Konec skoro ročního hledání. Na financích se našel náměstek pro rozpočet

Téměř rok trvalo Andreji Babišovi, než dokázal najít člověka, který bude na jeho úřadu ochoten vzít si pod sebe klíčovou agendu: státní rozpočet. Jednu z nejdůležitějších pozic ve státní správě nyní obsadil: náměstkem ministra financí pro veřejné rozpočty se stal dlouholetý úředník Petr Pavelek.

Když býval náměstkem pro rozpočet Eduard Janota, naplno se ukázalo, jak moc je člověk na takové pozici pro ministry financí nepostradatelný. Na něm do značné míry záleží struktura státního rozpočtu, to on dokáže najít v rezervách peníze na politické priority a ovlivňuje, kam resort ukládá volné miliardy. Připraví rozpočet tak, aby nakonec byly všechny koaliční strany spokojené.

O ministerstvu financí

» Šmejdila kolem vyšetřování Čapího hnízda, teď na financích povýšila
» Babiš (ne)přijde o část vlivu, cifršpioni z FAÚ se osamostatní
» Nejznámější český whistleblower ve službách ministerstva financí
» Spor o dýško v době EET: Babiš popřel pár dní starý výklad své náměstkyně

Na financích však dlouhé měsíce “Janota” chyběl. Už loni v listopadu oznámil jeho následovník Jan Gregor, že v roce 2016 bude nastupovat k Evropskému účetnímu dvoru. Resort ovšem vypsal výběrové řízení až letos v dubnu. A nikdo se do něj nehrnul, ještě v červnu evidovalo podle informací Neovlivní.cz (více zde ») ministerstvo jedinou přihlášku.

Andrej Babiš musel v létě, kdy už přípravy státního rozpočtu na rok 2017 vrcholí, poslouchat kritiku poslanců rozpočtového výboru. Ti si jej chtěli kvůli absenci náměstka pro rozpočet pozvat na koberec, nakonec se při schůzce řešily tehdy akutnější problémy s personálním rozkladem Celní správy.

“Byla kolem toho hodně vzrušená debata, takže na přípravu rozpočtu vůbec nedošlo, nebyl prostor,” shrnul v rozhovoru pro Neovlivní.cz předseda Rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Václav Votava (ČSSD). “Pro nás je každopádně problematické, že nám chodí informace podávat náhradníci, vždycky přijde někdo jiný, chybí kontinuita. Náměstek už měl být jmenovaný, je chyba, že se nepodílí na přípravě rozpočtu – vždyť se na tom dělá od května.”

Votava rovněž řekl, že mu Babiš slíbil, že do říjnového projednávání státního rozpočtu ve sněmovně náměstek bude. “Řekl do konce září. Pokud se tak nestane, budeme pana ministra kvůli tomu znovu zvát.”

Babiš si nakonec náměstka vybral – dva dny před tím, než vypršel slibovaný termín. Stal se jím Petr Pavelek, který působí na ministerstvu financí od roku 2010 ve funkci ředitele odboru řízení státního dluhu a finančního majetku.

“Pan Pavelek je uznávaným odborníkem v oblasti rozpočtové a dluhové politiky státu a finančních trhů. Dlouhodobě působí v tomto oboru rovněž na Vysoké škole ekonomické v Praze, kde absolvoval Národohospodářskou fakultu a v roce 2006 obhájil disertační práci,” napsal v tiskové zprávě mluvčí úřadu Michal Žurovec (ext. link zde »). “Od roku 2010 zastupuje Českou republiku ve Správní radě Rozvojové banky Rady Evropy a v letošním roce byl jmenován do Správní rady Evropské investiční banky.”

O auditu

» Rok drželo MF výbušný audit u ledu. Teď padla dvě trestní oznámení, jedno na Babiše
» Znění trestního oznámení: Ministra financí viní z bankovních manipulací
» Audit číslo 2014/09/01: Nejvýbušnější dokument Babišova úřadu

Hospodářské noviny připomněly, že Pavelek na ministerstvu působil i v době, kdy uzavíralo nevýhodné kontrakty s bankami na zajištění státních dluhopisů. “Coby referent odboru podepsán nejméně pod jednou ztrátovou transakcí, a to pod tzv. swopcí s Morgan Stanley z roku 2004, při níž ministerstvo hned na začátku tratilo podle odborníků sto až dvě stě milionů korun,” uvedly HN. Pavelek tehdy pochybení odmítl.

Na nevýhodné kontrakty přišel interní audit, který zkoumal správu státních dluhů od roku 2004. Auditoři zjistili, že škody přesáhly 10 miliard korun a Babišovi doporučili zvážit právní kroky (více zde »).

Ministr však rok váhal a audit držel u ledu. Nakonec podal úřad trestní oznámení letos v květnu. Jak však zjistil redakce Neovlivní.cz, v té době už leželo týden na státním zastupitelství v Praze jiné trestní oznámení, které viní z bankovních manipulací přímo ministra financí.