Komu stát v krizi pomohl? To je tajné

Ministryně financí Alena Schillerová tvrdí, že stát celkově vydal na podporu ekonomiky kvůli epidemii 1,2 bilionu korun. Což jsou více než dvě třetiny příjmů státního rozpočtu pro rok 2020. Podnikatelé si ale stěžují, že žádná pomoc nedorazila. Požádali jsme státní rozvojovou banku o detaily komu a kolik přesně stát poslal peněz.

Stát připravil pro pomoc podnikatelů a živnostníků hned několik programů. Od půjček, přes záruky až po jednorázové příspěvky.

Když ale redakce Neovlivní.cz požádala o zpřístupnění konkrétních dat, narazila na bariéru mlčení. A to i přesto, že jde o veřejné peníze.

“Tyto údaje není možné sdělit, protože podléhají bankovnímu tajemství dle zákona č. 21/1992 Sb., o bankách, kterým se řídíme. Jsme totiž bankovní institucí s licencí České národní banky,” uvedla Marie Lafantová z ČMZRB.

A dodala: “Nicméně klienty, od nichž máme souhlas k medializaci, průběžně zveřejňujeme na našich sítích.”

Ještě dnes ráno byly na webových stránkách ČMZRB uvedeny jen dvě firmy. Nic víc.

Rozvojová banky už minulý týden uvedla, že většinu žádostí o pomoc v rámci programu Covid I zamítla. Firmy podle banky nesplnily podmínky. Jak ale potvrdily redakci neúspěšné firmy, často se ani nedozví, kde udělaly chybu.  Banka jim totiž pošle obecný seznam několika možných důvodů, proč žádostem nevyhovuje.

K 16. dubmu ČMZRB na úvěrech v rámci COVID I vyplatila podle svých dat půl miliardy korun. V rámci COVID II banka zaručila ke stejnému datu úvěry komerčních bank v objemu 1,3 mld. Kč.

V minulých dnech pak vyšlo najevo, že třeba pražští podnikatelé mají smůlu. Program Covid Praha byl vyčerpán za osm minut.

V programu Antivirus ministerstva práce a sociálních věcí zase někteří žadatelé po týdnech nečinosti úřadů zjistili, že jejich žádost byla omylem sloučena k jiné od jiné firmy a obě měly jedno ID. Vyřízena tak byla jen jedna žádost. Tu druhou museli podnikatelé podat znovu.