Komise neproplatí analýzu k vymáhání dotace na Čapí hnízdo

Úředníci středočeského dotačního úřadu již několik měsíců řeší, zda budou vymáhat po firmách ze svěřenského fondu Andreje Babiše dotaci na Čapí hnízdo. Přestože OLAF již vydal rozhodnutí, že šlo o podvod, dotační úřad si nechává zpracovat externí právní analýzu, jestli skutečně mají dotaci žádat zpět. Analýza má stát kolem milionu korun a dotační úřad ji chce proplatit z evropských fondu. Jenže podle informací Neovlivní.cz Evropská komise takové výdaje platit nebude.

Informaci o tom, že je projekt z pohledu evropského práva podvodem, zpronevěrou a porušením předpisů dostali úředníci přímo od orgánů Evropské komise již zkraje roku. Přesto středočeský úřad doteď nerozhodl, jestli a v jaké výši bude dotaci vymáhat zpět.

Jak jsme popsali minulý týden, při dalších průtazích hrozí první promlčecí lhůta. Pokud by dotaci nezačali úředníci vymáhat do října tohoto roku, nemohla by již zahájit Evropská komise řízení s Českou republikou ohledně možné nedovolené veřejné podpory. Ta by měla spočívat v tom, že by úřad podvodnou dotaci nevymáhal a tím by zvýhodnil příjemce dotace oproti konkurenci.

Kontext:

» Otálení úřadů: Nedovolená podpora v kauze Čapí nízdo
» Blíží se první promlčení Čapího hnízda
 » Murínem to nekončí. Odchod řeší i policisté z kauzy Čapí hnízdo
 » Investigativní speciál: Všechny větvičky Čapího hnízda

Právní analýza, která by podle informací úředníků měla být rozhodující pro to, jestli úřad bude peníze vymáhat, připravují dvě advokátní kanceláře – Holec, Zuska & Partneři a BRODEC & PARTNERS. Smlouva byla podepsána 15. 3. tohoto roku. Maximální možná hodnota plnění bude 968 tisíc korun včetně DPH.

Na dotaz Neovlivní.cz, kdo bude analýzu platit, ředitel Munia odpověděl, že „právní služby jsou způsobilým výdajem hrazeným z operačního programu Technická pomoc, ze kterého je činnost Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Střední Čechy financována.” Jinými slovy bude peníze nárokovat u Evropské komise, která by je podle názoru českých úředníků měla proplatit.

Tato skutečnost je potvrzena i textem, který lze nalézt na úvodních stránkách úřadu. V letech 2018-19 je s finanční podporou Evropské unie na Úřadu Regionální rady Střední Čechy realizován projekt “Zajištění kapacit na ukončování regionálního operačního programu regionu soudržnosti Střední Čechy v letech 2018-19”, díky němuž je zajištěno jeho fungování na uvedené období.

Problém je však v tom, že projekt Čapí hnízdo na začátku tohoto roku vyjmula Česká republika prostřednictvím Ministerstva financí z evropského financování. Je tedy logické, že by měla být na národní úrovni urychleně vymožena zpět a EU by již s projektem neměla mít nic společného.

Podle zjištění Neovlivní.cz Evropská komise peníze na  analýzu neposkytne. “Z programu Technická pomoc nelze hradit jakékoliv právní poradenství u projektů, které nejsou financovány z evropských fondů. Stejně tak není možné platit výdaje, které se vyskytly po ukončení programu ve středních Čechách,” stojí  jednom z unijních stanovisek, které má redakce k dispozici. Středočeský dotační program byl finálně uzavřený k 28. únoru tohoto roku.

Výdaje, které se budou týkat zadané právní analýzy tak nemohou a nesmí být zahrnuté v žádné žádosti o platbu z evropského rozpočtu.

Co tedy vyplývá ze závěru Bruselu, který má Neovlivní.cz k dispozici? Pokud dotační úřad za právní analýzu zaplatí a bude peníze nárokovat z evropských peněz, mohl by se tím sám dopustit žádosti o neoprávněný výdaj a dostat se do problému s evropskými i českými pravidly pro dotace a dotační podvod.

Peníze tak bude muset pravděpodobně ředitel dotačního úřadu Munia získat od středočeského krajského úřadu. Jednou z dalších možností je, že se právníci vzdají honoráře, nebo bude analýzu muset ředitel Munia zaplatit ze svého.