Kometa ve Zbrojovce: Nové eso v žebříčku vlivu ve sportu

I v českém sportu, kde je člověk zvyklý na ledacos, je to unikát. Dva klíčové kluby druhého největšího města vlastní jeden muž. Bývalý hokejový reprezentant Libor Zábranský se stává po brněnské Kometě i majitelem fotbalové Zbrojovky. Už teď je tak jisté, že se objevil nový významný hráč nejen na poli sportu.

„Nechci dělat kompromisy a nesnáším prohry. Jakékoli.“ Tyhle věty pronesl Libor Zábranský v roce 2013 v rozhovoru pro regionální Deník.

Libor Zábranský. Zdroj: HC Kometa Brno

Přesně jej vystihují.

O jednu dekádu později se bývalý hokejový obránce s tvrdou střelou a bezmála dvěma metry stává majitelem dvou významných sportovních klubů v Brně. Ke slavné hokejové Kometě, kterou vlastní už pár let, letos v dubnu přikupuje fotbalovou Zbrojovku. Přebírá 80% podíl v klubu, detaily ještě dotahují právníci. Podle kuloárních informací však dosavadní většinový vlastník Zbrojovky Václav Bartoněk klub i vzhledem ke špatné kondici prodává spíše za jednotky milionů korun. Pro Zábranského, který se dosud spoléhal na podporu města i na sponzory, bude otázka financování Zbroovky klíčová. Hokejový boss může využít své dosavadní zkušenosti jen částečně, přece jen se ve fotbale pohybují jiní bafuňáři – a většinou i jiné firmy.

Každopádně nákupem posílil svůj vliv nejen ve sportu, v němž už dnes jednoznačně patří mezi ty nejmocnější funkcionáře na jižní Moravě, ale také vliv společenský.

ZBLÁZNIL SES?

Na začátku jeho kariéry sportovního funkcionáře to tak ovšem nevypadalo. Majetkový vstup do skomírající Komety mnozí viděli jako čiré bláznovství. Rozmlouval mu to třeba o generaci starší hokejista a pozdější podnikatel Jaroslav Medlík, který coby dlouholetý činovník moc dobře věděl o finanční kondici klubu.

„Pan Medlík, který mě znal odmalička, se mě na schodech Ronda zeptal, jestli jsem se nezbláznil. Že chci všechny peníze utopit v Kometě. Řekl jsem: Pane Medlík, já věřím, že to zlomím,“ vyprávěl Zábranský později.

Vypadalo to ale beznadějně. Do vedení zadlužené Komety nastoupil před dvaceti lety, jen pár měsíců po ukončení hráčské kariéry. Klub se tehdy potácel na hraně druhé a třetí nejvyšší hokejové soutěže. Zábranský v Kometě získal 20% podíl. V hlavě měl od počátku tři velké cíle, které po letech zmaru v hokejovém Brně mohly působit jako naprostá naivita. Za prvé: klub oddlužit a dostat do extraligy. Za druhé: získat titul. A konečně: začít stavět nový, větší stadion.

A uspěl. Splnil všechno, k čemu se zavázal. S Kometou získal titul jako manažer, majitel, a dokonce i jako trenér. A zcela jistě uspěl i díky své povahové výbavě.

Libor Zábranský má pověst divočáka. Přiznal, jak v počátcích své druhé kariéry v hokeji házel mobilem. „První sezonu jsem rozbil asi 11 mobilů. Když jsem s někým telefonoval a cítil, slyšel, že jsou to další z vykuků a podvodníků, tak jsem to musel ventilovat dál,“ vysvětloval.

Z mnoha situací, které redakci popsali svědci, je zřejmé, že je Libor Zábranský také zarputilý, neústupný a nekompromisní. Má svou jasnou vizi a taky velké ego: sice si vyslechne názory ostatních, ale jede si svou.

Ví se o něm také, že je pověrčivý. „Nevěřím na náhody, nic není náhoda,“ říká k tomu sám.

A po hokejové Kometě chce teď totéž zopakovat se Zbrojovkou. Ani ta na tom není dobře, aktuálně se potácí ve druhé lize.

Má Libor Zábranský šanci uspět? Proč to umí s politiky? A jaké je jeho aktuální postavení v žebříčku vlivu ve sportu? Detaily přináší aktuální vydání časopisu Neovlivní.cz. PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: HC Kometa Brno

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email