Komentář: Abychom se neuodkládali k osvícené diktatuře

Bývalý státní úředník a šéf vládní agentury Ondřej Votruba odhadluje, jak funguje úřednický aparát v politických kauzách.

Víte, co mají společného ministerstvo pro místní rozvoj, soudní znalec v oboru vodní hospodářství a městský státní zástupce?

Zlé jazyky by řekly, že sponzora, ale protože důkazy chybí, jediná odpověď je objektivně a bez diskusí správná: všichni tři mají rádi odklady. Doslova je milují!

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které mělo do 8.9. poslat do Bruselu odpověď na to, jak zlepšilo opatření proti střetu zájmů, právě zaslalo Evropské Komisi (EK) žádost o odklad o 60 dnů. Tedy do listopadu. To už totiž bude po volbách.


Ekologická havárie na Bečvě Foto: Michal Přikryl

Soudní znalec Jiří Klicpera žádal o odklad několikrát a podařilo se mu skoro nemožné: zprávu o původci havárie, jejíž vinou uhynuly tuny ryb v řeče Bečva, odevzdal až po tolika měsících, že už jsou volby na dohled a pokud se vůbec někdo bude zabývat pokusem místních rybářů, kteří s pravděpodobností hraničící s jistotou prokázali, že Klicperův posudek je nesmyslný, do voleb se tento názorový nesoulad určitě nevyřeší.

A konečně co se městského státního zástupce týká, ten rovněž dělal maximum proto, aby nemusel do voleb padnout jeho druhý závěr v kauze Čapí hnízdo. Stále odkládal a odkládal, a světe div se, poslední den naposledy odložené lhůty kauzu vrátil k došetření policii. Ta sice plánuje výslechy svědků, u kterých bylo známo, že chtějí nově či znovu svědčit, už měsíce, ještě během září, ale času do voleb už zbývá příliš málo a složité kauzu uzavřít už by měl i kvalitní a nestranný státní zástupce, o Jaroslavu Šarochovi nemluvě.

Může toto být náhoda?

Ne. Na takové náhody nevěřím. Je zcela zjevné, že jde o „procesní zdržování“ ve prospěch těch, o jejichž pověst, peníze nebo svobodu jde. Strategie, jakou běžně používají u soudů zločinci.


ČTĚTE TAKÉ: Kauza Babišova syna. Co policie “ztratila” ze spisu


V našich životech existují určité lhůty či předěly, které je rozdělují na přísně oddělené části „před“ a „po“, kdy se v přelomu hodně věcí mění. Zaměstnanec může být ještě poslední den zkušební lhůty vyhozen okamžitě a bezdůvodně, ale hned další den už má značnou ochranu zákoníku práce. Přihlášku do tendru na výstavbu jaderné elektrárny v hodnotě stovek miliard korun můžete podat ještě v den uzávěrky podávání nabídek, zatímco další den už máte smůlu, ať se budete jmenovat Westignhouse nebo KEPCO. A maraton na olympiádě můžeme běžet, když splníte kvalifikační limit dvě a čtvrt hodiny. Jinak máte smůlu a budete sledovat závod jen u televize.

A přesně to samé platí o předělu, který se jmenuje Volby do Poslanecké sněmovny Parlamestu České republiky. Co se potvrdí předem, bude mít vliv na výsledky, a co až potom, vliv už mít nebude žádný. Jde tu o strašně mnoho.

Je skoro jisté, že český premiér je ve střetu zájmů (čímž přijde celé Česko o nějaké dotace a také o desítky miliard z Fondu obnovy – EK teď ty peníze podmínila vyřešením střetu zájmů), ale pokud o ty peníze fyzicky nepřijdeme do voleb, je Andrej Babiš asi zachráněn. Je pravděpodobné, že vyšetřování ekologické havárie na Bečvě je cinklé kvůli podezření vůči firmě Deza ze skupiny Agrofert, kterou i přes svěřenecké fondy ovládá český premiér, ale pokud to nebude potvrzené soudem před volbami, Andrej Babiš je asi zachráněn. Je pravděpodobné, že budoucí premiér spáchal dotační podvod v kauze Čapí hnízdo, ale pokud nebude definitivně poslán před soud ještě před volbami, je Andrej Babiš asi zachráněn. A tak by se dalo pokračovat i s mnoha dalšími kauzami.

Skalní Babišův fanoušek by na to asi řekl, že to je kampaň před volbami a že pokud se skutečně stalo něco nepatřičného, tak se to přece vyřeší i po volbách. Vždyť dokonce i předseda Poslanecké sněmovny (třetí nejvyšší ústavní činitel!) Radek Vondráček před časem řekl, že se trestní stíhání Andreje Babiše může o pár let odložit – na dobu, až nebude premiér. To se opravdu těžko komentuje. Ani soudní usvědčení prezidenta Zemana ze lhaní nemá tak strašný dopad na všeobecnou důvěru v právní stát a to, že jsme si všichni rovni jako tato Vondráčkova slova.

Asi každý vidí to A, že Babiš všude mlží a odkládá proto, aby se před volbami neobjevila negativní publicita a on je kvůli tomu třeba neprohrál. Měli bychom ale vidět i to B, že Babiš si věří, že po volbách bude hledat cesty k tomu, aby spravedlnosti unikl navždy a není vyloučené, že se mu to podaří. Nejde „jenom“ o to, že by to později mohl dotáhnout až na prezidenta a tím získat imunitu, ale i to, že z mocenské pozice může spoustu věcí ovlivňovat, zastrašovat a podobně. Ono to chce totiž projevit dost osobní odvahy vzdorovat příkazům nadřízených, pokud jde přímo o osud premiéra. Úředníci to nemají jednoduché a mnozí podlehnou. Nejde totiž jen o odvahu, někde jde i o reputaci, o hypotéku, o živení rodiny atd. A stačí jen jednou poslechnout takový nezákonný příkaz zhora, a už se vezete, jelikož jste vydíratelní…

Těm, kteří stále ještě věří Babišovi: fakt vám nebude vadit jeho diktatura (i když vy byste ji asi dnes nazvali osvícenou)? Nepřišlo by vám třeba, že z vás takhle tak trochu dělá blbce?

Autor pracoval deset let ve státní správě včetně zhruba roku na ministerstvech, která řídilo hnutí ANO. Řídil také CzechInvest.

Zdroj náhledové foto: Michal Přikryl

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email