Končí náměstek rozvědky, co o sobě tvrdil, že je Babišův muž

Dlouholetý zpravodajec a policista Radek Musílek měl loni nakročeno k tomu, aby se stal šéfem civilní kontrarozvědky BIS. Dostal se do přízně svého známého, premiéra Andreje Babiše, podnikl kroky proti svým některým kolegům ve zpravodajské komunitě… A nakonec stejně musel skončit. Z postu náměstka civilní špionáže podle zjištění Neovlivní.cz odchází a ředitelem BIS se minimálně prozatím nestane.

“Ticho, ticho!! Volá mi Babiš.” Takové věty loni opakovaně zazněly na poradách vedení civilní rozvědky ÚZSI, kde je podle účastníků pronášel Radek Musílek. Náměstek této tajné služby se svými vazbami na současného premiéra nijak netajil, naopak je dával na odiv. Popsali jsme zde.

Radek Musílek se záhy stal jedním z kandidátů na post šéfa civilní kontrarozvědky BIS – služby, která má největší pravomoci vůči občanům, operuje a sbírá informace na území České republiky. BIS je také často v rámci politického soupeření úřadem, o jehož ovládnutí je velký zájem.

Kontext:

» Vláda v demisi: Ať tajné služby odposlouchávají občany déle
» 2015: Původní sestava bezpečnostní pavučiny Andreje Babiše
» Tajné služby jako rukojmí ve válce politiků
» Ticho, volá mi Babiš. Nové jméno v bezpečnostní síti AB

Jenže Musílek nakonec neuspěl. Andrej Babiš mu vytoužený post nesvěřil a zatím v čele služby ponechává spojenci oceňovaného Michala Koudelku.

Radek Musílek podle informací Neovlivní.cz s počátkem letošního roku odchází i z postu náměstka civilní rozvědky ÚZSI, kam byl instalovaný coby Babišův člověk. “Už je rozhodnuto, skončil,” potvrdil vysoce důvěryhodný zdroj ze zpravodajské komunity.

Proč upadl Musílek u premiéra v nemilost a nestal se ředitelem BIS, to se redakci zatím hodnověrně zjistit nepodařilo. Neosvětlil to ani on sám, s médii nekomunikuje. Každopádně jeho odchod z rozvědky podle všeho souvisí s tím, že se službu po několikaměsíční pauze znovu podařilo ovládnout sociálním demokratům. A to poté, co vnitro, pod které rozvědka formálně spadá, v druhé Babišově vládě řídí právě lídr ČSSD Jan Hamáček.

A Musílek se u ČSSD nezapsal právě dobře. Výrazným způsobem totiž loni zasáhl do kauzy s politickým přesahem – šlo o vyšetřování údajných hospodářských machinací uvnitř rozvědky, jehož součástí byly i nadstandardní vazby některých důstojníků směrem k ČSSD. Premiér Babiš dokonce tvrdil, že někteří z nich měli prsty v jeho odposlouchávání na zakázku ČSSD. Inspekce služby nicméně vyšetřování uzavřela s tím, že se trestný čin nestal, a v tu chvíli zasáhl Musílek. Případ předal státnímu zástupci a vyšetřování se tak rozjelo na plné obrátky.

Jenže trvá to už přes půl roku a výsledek zatím žádný. Nikdo nebyl obviněn a je nejisté, zda se tak vůbec stane. “Jelikož je věc ve zvláštním zákonem utajovaném režimu, nelze cokoli komentovat,” odmítá vrchní pražská žalobkyně Lenka Bradáčová odpovědět na otázku, zda se případ chýlí k nějakému závěru.

Každopádně politici ČSSD a lidé uvnitř služby Musílkovi jeho iniciativu nezapomněli. A při nejbližší příležitosti se ho zbavili.

Zatím není známo, zda se o něj Andrej Babiš postará. Jisté je, že Musílek patří do jeho bezpečnostní sítě . Oba muži se znají už roky.  V minulosti spolu podle informací Neovlivní.cz komunikovali kvůli privatizaci státního podílu ve společnosti Unipetrol, o kterou miliardář usiloval. A kvůli němuž čelil podezření z korupce (to se dodnes neprokázalo).