Komárek a spol. Až třetina poslanců ANO má účast ve volbách nahnutou

O kandidátce hnutí ANO se sice bude rozhodovat skoro až za dva měsíce, už teď je ale v Babišově partaji znát krajní nervozita. V zákulisí se totiž naplno rozjel boj o to, koho hnutí ANO vyšle do podzimních voleb do sněmovny. Podle zdrojů Neovlivní.cz má zhruba třetina současných poslanců jisté, že už se na kandidátní listině neobjeví.

Martin Komárek, Jiří Holeček či Matěj Fitchner. Když se v politickém zákulisí hnutí ANO mluví o tom, kdo má opětovnou kandidaturu nahnutou, tato tři jména padají nejčastěji.

“Komárkova kandidatura je nejistá kvůli jeho vystupování v médiích, které vedení partaje hodnotí minimálně jako nešťastné. Nepomáhá mu ani to, že není právě nejpracovitější,” shrnul výhrady ke Komárkovi vysoce důvěryhodný zdroj blízký špičkám ANO.

Seriál o politických kampaních

politika_marketing_recnik
1. díl: Pohled do neznámé kuchyně ČSSD »
2. díl: ANO – Když neprodávají ideje, ale markeťáci »
3. díl: TOP 09 – Kampaň v režii pánů Poláčka a Kalouska »
4. díl: ODS – Pokus o restart s vyzkoušenými tvářemi »
5. díl: KDU-ČSL – Neviditelný lidovci. Mají vůbec kampaň? »

Holeček s Fichtnerem pak mají nejistou pozici proto, že v očích Andreje Babiše promarnili svoji šanci a pro veřejnost jsou prakticky neviditelní.

V tom ovšem nejsou sami. Mezi kriteria, která budou při sestavování kandidátek hrát roli, bude patřit právě četnost výstupů v médiích, ale také aktivita ve sněmovně, počet předložených zákonů a podobně.

“Vypadá to, že tak třetina současných poslanců už na kandidátce nebude. Oni se sice spoléhají na podporu místních organizací, ale to jim v praxi nijak nepomůže,” dodal již citovaný zdroj.

Oficiálně hnutí ANO ministra financí o jménech, která hodlá vyslat do podzimních voleb, veřejně diskutovat zatím nechce. Nejprve stranu čeká volba celostátních orgánů, která proběhne na celostátním sněmu na konci února. Následně pak mají být během března sestavené kandidátky.

Kromě výše jmenované trojice těch, co to mají nahnuté, už jsou známá jména poslanců, kteří naopak mají kandidátku v podstatě jistou. Je mezi nimi podle stejných zdrojů z ANO šéf klubu Jaroslav Faltýnek, jeho stín Jan Volný, Ivan Pilný, Bohuslav Chalupa, Jiří Zlatuška, Radek Vondráček či Martin Kolovratník.

Známé tváře z plakátů, na které Babiš nalákal voliče v minulých volbách, mají letos nahradit lidé, jejichž loajalita je roky prověřená. A to díky jejich angažmá v holdingu Agrofert. Na kandidátku totiž míří další várka Babišových zaměstnanců.

Pokud by Babišovo hnutí očekávaný úspěch ve volbách dokázalo přetavit i v opětovnou účast ve vládě, může s ministerským křeslem počítat současný ministr životního prostředí a bývalý Babišův manažer Richard Brabec, ministr obrany Martin Stropnický a ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

“Ťok už ministrem dopravy nebude, nechce to ani hnutí ani on. A s Karlou Šlechtovou to nevypadá, že by se šlo dohodnout,” popsal již citovaný vysoce důvěryhodný zdroj z ANO.