Končí Sobotkův klid, proces kvůli levnému prodeji OKD je na spadnutí

Veřejný proces v kauze nevýhodné privatizace firmy OKD, která roky vrhá stín na kariéru současného premiéra Bohuslava Sobotky, se přiblížil. Deník Neovlivní.cz zjistil, že se soudci po měsících průtahů konečně dohodli, kdo bude případ projednávat.

Privatizace severomoravské černouhelné společnosti proběhla v roce 2004 pod taktovkou tehdejšího ministra financí – Sobotky. A podle vyšetřovatelů byla pro stát velmi nevýhodná. Obžalobě dnes čelí dva bývalí úředníci Fondu národního majetku Pavel Kuta a Jan Škurek a odborný znalec Rudolf Doucha, kteří podle státního zástupce způsobili státu škodu 5,7 miliardy korun. Doucha údajně ocenil doly na mnohem méně, než byla jejich skutečná hodnota. A Kuta se Škurkem navrhli vládě privatizaci OKD za výrazně podhodnocenou cenu. Všichni tři vinu popírají.

Státní zástupce podal obžalobu vloni. Soudy se však dlouhé měsíce nemohly shodnout, kdo bude případ projednávat. Rozhodl až nyní pražský vrchní soud. Podle neoficiálních informací deníku Neovlivní.cz odeslal spis na Obvodní soud pro Prahu 2, který by měl případ v dohledné době projednat.

Obžalovaní Doucha, Škurek a Kuta jsou však jen “pěšáci”, kteří prodej OKD takzvaně administrovali. Policie šla od začátku po mnohem větších rybách. Prověřovaný byl především Sobotka, respektive jeho role v celé transakci. Detektivové si dokonce nechali vypracovat analýzu, která měla rozkrýt odpovědnost současného ministerského předsedy i jeho tehdejších vládních kolegů.

Sobotka, ani nikdo jiný z vlády ovšem nakonec obžalováni nebyli. Státním zástupcům chybějí důkazy, že by se v případu dopustili trestného činu.

Spis však obsahuje řadu informací, které jsou pro Sobotku velmi nepříjemné. A které dokazují, že se jeho úřad tehdy dopustil řady zásadních chyb.

Předně: OKD prodal výrazně pod cenou, ač měl šanci na “nápravu”. Ukázalo se totiž, že ve chvíli, by měl stát díky stížnosti u Evropské komise možnost prodejní cenu za doly znovu zvážit a přimět kupce k jejímu navýšení, Sobotkovo ministerstvo nechalo původní prodejní cenu obhájit. Do Bruselu putoval pod hlavičkou “Bohuslav Sobotka, 1. místopředseda vlády” posudek s neúplnými informacemi. Dokumenty ve vyšetřovacím spise nadto ukazují, že jej ministerstvo nechalo vypracovat kupcem OKD. Konkrétně jeho advokáty z AK Pokorný, Wagner & spol., kteří neměli zájem nízkou privatizační cenu zpochybnit.

V této kanceláři Sobotka dříve pracoval. A jejím spolumajitelem je jeho blízký přítel Radek Pokorný.

Ministerstvo financí, které nyní drží Andrej Babiš (ANO), před rokem přiznalo, že úřad v minulosti Evropskou komisi skutečně obelhal. Jednoduše dodal takové “podklady”, aby EK obchod schválila. “Evropská komise v roce 2011 nijak nepřezkoumávala informace, které jako reakci k otázce privatizace OKD obdržela od České republiky. Nyní zjištěné skutečnosti ukazují, že tyto informace byly zavádějící, či dokonce nepravdivé,” uvedl loni mluvčí úřadu Marek Zeman.

Tím fakticky ukázalo na dva velmi mocné muže současnosti: premiéra Sobotku (ČSSD) a vládce zákulisí, právníka Pokorného.

Sobotka všechny otázky na OKD odráží tvrzením, že privatizace byla v pořádku. “V době privatizace nebyl posudek na cenu OKD zpochybněn. My jsme neměli žádné informace ani signály, že by znalec neodvedl práci dobře. Mám čisté svědomí,” prohlásil před časem Sobotka.