavní úkol nové vlády Petra Fialy, která bezmála před rokem odstavila od moci Andreje Babiše. Když to teď zkazí, končí. Jak si zatím vede? A co se odehrává za dveřmi Strakovy akademie?

Naopak někteří z nás neváhají ani vteřinu. Třeba takový Andrej Babiš, jehož holding zdražil snad ve všech odvětvích. Na jeho mítincích se odehrává zajímavý paradox: kritizuje Fialovu vládu za drahotu a současně těm samým voličům vytahuje peníze z kapsy, když jdou nakoupit do supermarketu jeho výrobky. Vážně jeho potraviny dnes stojí tolik co ty nejkvalitnější jen proto, že zdražily elektřina a plyn?

Rozhovor s Petrem Jáklem naopak dokládá, že to jde i bez protekcí. Bývalý judista uspěl u filmu v Hollywoodu jen díky své vůli, píli, jistému talentu a samozřejmě štěstí. Právě v září má premiéru jeho dlouho očekávaný, světovými hvězdami obsazený velkofilm o Janu Žižkovi.

Pevné nervy a pěkné babí léto vám přeji.

Vaše Sabina Slonková

Zdroj náhledové foto: Neovlivní.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email