Konec chytrých laviček. Praha přezkoumá projekt Smart City

Nová koalice, která se chystá převzít vládu nad Prahou, hodlá přezkoumat směřování stamilionového projektu Smart City. Vizionářská agenda se v Praze do značné míry smrskla do symbolů jako chytré lavičky, lampy a předražené wifi spojení v lanovce na Petřín. A odcházející radní kvůli tomu čelili ostré kritice odborné veřejnosti. Zdeněk Hřib, pravděpodobný nový primátor za Piráty, slibuje, že časy laviček skončily.

Je to jedna z prvních věcí, na kterou se Piráti po vstupu do vládní koalice v Praze zaměřili: účelnost stovek veřejných milionů vynaložených do projektů Smart City.

Ty mají usnadnit život obyvatel měst.Pražští politici ale investovali i do projektů, jejíž smysluplnost ani oni samotní nebo k tomu vytvořená firma Operátor ICT nedokázali obhájit.

K tématu:

» Šéf Transparency: Už do toho sypou, ale občan nevidí nic
» Smart City a Brno: Hlavně žádné chytré lavičky
» Pirát: Agenda Smart City oslňuje nekoncepčností
» Přehledně: Hlavní postavy Smart Cities po Česku
» Agendu Smart City v Pardubicích opouští klíčová postava
» Šalinkarta. Levnější než Opencard. I tak se “smart” ostudou

“Dostal jsem seznam jednotlivých projektů s nějakým popisem. Budeme k tomu sedět s lidmi z Operátora ICT, pak definitivně rozhodneme, jak dál. Už dnes je ale jasné, že v některých projektech bychom neradi pokračovali. Město by už nemělo kupovat lampy a lavičky,” uvedl pro Neovlivní.cz Zdeněk Hřib, který má v příštích dnech usednout do křesla primátora.

Praha by se podle něj naopak měla soustředit na projekty, které obyvatelům například najdou volná parkovací místa, zajistí jim informace o zpoždění tramvají, prioritou je také signál a data v celém metru.

Nová koalice tak například bude muset vyřešit, jak využít 40 milionů, které odcházející vedení města ještě před volbami poslalo do městských částí.

“Současné nastavení prostě není šťastné, byl to spíše marketingový nástroj než věc, která lidem usnadňovala život ve městě,” dodal Hřib.

O tom, že agenda Smart City v Praze nefunguje tak, jak by měla, nepochybují jen Piráti.  “Když to řeknu natvrdo, tak v Praze se celé Smart Cities smrsklo do laviček, sloupů a s prominutím dalších volovin. Žádný velký projekt, který by něco zásadního lidem přinesl, dodnes spuštěný nebyl,” říká odcházející nezávislá zastupitelka a bývalá radní Eva Vorlíčková, která je jednou z mála, kdo problematice IT zakázek na pražském magistrátu rozuměla.

Město si ale za svými kroky v agendě Smart City, na kterou mělo původně vyčleněných 600 milionů, vždy striktně stálo. “Na Smart City jsem hrdá. Těch 600 milionů byl potenciál, ve skutečnosti jsme loni vyčerpali nějakých dvanáct milionů,” prohlásila odcházející primátorka Adriana Krnáčová.

A kde se rozplynuly ty velké projekty, které město slibovalo? Podle Krnáčové se teprve chystají.

Už před dvěma lety jsme přitom upozornili, že byznys spojený s projektem Chytrých měst se podařilo napříč republikou ovládnout politikům a lidem spojeným s hnutím ANO.  Konkrétně v Praze jsme popsali, že agendu Smart Cities má na starost městská firma Operátor ICT, která bude fakticky rozhodovat, komu peníze v projektu přidělí. Jakýmsi mentorem pro tuto městskou společnost se pak podle usnesení rady stala platforma Lepší města. Obě společnosti tak budou mít rozhodující vliv na rozdělování veřejných stamilionů.

A obě podle zjištění Neovlivní.cz ovládali lidé spojení s hnutím ANO a přímo s jejím předsedou Andrejem Babišem. Popsali jsme zde.

 

Článek je součástí projektu, který podpořil Nadační fond nezávislé žurnalistiky.