Komise k odchodu Šlachty chce další čas. Výsledky pátrání ale nejsou žádné

Sněmovní vyšetřovací komise, která má odhalit souvislosti kvapné policejní reorganizace a následného odchodu šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty od policie, požádá o prodloužení svého mandátu. Vyslechla sice všechny klíčové aktéry, jasno si ale v případu dosud neudělala. Důkazy v příběhu chybí, policejní reorganizace nadto stále slouží jako klacek v bitvě mezi ČSSD a ANO o ovládnutí strategických vyšetřujících úřadů v zemi.

Komise tak má nakročeno k tomu, aby se zařadila po bok většiny předchozích vyšetřujících orgánů Sněmovny. Ty – až na výjimky – nikdy nic zásadního nevypátraly.

“Budeme žádat o prodloužení termínu, do kdy máme předložit závěrečnou zprávu. A to do konce ledna příštího roku,” uvedl jeden z členů komise, která znovu zasedne v úterý v devět hodin ráno.

K tomuto tématu

valka_o_policii_infografika
» Exkluzivně: Kamarád z Ostravy. Co má Šlachta na policejního prezidenta
» Rozhovor: Sám jsem zjistil, jaký je spoleh na sliby politiků, říká exšéf operativců
» Grafika: Stručný průvodce válkou o policii 
» Kubiceho zpráva II ? ÚOOZ jde po vedení policie
» Přehledně: Oč jde politikům v kauze Roberta Šlachty
» ANO rozehrálo mocenský boj s ČSSD o speciální složky policie

Plány na prodloužení termínu pak bez bližších podrobností potvrdil i předseda komise Pavel Blažek (ODS).

Průtahy zdůvodňují členové komise tvrzením, že jde o složitou problematiku, která si žádá důkladné výslechy a studium stovek dokumentů. Některé ze svědků chce navíc komise vyslechnout znovu.

Pro podporu tvrzení Roberta Šlachty a jeho exnáměstka Jiřího Komárka, podle nichž šlo ministrovi vnitra Milanu Chovancovi a policejnímu prezidentovi Tomáši Tuhému o likvidaci ÚOOZ a použili k tomu jako záminku reorganizaci, zatím ale komise nezískala jediný důkaz. Redakce Neovlivní.cz přitom už v červnu (zde ») upozornila, že Robert Šlachta nemá “nabito”.

Komárek se Šlachtou přitom tvrdili, že Tuhý je krom jiného podezřelý z úniku informací ze živých kauz. Důkaz ale nepředložili. A nemá jej nyní ani komise.

“Na stíhání to stačit nebude. Můžou mít třeba stokrát pravdu, ale důkazy se v takových věcech obstarávají velice těžko. Tady je to prostě “jen” podezření,” uvedl už v červnu pro Neovlivní.cz vysoce důvěryhodný zdroj obeznámený s případem.

Zákulisním hráčům, kteří za sociální demokracii a ANO tahají za nitky, se přitom už podařilo celý případ “rozvařit”. Obě strany přicházejí s dalšími a dalšími důkazy, kterými podporují buď teorii, že Chovanec s Tuhým jsou zločinci a bojkotují boj s korupcí (názor ANO) nebo verzi, že se Šlachta a spol. “utrhli ze řetězu” a začali falšovat důkazy, aby obhájili své teorie spiknutí (názor ČSSD).

Nejnověji se rozšířila spekulace, že vyšetřování kolem Tuhého a možného úniku informací rozjela policie na základě chybného a možná i zfalšovaného dokumentu. A posvětili to státní zástupci z olomouckého týmu Ivo Ištvana. Jak už je v tomto příběhu pravidlem, jednoznačný a nezpochybnitelný důkaz opět nikdo nepředložil. Každopádně rozjelo se vyšetřování proti Ištvanovi a jeho lidem, které podporují lidé spojení s ČSSD. V barvách ANO se zase jeho spojenci snaží vystrnadit z postu šéfa policie Tomáše Tuhého.