Končí další Babišova prémiová řeznictví

Poté, co zkraje dubna musel Agrofert uzavřít provozovnu Pražského řeznictví v Holešovicích, stejný osud nyní potkal i další dvě prodejny. Koncept prémiového řeznictví v Praze neuspěl. Otevřený zůstává jen jeden obchod na pražských Vinohradech. I ten je ale na pokraji krachu. Holding ze svěřenského fondu premiéra jedná o převzetí celého projektu.

Někdo nepostavil ani psí boudu, jak často svým kritikům vzkazuje premiér Andrej Babiš, někomu zase zjevně nejde podnikání bez dotací. Agrofert z Babišova svěřenského fondu musel zavřít už tři z čtyř provozoven prémiového řeznictví. Důvodem je nezájem lidí.

“Projekt nesplnil naše očekávání,” zdůvodnil konec tří prodejen mluvčí holdingu Karel Hanzelka.

Jako první skončilo Pražské řeznictví v Holešovicích. Následovaly provozovny na Ohradě a Na Poříčí.

Konceptem provozoven Pražské řeznictví koncern Agrofert cílil na movitější klientelu, která vyžaduje kvalitu. Ceny byly také ve zcela jiné kategorii, než za jaké lze běžné výrobky z holdingu koupit v supermarketech.

Řeznictví nabízelo prémiové zboží z produkce holdingu. Běžný spotřebitel ale na první pohled nezjistil, že nakupuje u Babiše. Nikde na obchodě to napsané nebylo. Jako provozovatel byla uvedena firma PMU, o níž normální člověk neví, že ji stoprocentně vlastní Agrofert.

Právě hospodaření firmy PMU ukazuje, že se projektu nedaří. Firma, která ve svých výročních zprávách zdůrazňuje, že funguje bez dotací, se loni propadla do ztráty. Ze zisku 18 milionů v roce 2017 se loni stala pětimilionová ztráta.

Zaměstnanci Pražského řeznictví dnes tvrdí, že jim byly letos i kráceny výplaty. “Provozovna v Holešovicích byla ztrátová měsíčně sto až sto padesát tisíc. Lidi tam prostě nechodili,” uvedl jeden ze zaměstnanců.

Nakolik bylo riskantním krokem otevřít jednu z prodejen právě v pražské čtvrti Holešovice, která složením svých obyvatel není Andreji Babišovi nakloněna, se ukázalo hned v prvních dnech provozu. Obchod byl v podstatě nepřetržitě prázdný, lidé v něm nenakupovali. Přitom jiné prodejny v Holešovicích, které prodávají také dražší potraviny, fungují bez větších potíží.

A jak říkají zaměstnanci holešovického Pražského řeznictví, ještě se museli potýkat s lidmi, kteří jim kvůli majiteli spílali. “Chodil tam jeden, který skoro každý týden vylepoval hanlivé plakáty o Babišovi,” dodal již citovaný zaměstnanec prodejny.

Nakonec se ukázalo, že nejde jen o hipsterské Holešovice. Nezájem lidí provázel i další provozovny.