Komise ke střelci: Tentokrát to může být pro policii a Rakušana špatné

Půl roku po vraždění na filozofické fakultě vyplouvají na povrch polopravdy či rovnou lži, které o své práci šířila policie. Nově vzniklá sněmovní vyšetřovací komise zcela výjimečně může přinést průlom v případu.

Sněmovní vyšetřovací komise patří odjakživa ke koloritu sněmovny. Stejně jako fakt, že jejich práce málokdy něco změní a už vůbec nevyústí v potrestání konkrétních jedinců.


Foto: Alena Lom / Shutterstock.com

Další komise vznikla včera a zabývat se má okolnostmi, za nichž v prosinci policii unikl hledaný student David Kozák. A následně postřílel čtrnáct svých spolužáků a pracovníků filozofické fakulty Karlovy univerzity.

Narozdíl od těch předchozích komisí mají tentokrát poslanci trumfy v rukou. A dali jim je do rukou sami velící důstojníci policie.

Od začátku totiž vystavěli svoji obhajobu na tvrzení, že hledali sebevraha a nikoli potencionálního vraha. Tvrdili to navzdory jasným faktům.

Že jejich verze nesedí, jsme detailně popsali v lednovém časopise Neovlivní.cz. “Dvě hodiny před prvními výstřely na univerzitě, ve 12:47, našla hlídka v domě mrtvého Kozákova otce. Na první pohled bylo podle zjištění Neovlivní.cz zřejmé, že leží v kaluži krve, vedle něj byla sekera a ve sklepě po pár minutách hlídka našla podomácku vyrobenou bombu.


ČTĚTE TAKÉ: Digitální stopa o budoucí masové střelbě existovala deset dní. Nikdo si ji nevšiml


Přesto policie dodnes trvá na tom, že z toho nešlo odvodit střelcovy úmysly. Argumentuje tím, že lékař kvůli hrozícímu výbuchu v domě nemohl tělo otce prohlédnout a policejní hlídka sama nemohla určit, že byl zavražděný. To, že leží v kaluži krve po třech střelách do hlavy, ale vidět musela. Bez toho, že by byli policisté těsně u něj a zkontrolovali mu tep, nemohli s jistotou konstatovat smrt, kterou nahlásili.

Do záznamů hlídka výslovně uvedla, že příčina smrti není známa. O kaluži krve ani slovo. Jestli si to policisté následně mezi sebou řekli, to záznamy nezmiňují a jasné to není.

A policie proto oficiálně tvrdí, že vraždu měla potvrzenou až mnohem později. „Teprve v 16:12 je potvrzena informace, že muž zemřel násilnou smrtí, zastřelením,“ zopakoval v půli ledna policejní prezident Martin Vondrášek,” napsali jsme.

Teď SeznamZprávy přinesly důkaz, že policie skutečně věděla, že na fakultě hledá možného vraha a nikoli sebevraha. Dokládají to oficiální úřední záznamy dvou policejních hlídek, které Kozáka na fakultě hledaly. Příslušníci obou hlídek do záznamů výslovně napsali, že je podezřelý z vraždy otce. A přidali hodnocení ohledně jeho nebezpečnosti.

“Podle dalších informací by se mělo jednat o psychicky narušeného člověka, který je zároveň držitelem několika zbraní,” stojí v citovaném policejním záznamu.

Vyšetřovací komise si na rozdíl od rodin obětí a novinářů může vyžádat kompletní záznamy, které policie k případu shromáždila. A policie je musí vydat. Minutu po minutě.

Pak už šéf policie Martin Vondrášek těžko bude moci tvrdit, tak jako dnes: „Prosím, abyste rozlišovali, co policisté ty tři hodiny předem měli a mohli vědět, a srovnávali to s tím, co víme dnes.“

Další reputační šrám policie utrpěla ve chvíli, kdy se fakulta distancovala od závěrů policejního vyšetřování. A dokonce zpochybnila policejní verzi, že škola nebyla přítomné hlídce schopna bezprostředně přehrát kamerový záznam, který zachytil Kozákův vstup do budovy.

Pro ministra vnitra Víta Rakušana, který policii stále hájí a nepřipustil jediný přešlap, je to problém.

Dnes už totiž máme kromě faktů i jasný důkaz, že policie věděla, že David Kozák je extrémně nebezpečný. Co dalšího ještě věděla a veřejnosti tají?

Alena Lom / Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email